Yargılamasalar bile küçük gözlerle bakıyorlar, sanki delirmişim gibi.

Anneciğimi 10 yaşında kaybettikten sonra ailemden geri kalan kişilerle anlamsızca dine yönlendik. 10 yaşında kapatıldım, kaderimi çizdiler. 12 yaşında kalçam gözükmesin diye deli gibi 30-35 dükkân geziyordum. 6 yıl böyle geçti, kendimi özgüvensiz ve mutsuz hissediyordum. Aynaya bakmıyordum, çıkaramazdım. Lisedeydim ve herkes beni muhafazakâr olarak tanıyordu, yapabilecek hiçbir şeyim yoktu. Bir gün uyandığımda ‘’Artık yaşamaya başlayacağım, 6 yıldır gülmeyen yüzüm gülecek’’ dedim ve 6 yıl sonra kuaföre gittim, en son anneciğimle gitmiştim. Saçlarımı düzelttirdim, boyattım ve artık yeni bir ben vardım. Lise 3’te açılacağım günün gecesi uyuyamadım, korkudan gözümü kapatamadım ama kararlıydım; bugün yapmazsam yarın çok geç olacaktı. Sınıfımdaki herkes açıldığım için gereksiz şaşırmıştı, yüzüme karşı ‘’Ateist misin’’ denmişti. O liseden gitmenin hayalini kuruyorum. Şimdi hayatıma beni şu anki görünümümle tanıyacak insanları kabul etmek istiyorum çünkü diğerleri yargılamasalar bile küçük gözlerle bakıyorlar sanki delirmişim gibi.

(Görsel: Xi Zhang)

Comments (7)

 1. Deist Eleman

  Sen, sen olmaya devam ettikçe varsın. Bırak onlar konuşsun. Sen cesur ve yaşayabilen genç bir kızsın. Hayatının ilk baharında bu başarıya erişmişsin, diğer baharları beklememişsin. Kutluyorum seni.

 2. Landscape

  Sevgili insan,
  başörtüsü ile 11 yıl sonra vedalaşmış birisi olarak ancak şu tecrübelerimden bahsedebilirim: çok çeşitli tepkiler ile karşılaştım ve en acı kısımsa şu ki, öz anne ve babamın başörtüsüzlüğümü kabul etmeyip, bir örtüyü öz evlatlarından ve onun benliğinden üstün tutmaları… Fakat öldürmeyen acının güçlendirdiğni bizzat yaşamış olduğuma inanabilirsin. O 11 yıl içinde sergilediğim görüntü bir kaç ay içinde insanların hafızalarından silinmiş durumda. Uzun lafın kısası: insanların tepkileri hep farklı olacak ve bu seni asla korkutmasın, sen atabileceğin en büyük adımı cesurca atmşsın bile, bunun için fazlasıyla mutlu olmalısın, takdir ettiğimi ve çok da zor, yürek isteyen bir adım olduğunu iyi bilirim. Sen sen ol, zaralı bir amel işlemedikten sonra kimselere hesap ve cevap vermek zorunda olmadığını unutma, kendini savunmak zorundaymışsın gibi de asla hissetme. Sen insansın, özgür olmaya muhtaç…
  Sevgi ve selamet ile

 3. Mrb canım kardeşim
  Allah bayanı güzellik timsali yaratmıştır. Ve her bayan da bunu doyasıya yaşamalıdır. Ama kuaföre gitmek, saçlarını yaptırmak, makyaj yapmak güzel giyinmek için açılmana gerek var mıydı? Evinde, ailenin bayan arkadaşlarının yanında da zaten bunları yapabilirdin. Böylece daha özel olmaz mıydın?

  • Kişi kendini istediği biçimde sergileyebilir.Belli ki kendini sadece “bayan” arkadaşlarına değil tüm dünyaya sergilemek istiyor.Bir erkek saçını kestirdiğinde, tıraş olduğunda bunu gizleyip sadece erkek arkadaşlarına mı gösteriyor?Yaptığınız yorum o kadar çok açıdan yanlış ki… Yazdıklarınızı okumayıp din hokkabazlarının fetvalarını tekrarlamışsınız.

  • Haklisin canim kardesim. Bu dediklerinde ornek olmak icin once sen kapanip, sadece evinde, ailenin erkek arkadaslarinin yaninda giyimine, sacina , basina, dikkat et kardesim. Maskulenligini one cikaracak hareket, giyim, kusami sadece ve sadece ailene ve erkek arkadaslarina sakla guzel kardesim. Kadinlardan kendini sakin cunku sana sehvet duyabilirler. Boylesi daha iyi, senin mantiginla dusunecek olursak kardesim. Hadi goreyim seni.

   Ha, kadinlarin nerede nasil giyinecegine gelince… HADI LEN. Onu ancak kadinlar bilir, secer, erkeklere kadinin ozgur iradesiyle yaptigi secimden sonra yalnizca bok yemek duser canim kardesim. NOKTA.

  • Böyle bir şey yazacaksan bunları boşuna okumuşsun demektir.Ne özeli? Kısıtlanmak bu.İstemediği bir şey.Herkes kapanmak zorunda değil.Kapalı olunca mükemmel olunmuyor.Ya da açık olunca kötü veya iyi.Sen sensindir ve eğer bir şeyi ” zorla” yapıyorsan bunun bir anlamı yoktur.Boş yorum yazmayın lütfen.

 4. Bende lise 2 nin ilk günü açılmayı düşünüyorum da korkuyorum ya arkamdan kim bilir neler derler beni dışlarlar özelllikle kapalı kızlar diye :d

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir