Allah’a vereceğim hesaptan korkmuyorsam insanları hiç umursamamalıyım.

Merhabalar. Aslında ben başörtüsünü takmak için de, çıkarmak için de bir mücadele vermedim. Buradaki pek çok kişinin aksine çocuk yaşta yahut herhangi birinin zorlamasıyla da kapanmadım. 20’li yaşlarımın ortasında kendi isteğimle tesettüre girdim. İlk 6 ay çok seviyordum da tesettürlü olmayı. 6 ay sonra ise kafamın içinde Ben bunu neden yaptım ki’ sorusu belirdi. Taktığım örtüyü sevmiyordum, makyaj yapamamayı sevmiyordum; rengârenk giysileri ve halka küpeleri seviyordum. Ama tam 4 yıl boyunca ‘Madem bir karar aldın devam ettirmelisin’ iç sesiyle kendime ısrar ettim. Başımdaki örtü beni ciddi manada mutsuz etmeye başlamıştı. Çıkarmaya karar verdim, bu süreçte ailem ‘Hayat senin, sen nasıl rahat edeceksen’ deyip yanımda durdu. Annem biraz üzüldü ama çok uzatmadı. Tek mücadelem kendi kafamın içindeki ‘El âlem ne der?’ sorusuylaydı. Sonra fark ettim ki aslında ben asla ‘Allah’a nasıl hesap veririm?’ diye düşünmüyorum. Beni ürküten sadece insanların vereceği tepkiler. Allah’a vereceğim hesaptan korkmuyorsam insanları hiç umursamamalıyım, dedim ve açıldım. Hepi topu bir kez geldiğimiz bu dünyada istediğimiz kişi olmaya hakkımız var. Kabul ediyorum ben şanslı kesimdenim ve bu yazıyı bir mücadele verdiğim için değil, insanların zaman zaman kendi özgür iradeleriyle aldıkları kararlardan da pişman olup o kararı değiştirebileceklerini söylemek için yazıyorum.

(Görsel: Oskar Kokoschka)

Comments (11)

 1. Abdullah arif

  6 ay sonra satanist. Sonra agnostik. Sonra deist. Ateist. Olabilirsin. Bunlar kişilik bozuklu ile ilgili sorunlar. Dinsel değil…İslam derki. Biz insana iki yol gösterdik ister sukredici olur isterse nankör. ..zorlama yok. .istedigin yeri açıp bakmak isteyen ve arzulayan kişilere gösterip veya yanlış anlamayın elletebilirsin. Karar senin hepimiz özgür insanlarız…sadece bu dünya hayatina inanan tekrar dirilişe inanmayan istediği şeyleri yapmakta özgür. Biz yapamıyoruz bize yasak. .sana dünya hayatın boyunca hep caninin çektiği hayalindeki zevkleri yasayacagin yıllar diliyorum…pişman olma sonra. …

  • Namaz Vaktim Geçti Canım

   Gizli kimlikle yazıp insanlara baskı yapmak teşhirci kendini herkese elleten biri muamelesi yapmanız… işte bu insanlar tam da sizin gibilere karşı dik duruyor. Sizin gibi kibar rolü yapan sapıklara!

  • yazan kişi

   Madem sizi ilgilendirmiyor sizi ilgilendirmeyen biri hakkında ileri geri konuşmayın. Ben başkalarının hayatına burnumu sokmuyorum size de tavsiye ederim.

 2. Namaz vaktim geçti canım adlı gizli kimlikle yazan şahıs acaba sizin dik duruşunuz benim veya bir başkasının umurunda mı sanıyorsunuz acaba… Keşke kendinize verdiğiniz sözü tutsaydınız da kendiniz için dik durabilseydiniz ne iyi olurdu.. ,,Kim doğru yola giderse kendi iyiliği için gider, kim sapıklık ederse kendi aleyhi için eder.. Hiçbir günahkar başkasının günahını yüklenmez..İsra süresi 15.ayet.. Ey kalpleri evirip çeviren Rabbim, benim kalbimi dinim üzerinde sabit kıl.. Hz. Muhammed sav.

  • yazan kişi

   Madem bizim dik duruşumuz umrunuzda değil neden umrunuzda olmayan insanlarla dolu bir siteyi takip edip bir de onlara laf yetiştiriyorsunuz?

 3. yazan kişi

  Madem bizim dik duruşumuz umrunuzda değil neden umrunuzda olmayan insanlarla dolu bir siteyi takip edip bir de onlara laf yetiştiriyorsunuz?

 4. Söyleyim tabi.. Site reklam haber yoluyla bana ulaştı.. Ne olduğunu görmek için bi kaç yazı da okudum.. Evet bana tamamen ters. Elhamdülillah ben inançlıyım.. Rabbim seni çok seviyorum..

  • yazan kişi

   Ne güzel kendi iç tutarlığınız için sizi tebrik ederim. İnancınız için de tebrik ederim bravo Allah ibadetlerinizi kabul etsin. Ben de böyle mutluyum. Sizi alakadar eden tarafı ne? Benim veya buradaki herhangi birinin hakkında ileri geri imalarda bulunmaya nasıl cüret ediyorsunuz? İnşallah kınadıklarınızla sınanırsınız.

 5. Özel insan

  İnsan özeli kadar öznedir, insandır. Özeli olmayan nesne olur. Nesneler kullanılır. Küresel egemen güçler özgürleştirerek(!) yok ettikleri özneleri; kapitalizmin kölesi, nesnesi olarak iliklerine kadar sömürür sonrada paçavra olarak öldürür. İnsanı sömürmeyecek tek varlık Allah’tır. Çünkü hiç bir şeye ihtiyacı yoktur Allah’ın. Allah’ın emrini savsaklama… Kendini köleleştirme. Dolayısıyla “yalnızyürümüyorsun ey insan… Allah seninle”

 6. Yazan kişi

  Özelimi insanların burnunu sokmasına müsaade etmeyerek özel tutuyorum. Siz kendinizi üzmeyin

 7. Tesettürlüyken kapitalizmin kölesi olamaz mı yani bir kadın? Tesettür bütün kötülüklerin ilacı derdi devası mı? Aylar sonra yazıyorum çünkü burayı yeni keşfettim ama gerçekten insanları bu tutumunuzla neye ittiğinizin farkında değilsiniz. Sırtında dünyayı taşıyan Atlas misali kadınların sırtına öyle bir yük yüklemişsiniz ki okuya okuya kafayı bozduğunuz kitapta tarif edilen “kutsal emirleri” eksik uygulasa dünyanın düzeni bozulacak kıyamet kopacak herkes onu elleyecek sanıyorsunuz. Başörtüsü takmak insan için faydalı olsa ve fıtratında olsa uzun süre takınca saç dökülmesine sebep olmazdı. Buna da şimdi imtihan falan dersiniz işinize gelince Kur’an mucizeleri işinize gelince imtihan. Bu şizofrenik durumda insanlar hayatlarını sürdürüyor ya inanın hayata karşı bu kadar mükemmeliyetçi ve ritüelistik bakmak bir uçta ödülün bal ırmakları bir uçta irinli sular olduğunu sanmak sizi bazı şeylerden korurken hayata karşı sağlıksız bir “temizlik takıntısı” tutumu hediye ediyor. Bu takıntılarınızın samimi bir şekilde kendini açıklayan insana karşı sizi özel insan yaptığını düşünüyorsunuz bir de bunu utanmadan yazmışsınız. Tebrik ederim hepinizi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir