Ailemin sahip olduğu zihniyete göre ölümüm haktır.

Herkese selam.

Kendimi tanıtarak başlayayım. Ben 20 yaşında, deli dolu, yaşama enerjisi yüksek genç bir kızım. 1 hafta önce kötü bir olay yaşadım; ailemden yıllardır gizlediğim örtünmeyi reddetmiş halimi yengem kuaförde gördü. 1 haftadır hayatım tepe taklak olmuş durumda.

Size nasıl anlatsam, babam bana 2 seçenek sundu; ya üniversitemin bulunduğu yerdeki cemaat evlerinden birinde kalıp üniversiteye oradaki kadınların denetiminde ‘başörtülü’ bir şekilde devam edeceğim ya da evde durup kısmetimi bekleyeceğim.

Elimde maddi bir imkan olsa direkt evden kaçacağım ama ailemin sahip olduğu zihniyete göre ölümüm haktır.

Cemaatin evinde kalmaya devam etsem istemediğim bir kılık kıyafetle, kabul etmediğim bir din anlayışına sahip insanların yanında yatıp kalkacağım. Evde kalırsam zaten yaşayan bir ölümlü olup gideceğim.

Şimdi esas soruyu soruyorum. Bu toplum ve bu zihniyet sahip olduğum kadın bedenine mi düşman, bana mı düşman?

Ailem artık benim gözümde sadece ortak bir kan bağına olduğum insanlar, akrabalarım düşman, arkadaşlarım yetersiz.

Yaşamak istediğim onca güzel hayalim vardı benim ama şu an ölmeyi arzuluyorum. Gerçekten büyük ve dipsiz bir karanlığın içinde ışığı bekliyorum.

Keşke kendi ışığımı kendim oluşturabilecek imkana sahip olabilseydim, keşke…

 

(Görsel: Kathrin Honesta)

Comments (7)

 1. Murat Alver

  Ekonomik özgürlüğünüze konsantre olun. O kısmı çözerseniz gerisi çok daha kolay olur.

 2. Başörtülü değilim ama benzer kısıtlayıcılıkta bir aileye sahibim. Üniversiteye başlarken onlara göre bazı ‘uçarılık’larımı gören ailem il dışı üniversite için aynı şekilde cemaat evinde kalma şartını koymuştu. Veya ailemin evinde üniversiteye gitmek zorunda kalacaktım. Bu şekilde beni istedikleri helal dairede tutabileceklerini düşünüyorlardı. Gerçekten benim için çok önemli olsada sırf onlar istedi diye cemaat evinde kalmamak için istediğim üniversite hayalini kenara koydum, ailemin yanında kaldım. 2 yıl onları affedemedim. Hayatımı türlü kısıtlamalarla şekillendirmeye çalışan ailem bir süre sonra direncimin karşısında geri adım attılar. Şimdi ekonomik özgürlüğüm var ve artık beni kabulleniyorlar. Çünkü sokmak istedikleri o kalıba girmeyeceğimi yıllar alsa da anlamış durumdalar. Demem o ki en kısa nasıl özgür olacağına odaklan. Evde kalırsan üniversite eğitimin engellenecekse rol yap. Kendini güvenceye al. Birilerine bağımlı olmadığın zaman ekonomik mana da,kimseye eyvallahın da olmaz. O zaman ailen de insanlar da seni olduğun gibi kabullenirler. Umutsuz olma. Değişmeyen birşey yok. Dirseğimden kısa kıyafet giymeme izin vermeyen,üniversite çağımda akşam ezanı evde olacaksın, önüne bakıp yürüyeceksin diyen ailem şimdi yurtdışına, dünyanın diğer ucuna erkeklerle iç içe olacağım ‘aykırı’bir meslek için beni güle oynaya yolcu ediyor. Hayallerine tutun, onlar sayesinde o kuyudan çıkacaksın..

 3. Üniversiteni mutlaka oku şimdilik cemaat evi diyorlarsa kabul et orada kendine iş imkanları bul gerekirse ailene haber vermeden arkadaşlarınla ev tut ama mutlaka ve mutlaka okulunu bitir. Ailenle evde kalmak sana hiçbir şey katmaz ileride çok daha pişman olursun

 4. Cemaat kursu da olsa üniversiteye git ama başka bir şehirde üniversite kazanırsan reşit olmuş bir bireye kimse cemaat yurdunu zorlayamaz fiziksel olarak böyle bir şiddetle karşı karşıya kaldığında polisi işe dahil et. Başka bir şehirde kyk yurdunda kalabilir ya da özel yurtlarda bir mebla karşılığı kalabilirsin part time çalışırsın yanında. Ama ilkte gidiş paranı vs biriktirirsin. Çok fazla düşünmek de yanında karamsarlığı getirir bilemiyorum önüne güzel şeyler çıkabileceği ihtimalini de göz önünde bulundur. Neden bu toplumda ebeveynlere karşı çocuklara destek olacak bir kurum yok?

 5. Nolursa olsun üniversiteni bitirmeye bak. Mezun olup ekonomik özgürlügünü eline aldiginda diledigin gibi yasayacaksin. Üni´ye yeni basladigina göre cok genc olmalisin. Önünde cok uzun bir hayat var, geleceginde cok mutlu bir hayata sahip olabilirsin. Mücadeleni birakma…

  Yukarida yazildigi gibi KYK sansini deneyebilirsin

 6. . Muhtemelen reşit bi insansın ve istemediğin hayatı yaşıyorsun. Ekonomik özgürlük diyorsun da bu saatten sonra kendi paranı kazanabilirsin. Elbette iyi bi para kazanmaya aksın ama tek başına okumana yetecek parayı kazanabilirsin. Kredi felan da alabilirsin kyk dan. Ya da sol derneklere vakıflara mail at onlar sana yardım edebilirler. Bende 18 ime bastığım an ailemin yanından gidecem. Şu an üniversiteye gidiyorum ve kredi aldım aileme söylemedim onun parası benim için garanti olacak. Daha sonra da çalışma artı krediyleMuhtemelen reşit bi insansın ve istemediğin hayatı yaşıyorsun. Ekonomik özgürlük diyorsun da bu saatten sonra kendi paranı kazanabilirsin. Elbette iyi bi para kazanmaya aksın ama tek başına okumana yetecek parayı kazanabilirsin. Kredi felan da alabilirsin kyk dan. Ya da sol derneklere vakıflara mail at onlar sana yardım edebilirler. Bende 18 ime bastığım an ailemin yanından gidecem. Şu an üniversiteye gidiyorum ve kredi aldım aileme söylemedim içinde para birikti. onun parası benim için garanti olacak. Daha sonra da çalışma artı krediyle geçinebileceğimi düşünüyorum. Ve ben hep yalnız olduğumu düşünürdüm. Çünkü bulunduğum çevre geniş görüşlü ailelere sahip hep kendi ailem tek böyle sanardım ama. Öyle değilmiş. Sende kendini tek başına sanma biz yanındayız. Sormak istediğin bişey, dertleşmek istediğin bişey, o an paylaşmak istediğin bişey olursa mailden yazabilirsin. Şans seninle olsun düşünüyorum. Ve ben hep yalnız olduğumu düşünürdüm. Çünkü bulunduğum çevre geniş görüşlü ailelere sahip hep kendi ailem tek böyle sanardım ama. Öyle değilmiş. Sende kendini tek başına sanma biz yanındayız. Sormak istediğin bişey, dertleşmek istediğin bişey, o an paylaşmak istediğin bişey olursa mailden yazabilirsin. Şans seninle olsun. [email protected]

 7. Öncelikle ailene karşı hıncahınç bir nefretle dolma, her şeye rağmen onlar senin ailen. Şimdi diyeceksin ki beni bu duruma sokan bu ikilemde bırakan kişiler nasıl ailem olur? Onların sana bir nefreti veya seni yok etmek gibi bi istekleri yok, onların Allah ve elalem korkusu var. Anlayışla karşılamaya çalış, onlar senin yetiştiğin ortamda yetişmediler. Senin gözlerini açtığın dünyaya gözlerini açmadılar. Cemaat evini bu kadar kötü görme, oradaki hocaların nasıl insanlar olduklarına büyük bi önyargıyla karar veriyorsun. Belki sorguladığın soruların cevaplarını bulabileceğin insanlarla tanışacaksın araştırmayı ve başındakinin sana neden görev olarak indirildiğini düşün. Erkeklerde neden yok diye bakma bu işe. Allah katında üstünlük ancak takva ile olur bunu sen de biliyosun. Bana bunlarla gelme diyerek okumuşsundur belki, yine de dediklerimi değerlendir. Burada birçok yazı okudum yalnızca başörtüyü değil dinini de bırakmış çoğu kız. Sen dinini bırakma ona sığın. Çünkü en yalnız hissettiğin anda Allah senin en yakınında olacak unutma. Üniversiteni kesin oku ve kimliğinin dışına çıkma. Selametle, hayırlı her şey üzerine olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir