Hala türbanlı biriyim ama yaklaşık 1 senedir ateistim.

Benim hikayem gerçekten çok ilginç, hala türbanlı biriyim ama yaklaşık 1 senedir ateistim.

Aslında durum şu şekilde başlıyor; muhafazakar bir ailede yaşıyorum ve etrafımda akrabalarımın neredeyse hepsi türbanlı, ben küçük yaşlarımdan itibaren Kur’an kursuna gönderilen bir çocuktum, şahsen isteyerek gidiyordum, çünkü inanıyordum. 2 sene hafızlık çalıştım Kur’an kursunda ama olmadı. Şu an İmam Hatip’teyim ama kendimi açılmaya hazır hissetmiyorum, çünkü toplum beni dindar sanıyor ve açılınca alacağım tepkilerden korkuyorum.

Babam da inanılmaz dindar biri ve eğer inancımı dürüst bir şekilde açıklarsam aramızdaki bağlar kopar diye tedirginim. Ailem eskisi kadar dine bağlı olmadığımın farkında ve çok üzülüyorlar, bir de açılmak istediğimi söylersem neler olur tahmin etmek istemiyorum.

İleride ekonomik özgürlüğümü sağlayınca uygun bir dille açıklayıp, ondan sonra kıyafet değişikliği yapmayı planlıyorum. Başörtülerin yobaz olarak tanımlanması da beni oldukça rahatsız ediyor.

**Yazıyla beraber paylaştığımız görselin kime ait olduğunu bulamadık. Biliyorsanız kaynağıyla beraber yorum bırakabilirsiniz.

Comments (36)

 1. Deist Eleman

  İnancını açıklamak zorunda değilsin. Ben de 5 yıldır dinsizim ve çok az kişi biliyor. Bunu sergilemeye gerek yok. Ama bu yaşlarına bir daha asla dönemeyeceksin, o yüzden hemen açılmaya çalış. Elbet bir gün alışacaklar. Sen onların kızısın. Ama sen kendinin her şeyisin. O yüzden biraz bencil olmakta yarar var.

  • herhangi biri

   of deist kardeşim diğer yorumlarını da okudum süper birisin insanlara destek olmuşsun tebrik ederim

   • Deist Eleman

    Çok teşekkür ederim. Şu sıralar can sıkıcı yorumlar alıyorum. Ancak bu yorumunuz iyi geldi. İyi ve aydınlık günlerde buluşmak üzere…

 2. Aynı yollarda geçmiş biriyim. Şuan ekonomik özgürlüğümü yeni yeni almaya başladım. Birkaç ay içinde açılmayı düşünüyorum. Ama kesinlikle üniversitede açılmadığım için pişmanım. Kendin olmak uğruna var olabilecek bütün riskleri almalısın. Biliyorum, belki aileni kırmaktan korkuyorsun. Ben öyleydim. Ama kırmadan olmuyor, kendine karşı kırılmış bir insan olarak özsaygını yitiriyorsan gün geçtikçe. O yüzden harekete geçmelisin, lütfen benim gibi olma.

  • Agnostika Ag

   Merhaba hiçbir şey için geç değil. ben 12 yaşında kapandım ve 26 da ailemle yaşarken açıldım. dini egitim de aldım çok zor oldu kabullenmeleri ama oldu. cünkü ekmegimi elime almıştım. bi ara kendi hikayemi de paylaşmak istiyorum ama afişe olmak istemiyorum. agnostik / deist arası gidip geliyorum ve muhafazakar ve aşırı islamcı ailem bişileri tahmin etseler de bunu bilmiyorlar. çok yaşlandılar açıklayıp şimdi onları üzmek istemiyorum. zaten şu anda onlarla yaşamıyorum baskı filan yapamıyorlar. siz tutarlı olun ki onlar da anlasınlar bişileri.

  • Merhaba, hemen hemen aynı durumdayız. Ve birisiyle konuşmaya ihtiyacım var. Isteyen insta’dan yazabilir: @ozupekbilge

 3. Ben de 17 yaşındayım açıkken çok bozuk bir kızdım kendim kapanmak istedim sonradan istemedim ama ailem çoktan beni açık liseye yazdırmış ve kuran kursuna göndermeye başlamıştı (tarikatın kursu) ben 2 yıl oralarda okudum çok sıkıntılarım oldu 5 saatlik mesafeye gidip geliyordum beynimde virüs çıktı hastanede yattım bu durumu kullanabilirim diye düşünüyordum ama ailem aşırı otoriter ve ben beceremedim 2 yıldır kapalıyım alkol vs kullanıyorum arkadaş çevrem aynı çünkü ben bu örtüye ait değilim yakışmıyorum farkındayım ama en azından bir isteğimi aileme yaptırabildim normal liseye gidiyorum inançlı bir insanım ama bu devirde örtü pek bir şey ifade etmiyor benim için. Bu yaz açılmayı düşünüyorum gönlüm razı değil kapalı olmaktan belki bir gün kendi rızamla kapanırım

  • Deist Eleman

   Dini öğrenmeni tavsiye ederim. Din sandığınız gibi iyilik ve güzellik dolu değil. Birçok yerde hem insanları hem de özellikle kadınları aşağılayn yerler var kitapta. Örneğin mahkemede 2 kadının 1 erkeğe eşit olması ya da erkeğin 4 eş ve sınırsız cariye alabilmesi gibi. Bunlar senin kadınlık gururunu incitmiyorsa sen bilirsin. Ek olarak Hamza da sık sık alkol alırdı. O ölene kadar alkol haram kılınmadı. Öldüğü anda ayet indi ve haram kılındı. Belirsiz bir öteki dünya için gerçek dünya güzelliklerini ertelemeyelim. Bir daha 17 yaşına gelmeyeceksin. Hemen cesaret edip özgürlüğüne kavuşmazsan bu isteğin törpülenecektir. Din kadınlar için pranga erkekler için ise sirk gibidir. Bir erkek olarak ben bunları insanlığıma ve kadınların gururuna yediremeyip 6 yıl önce dini terk ettim. O günden beri çok mutluyum. Sanılmasın ki ahlaksızlık yaptım. Aksine iyilik yaparken bunu cennette beni bekleyen huriler için değil insan olduğum için yaptım. Kötülüğü yanmaktan korktuğum için değil ahlakıma ters olduğunu için yapmadım. 20 tane eş almadım, 1 kişiyi sevdim. Size de prangalarınızdan kurtulmanızı öneririm.

 4. sibel kara

  Bu güne kadar başkaları sana kendi doğrularını anlattı kabul ettirmeye çalıştı. Şimdi sen kendi doğrularını anlat. Bence anne babandan başla anlatmaya. Baba de beni İHL ne gönderirken bir şeyler öğrenmemi çok istemiştin bende merak ettim ve öğrendim şimdi öğrendiklerimi dinlemeye hazır mısın. Sonrada başkalarına anlat İHL si mezunu olman çok değerli sen bir profesyonelsin birilerine bir şeyler anlatman gerekiyor. Buna da anne babandan başla en çok onlar istedi bunları öğrenmeni

 5. Gülsende

  Kesınlıkle eminim bır yerde yanlış var ama bu islami inanç ile ilgili değil sıze yanlış anlatılıp empoze edılen herneyse o!!!

  • Agnostika Ag

   kusura bakma ama islamın kendisi sorun. size anlatılan yok hoşgörü dini yok cennet anaların ayaklarının altında vs. böyle bişi yok. böle ne bi ayet var ne bi hadis var. sana anlatılan kültürel islam ve sen gerçek islamı görünce aa bi dk benim bilidğim islam bu değil diyorsun. evet bu gerçek islam. ve gerçekler acıtır.

 6. Niye şaşırmadım acaba??? işte samimi olmayanların tesetturu alet etmemesi lazım diyoruz herzamn ,
  bunlarda bir örnek

  • Agnostika Ag

   kim neye alet etmiş kıymetli tesettürünüzü? kız istemiyor zorlanıyor açılmak istiyor bu seni neden rahatsız ediyor? sen açılamıyorsun buna cesaretin yok diye kimseyi itham etmeye hakkın yok. git ötede kumda oyna

   • Agnostiga Ag:
    Dinimizi anlamıyor ve başka insanlara bakarak dini yalanliyorsan bu senin sorunun. Ne de guzel bir sure Maun bu konu icin…
    “Dini yalanlayanı gördün mü?
    O kişiler ki yetimi itip kakarlar.
    Yoksulu doyurmaya teşvik etmezler.
    Namaz kılanların vay haline!
    Onlar namazlarından gafildirler.
    Onlar gösteriş yaparlar.
    Ve onlar en küçük yardıma bile engel olurlar.”

 7. Aldımsazıelime

  Sen de emine’yi itham etmişsin, tahkir etmişsin son cümlende agnostika ag.

 8. Siz toptan kafayı yemişsiniz. Benim iki kızım var 15 ve 17 yaşlarında, ikisi de örtülü. Paten, karate, gitar, piyano, yüzme, bisiklet, resim…istedikleri her şeyi yapıyorlar veya kursuna gidiyorlar. Örtüleri buna engel olmadı hiçbi zaman. Gayet de sportif, şık ve rahat giyiniyorlar. Dinleri onları baskılamıyor çünkü.
  Gerçekten şu paylaşımlarınızı okudukça tüylerim diken diken oldu. Çoğunuz örtüyle başlamış , dinsizlikle bitirmişsiniz olayı. Bu nasıl bi mantık anlamıyorum. Bir de herkesi zehirlemek için platform kurmuşsunuz. Yaptığınız çok ağır bir suç. Günaha davet ediyorsunuz :”hadi sen de açıl, yapabilirsin. Din mi…..o da ne! Ben de dinsizim, sen de olabilirsin….” Neden ekonomik özgürlüğümü elime aldığımda ve ailemden uzaklaştığımda açılıcam seçeneğini tercih ettiniz. Onun yerine örtülü olarak yapamadığınız ama aslında yapabileceğiniz aktiviteler, hobiler, seyehatler, kurslar…..vslerle kendinizi mutlu kılmadınız. Aileleriniz baskıcı olabilir, ama siz tam tersini yani modern islamı, tutucu olmayan hoşgörülü ve kucaklayıcı olan islam modelini seçseydiniz. Neden bu seçimi yapmadınız. Yani bunu başarsaydınız hem örtünüzden, dininizden vazgeçmek zorunda kalmazdınız hem de sizden sonraki nesillere dinsizliği değil islamın güzelliklerini paylaşırdınız.

  • Bence kendinizi kandirmaktan vaz geçin. Kızlarıniz piyano calıyormuş, paten kayıyormuş… Aman ne mutlu hem dindar hem de modern bir aile… Gerçekler öyle mi acaba?… Bir de kızlarinızın gercek fikrini sorsaniz…

   Bu arada kimse kimseye dinsizlik aşılamıyor ama baskıdan bunalan insanlar içinde bulundukları durumu sorgulamaya başlıyor. Erkekler son derece ozgür kılınmısken, neden erkeklerin bile namuslarinı koruması, nefislerine hakim olması sorumlulugunun sadece kadınlara verilmiş olmasını sorguluypr.

   Ben bası kapalı bir degilim ve asla kapaymayı düşunmedim. Kapananları da kesinlikle eleştirmedim. Bunun eski yanlış kararların sonucunda ortaya çıkan bir akim olarak görüyordum ve nitekim tahmin ettiğim gibi gelişiyor olaylar. Hangi yönden gelirse gelsin baskı tepkiyi getiriyor. Şimdi de kapanmaları için yapılan baskıya tepki var ve bu da bir sure daha devam edecek. Ta ki, kızların ne yapacağına kendi karar verdigi toplumsal olgunluğa erişinceye kadar.

   Sonuc olarak kendi kararını veren ve bunu uygulayanlara selam olsun…

 9. İlticacı

  Önce kendi yorumumu yazacağım sonra Arzu adlı kullanıcıya bir cevap yazacağım.

  Merhaba, ben bir erkeğim, 25 yaşındayım. Liseden beri ateistim. Ailem de Arap Alevisi. kimileri bilir ki Arap Aleviliği Anadolu Aleviliğine benzemez, türban-cami yoktur kültürlerinde ama çok sıkı dindarlardır, içten evlilik yapmayan cehenneme gider inancı vardır. Ortaokulda bende çok dindardım. Babam dindardı. Ben Lisede ateist oldum. Babam 2017’de öldü. Hiçbir zaman ateist olduğumu bilmedi. Çünkü hayatıma dinsel bir müdahalede bulunmadı ve üniden sonra başka bir yere taşındım. O yüzden buna gerek duymadım. O yüzden eğer gerekmez ise dinsiz olduğunuzu açıklamanıza gerek yok. Ama mahalle baskısı durumu devam ederse evet, insan mecbur kalıyor. Bunu anlayabiliyorum.

  Arzu’ya cevap: Merhaba, senin anlattığın gibi mesele açık olmak için dinsiz olma meselesi değil. Olayı yanlış yerden tartışıyorsun. Başörtülü bir insanın piyano kursuna gidememesinden kim bahsediyor burada? Kimse. Burada bahsedilen toplumun durumundan dolayı insanların kimliklerini yaşayamaması. Ateistim, domuz yemek, cinsel ilişki vs. beni bunlardan karşı koyan bir bağlayıcılık yok. Ama domuz mevzusunda baskı hissediyorum. Neden? Çünkü toplum bunu dayatıyor. Modern islam meselesi değil yani mesele. Mesele birinin dinsiz olabileceğini kabul etme meselesi. Size tavsiyem, nasıl ki Türbanlı insanların takma özgürlüğü varsa, ateistin de yaşam tarzını yaşama hakkı var. ‘yaptığınız çok ağır bir suç’ diyerek türban takmaya zorlanan insanların hakkına karşı geliyorsunuz. Sen bir insan hakkı suçu işliyorsun bu sözünle.

 10. DAYATILANLARI YAPMA KÖLE OLMA

  Güzel kız. Bencil ol kendini düşün 1 defalığa mahsus kendin için bir şey yap. SANA SORUYORUM HAYATINDA KAÇ DEFA KENDİN İÇİN GERÇEK BİR ŞEY YAPTIN? yapmadın değil mi? Aileni mutlu etmek uğruna hissetmediğin doğrultuda bir bez örttün kafana ! Lütfen güzel kız kendini üzme. Ailen ilk başlarda seni çok hırpalaycak ya da evladım değilsin diyecek…. ama inana bana eskiye dönülüyor. Hayatını insanlara göre şekillendirme.

 11. Bence kendinizi kandirmaktan vaz geçin. Kızlarıniz piyano calıyormuş, paten kayıyormuş… Aman ne mutlu hem dindar hem de modern bir aile… Gerçekler öyle mi acaba?… Bir de kızlarinızın gercek fikrini sorsaniz…

  Bu arada kimse kimseye dinsizlik aşılamıyor ama baskıdan bunalan insanlar içinde bulundukları durumu sorgulamaya başlıyor. Erkekler son derece ozgür kılınmısken, neden erkeklerin bile namuslarinı koruması, nefislerine hakim olması sorumlulugunun sadece kadınlara verilmiş olmasını sorguluypr.

  Ben bası kapalı bir degilim ve asla kapaymayı düşunmedim. Kapananları da kesinlikle eleştirmedim. Bunun eski yanlış kararların sonucunda ortaya çıkan bir akim olarak görüyordum ve nitekim tahmin ettiğim gibi gelişiyor olaylar. Hangi yönden gelirse gelsin baskı tepkiyi getiriyor. Şimdi de kapanmaları için yapılan baskıya tepki var ve bu da bir sure daha devam edecek. Ta ki, kızların ne yapacağına kendi karar verdigi toplumsal olgunluğa erişinceye kadar.

  Sonuc olarak kendi kararını veren ve bunu uygulayanlara selam olsun…

 12. Kuranın Türkçe okuman istenmez. Çünkü okuduğunda bir arabın hezeyanlarını yansıttığı bir kitap görürsün. Gerçeği öğrenmen istenmez çünkü bu konu o kadar büyük bir ticaretin ve menfaatin konusudur ki. Arapta kazanır, Türk te kazanır çünkü alıcısı cahillerdir.

  Ben yılların ateist erkeği olarak şunu söylemek istiyorum; Kapalı yada açık olman beni ilgilendirmiyor. Zaten eskiden de kimseyi ilgilendirmiyordu. Ama kapalı isen sırf bu yüzden ekstra bir saygı bekleme. Benden bunu göremezsin. Birde şu anki siyasi oluşumun rantını yerken yüksekten bakma ki devran döndüğünde söyleyecek bir şeyin olsun.

 13. Arkadaşlar, ateist olan kişilere sesleniyorum. Eğer ki inanmiyorsan Allaha hasaa yok felan diyorsunuz. Varsa Allah c.c o zaman ne yapacaksiniz. Var olan bir şey herzaman yok olan şeyden üstündür mantıklı dusununce ve matematiksel olarak. Yok derken hic bir sey elde edemeyeceksiniz ama varsa o zaman sonsuzluğu olan azap işkence göreceksiniz Allah c.c yaratici tarafindan. Elinize hic birsey geçmeyecek yok demekle.

 14. Sgdfgghhv

  Allah hidayet versin ne diyeyim…Açıkçası üzülüyorum adınıza yazık hem bu dünyanıza hem ahiretinize yazık… Hadi nefsimize zor geldi yapamadınız açıldınız… Ne diye Allah’ın olmadığını iddia ediyorsunuz? Bana Allah’ ın olmadığına dair bir kanıt gösterin tabi yiyorsa…

 15. Bu siteyi kurup elinize ne geçti anlamış değilim. İnsanoğlu adem yaratıldığından beri Allah cc varlığı vardır ve herkes varolduğuna inaniyor.

 16. Ahmet Demirpençe

  Yazık, gerçekten çok yazık. 3 günlük dünya için, nefsani arzuları için, Yüce Allah’ın bizim iyilik ve mutluluğumuz için yapmamızı emrettiği emir ve yasakları nefsine ağır geldiği için sonsuz bir azaba razı olmak. Akıllı bir insanın yapamıyacağı ahmaklıktan başka bir şey değil. İslam ahlakına sahip olmayan insanların, özellikle de kadınların ne hallere düştüğünü internet aleminde görmek hiç de zor değilken hala kafasını kuma sokanlar var maalesef. Şayet bu onursuz yaşam özgürlük ise ben özgür olmak istemiyorum. Allah bu gafillere hidayet versin ne diyelim.

  • Bende ilahiyat okumus ve suan hala kapali olan bir deistim.Dusundugum gibi yasayamamaktan nefret ediyorum.En kotusude kadini erkekten bir sinif asagi goren bir dinin simgesini hala tasiyor olmak..

 17. elif ayni durumdayiz iletişime gecmek istersen cok sevinirim

  • Merhaba yağmur bende aynı durumdayım beraber iletişime gecebilir miyiz?

 18. Normalde boyle internet sitelerinde yorum yapmam ama suan dinimin ,Islam’ın, gereğini yerine getirecegim.
  Bir Müslüman olarak sizi uyarmak istiyorum. Ama bunu sizi yargilayarak veya kotu sekilde konusarak yapmayacagim.. Cunku Allah, kendisini Tanri ilan edern Firavun icin Hz. Musa (as)’ya “Ona yumuşak söz soyleyin.” dedi. Bizim ,müslümanların, burada size yumusak soz kullanmasi gerekiyor. Cunku biz muslumanlarin dini islam bunu istiyor bizden… Ben sizi Islam’a davet ediyorum. Sizin seciminize saygi duyuyorum. Ama sunu da dusunmuyor degilim:
  Su koskoca evren nasil kendi kendine tesadufle olusmus olabilir ki? “Biz evreni yarattik ve ona bir duzen verdik.” yaziyor kitabımızda.. Bu duzen bu ahenk kendi kendine olmus olamaz… BIR DE SUNU EKLEYEYIM:
  ISLAM, BASORTU VB. EMPOZE ETTIRILEBILECEK SEYLER DEGIL. Eger bunla ilgili bir itiraziniz varsa Kurani Kerim i okumaya ne dersiniz? Cunku Kuranin ayetlerini olusturan o Allah ki onun hicbir yanlisi olmaz…

 19. Normalde boyle internet sitelerinde yorum yapmam ama suan dinimin ,Islam’ın, gereğini yerine getirecegim.
  Bir Müslüman olarak sizi uyarmak istiyorum. Ama bunu sizi yargilayarak veya kotu sekilde konusarak yapmayacagim.. Cunku Allah, kendisini Tanri ilan edern Firavun icin Hz. Musa (as)’ya “Ona yumuşak söz soyleyin.” dedi. Bizim ,müslümanların, burada size yumusak soz kullanmasi gerekiyor. Cunku biz muslumanlarin dini islam bunu istiyor bizden… Ben sizi Islam’a davet ediyorum. Sizin seciminize saygi duyuyorum. Ama sunu da dusunmuyor degilim:
  Su koskoca evren nasil kendi kendine tesadufle olusmus olabilir ki? “Biz evreni yarattik ve ona bir duzen verdik.” yaziyor kitabımızda.. Bu duzen bu ahenk kendi kendine olmus olamaz… BIR DE SUNU EKLEYEYIM:
  ISLAM, BASORTU VB. EMPOZE ETTIRILEBILECEK SEYLER DEGIL. Eger bunla ilgili bir itiraziniz varsa Kurani Kerim i okumaya ne dersiniz? Cunku Kuranin ayetlerini olusturan o Allah ki onun hicbir yanlisi olmaz…

 20. Ah be dusunmeyen insanlar! Dinde kadina 1 erkege 2 veriliyor. Tamam Nisa suresinde yaziyor itiraz yok. Ama bunun sebebini dusunmuyorsunuz! Kadina 1 erkege 2 kadinla erkek evlenince 3 oluyor. Hadi onu bosver. Klavyedeki tuslara basan parmaklarinin ucundaki tirnagin icindeki kire kadar her seyini Allah yaratti. Sen yolunun farkindasin degil mi?

 21. Arzu ablam cok haklisin. Islam EMPOZE ettirilmeyen bir din. Ege empoze ettirilecek bir din olsaydi:
  Allahu Teala kendini Tanri ilan eden firavuna “Ona yumusak soz soyleyin.” diye uyarmazdi. Ama şükürler olsun Müslümanın. Sukurler olsun musluman bir ailenin cocuguyum. sukurler olsun Hz. Muhammedin umetinin allahin verdigi nimetlere sukreden bir uyesiyim. Sukurler olsun allah in ve hak dinin pesindeyim. Sukurler olsun türbanlıyım. ALLAH A sukurler olsun irademi Allah in yonunde iyi bir insan olmakla kullandim. Soyle sitelerde insanlari dinden daha cok uzaklastirabilecek seyler yazmayalim. Müslümanlar bilir ki diğer tarafta bunların hesabi olacak. Allah bizi hidayete erenlerden eylesin… ?
  (Bu arada yaşım 13.)

 22. Yâğmur instadan eklermisin nazoç_a

 23. Ben 16 yaşındayım annem dindar birisi babam dindar gibi davranıyor ama dinin gerektirdiği şeyleri yapmıyo annem dediğim gibi dindar her gün dua eder gözleri bozuk Bi kardeşim var hep onun iyileşmesi için dua eder ve bende ederdim ama hiç Bi zaman dualarım kabul olmadı artık bıktım eğer Allah varsa Allah bu kadar merhametliyse neden şuana kadar küçücük kardeşimin o kadar acı çekmesine izin verdi ben daha 16 yaşındayım ve kardeşim için üzülerek büyümek istemiyorum ben kardeşimin her yeri her şeyi görerek büyümesini istiyorum Allah varsa neden yardım etmiyo artık inanmıyorum her gün düşünüyorum ne kadar düşünürse düşünüyüm mantıklı gelmiyor hem duygusal olarak hem mantıksal olarak doğru değil gibi tanrı vardır belki ama İslamı doğru din olduğunu düşünmüyorum artık

 24. Yolunu kaybetmiş biri

  Herkes hemen hemen benzer sorunlar ile burada bende islami ilimler son sınıf öğrencisiyim bu bölüme annem için gittim ama o zamanlar az da olsa dinini seven biriydim ama son 3 yıldır o kadar soğudum ve herşeyden tiksindim ki notlarım iyi bile olsa psikolojik olarak çökmüş durumdaydım gerçi hala öyleyim hayat zevkimi kaybettim yaşama sevincimi ilerisi için ne yaparım bilmiyorum ama insan dinden bir kere koptu mu geri toparlayamıyor aile söz konusu olunca da nasıl derim diye düşünüyor bir tanrı ya olan inancım devam etse dahi artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak umarım hepimiz mutlu olur huzur buluruz siz siz olun çok sevdiginiz kişiler bile olsa sevmediğiniz şeyler için kendinizi zorlamayın sonunda sadece elem verici bir şey oluyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir