1 sene önce kapandım ama başıma taktığım her gün kendimden nefret ediyorum.

Ben 17 yaşındayım. 3 senedir kapanmam için baskı vardı, 1 sene önce kapandım ama başıma taktığım her gün kendimden nefret ediyorum.

Dinle çok alakalı da değilim. Bazen namaz kılıyordum sadece istemek için. Sadece ailemin gönlü olsun diye kapalı kalma isteği istiyordum.

Yakıştıramıyorum.

Açılmak istediğimi aileme söyleyemiyorum. Biliyorum ki başta annem olmak üzere herkes tepki gösterecek. Okul arkadaşlarımın söyleyeceklerinden çok korkmuyorum. Sadece ailem önemli. Mesele büyürse beni belki reddederler.

Ne yapmalıyım? Ne söylemeliyim? Bir şey bulamazsam bu duygu beni boğacak…

(Görsel: Pablo Picasso)

Comments (8)

 1. Sen buradaki bizlere göre daha şanlısın çünkü 16 yaşına kadar direnmişsin. Ben 13 yaşında kapatılanlardanım. Şimdi neredeyse 19um 6 sene boyunca dişimi sıktım ve seneye üniversiteye geçer geçmez başımı açacağım reddedecek bile olsalar. Sana tavsiyem eğer şu anda ailenle yaşıyorsan ters bir şey yapma sabret üniversiteyi şehir dışında kazanmaya bak ve açıl. Tabii eğer şehir dışına göndermezler ise okulunu bitirip para kazanmayı bekle. Ailenin yapısını tam olarak bilmediğim için verebileceğim tek tavsiye budur. Ne olursa olsun dişini sık ve ailen bile olsa kimsenin sana nasıl yaşaman gerektiğini söylemesine izin verme. Bu arada bol bol okumayı da ihmal etme. Kitaplar sana güç verir eğer doğru kitaplarla karşılaşırsan 🙂 sağlıcakla kal…

 2. Hiçbir zaman kafanda kurduğun kadar korkunç olmuyor. Çünkü yaşadığın çevre, gördüğün baskıdan sonra seni öldürürler sanıyorsun ama korkma öldürmüyorlar. Güzelce anlat derdini. Din konusunu açma. Takmak zor geliyor, artık yapmak istemiyorum, kendimi çirkin buluyorum gibi ifadeler kullan. Çünkü değişimin fiziksel olmasından daha kötüsü ideolojik olarak değiştiğini fark etmeleri olur. Açıldıktan sonra da dini söylemlerle gözlerini boya. Sana tavsiyem bu olur. Bir de sanılanın aksine örtüyü çıkarmak özgürlüğünü kısıtlayacak. Buna rağmen değer. İlk rüzgarı boynunda hissettiğinde, güneş saçlarına vurduğunda ne demek istediğimi anlarsın.

 3. Deist Eleman

  Eda arkadaşımız iyi güzel demiş ancak neyin ne zaman olacağı belli değil. Son bir ay ömrün kalmış olabilir ve sen bunu bilmiyorsun. O yüzden özgürlüğünü erteleme. Erteledikçe özgürlüğün daha derine gömülür. Ailen seni öldürmez veya seni reddetmez. Tepki gösterir, kızar, belki de döver ama özgürlüğün için dayanmalısın. İnsanlar her şeye alışır, meraklanma. Hemen ama hemen açıl.

  • Hayatta ciddi kararlar alırken belki de bir ay ömrüm kaldı hemen yapayım bunu diyemeyiz uygun anı beklemek gerekir çoğu zaman. Verdiğim tavsiyeyi yazımda da belirttiğim gibi aile yapısını bilmeden verdim kendisi hariç kimse bilmiyor zaten ailesi nasıl bir aile. Bu ülkede Kızı Facebook açmış da fotoğraf koymuş profiline diye kızını bıçaklayıp öldüren adamlar da var. Dolayısıyla eğer ailesi için oldukça hassas bir konuysa bu uygun anı beklemesi daha iyi olabilir onun için kesin olarak yapma hemen demiyorum zaten. En uygun anı kendisi seçecek yine. Sonuçta burada birçok kişinin ailesi reddetmedi dövmedi öldürmedi diye herkesin ailesi de aynı tepkiyi verecek diye bir şey yok. Ülke psikopat dolu. Hiç olmadı maddi desteği bile kesseler çok zor günler bekler arkadaşımızı dolayısıyla sonuçları göz önüne almalı. Söyleyebileceğimiz en uygun şey sadece çevresi ve arkadaşlarını umursamaması olur. Tek sıkıntı aile onu da en iyi kendisi tanıyor. Esenlikler 🙂

   • Deist Eleman

    Siz de haklısınız ne yazık ki. Yine de pek geç kalmaz umarım. Genç kızlarımız, kadınlarımız toplumumuzun taban katıdır. Olmazsa çökeriz. Siz de esen kalın sayın Türk arkadaşım. Güzel günlerde görüşmek üzere.

 4. Karşı taraftan bir erkek olarak seni tebrik ederim. İnan doğru olanı yaptın. Zaten başındaki örtü ile yada örtüsüz sana bizden bir zarar gelmezdi. İstatistiklere bakarsan Deist ve Ateistlerin sapıklıklar endeksinde son sıralarda olduğunu görürsün. Birincilik yobazlarda, ağır müslümanlarda. 6 yaşında çocukla evlenilebileceğini söyleyen sakallı listenin ilk sırasında.

 5. Ben de bir şey diyeceğim toplumun zihniyeti bozuk bazı kesimler başı açık kadınlara kötü gözle bakıyor eğlenilecek kadın gözüyle bakıyor kolay kadın gözüyle bakıyor ailelerde bunu bildiği için o bakışlardan bu niyetlerden korumaya çalışıyor

 6. Sonucu cok merak ediyorum… durum ne oldu arkadaslar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir