Ayna görünce kaçmamak o kadar güzel ki…

Annem dindar ailemiz için aşırı marjinal bir tip olduğumu söylerdi, hala da söyler ama bir dönem marjinal olmanın iyi bir şey mi yoksa kötü mü olduğuna karar veremediğim için o dönemde ailemin hep parmakla gösterdikleri kızlardan biri olma çabası içine girip, kendi isteğimle kapandım ama hiçbir şey beklediğim gibi olmadı. Ne babam beni daha çok sevdi ne de annem. Ne de beni herhangi bir şey için takdir ettiler. Ayrıca kapanma sebeplerimden biri de kendimi sürekli lezbiyen olup olmadığıma dair sorgulamaktı çünkü ailemin lezbiyen bir evladı onaylayabileceklerini düşünmüyordum. Kapanmanınsa beni bu düşünceden uzak tutacağına inanıyordum, bu yüzden ilk yılımda rahatsız olsam da ses çıkarmadım ve zamanla her şeyin düzeleceğine inandım. Ancak kapanmamın ikinci yılında lezbiyen olduğumdan emin oldum ve bu yüzden yeniden dini araştırmalar yapmaya başladım, hiçbir zaman için sağlam bir dayanağı olmayan inancım bu dönemde tamamen yok oldu. Ve benim için işkenceli bir süreç başladı, babamın aşırı katı olduğunu bilmeme rağmen açılmak istediğimi söyledim ve çok büyük bir kavga ettik. Sonrasında geçen yaklaşık 11 ayı hatırlamıyorum çünkü depresyona girmiştim, her şey kötüye gidiyordu. Babamla hiç konuşmuyor, arkadaşlarımla düzgün iletişim kurmuyordum ve okulu da uzatmıştım. Her şey kötüye gidiyordu ve tek istediğim şey ölmekti. Sürekli olarak intihar etmeyi düşünüyordum ama annem ve kardeşlerim arkamdan travma yaşar diye cesaret edemiyordum. Sırf onlar için hayata tutunup tekrardan okula döndüm bir süre sonra. Yine de bir türlü kendim gibi hissedemiyordum, evden çıkarken aynaya bakmıyordum, giyimime kuşamıma dikkat etmiyordum ve birilerinin beni oraya buraya sürüklemesine izin veriyordum. Ancak tek kaldığımda “Keşke hiç kapanmasaydım.” diye kendi kendime hayıflanıyordum. Zamanla babamla konuşmaya başlamıştık tekrardan ama yine de mutlu değildim ve durumumu artık çevremdeki herkes biliyordu, tekrardan adapte olma sürecinde arkadaşlarım ve kız arkadaşım sürekli destek oldular. Hatta sürekli olarak hayatımı istediğim gibi yaşamam gerektiğini defalarca söyleyerek beni cesaretlendirdiler. Sonrasında birkaç defa daha dolaylı olarak dile getirdim açılmak istediğimi ve her biri küçük tartışmalarla son buldu, lakin 4. yılımda daha fazla katlanamayacağımı fark edip babamla evde tek iken yine konuyu gündeme getirip durumun beni ne kadar rahatsız ettiğini vurguladım. Babam “İstediğini yap ben artık sana bir şey demiyorum.” dedi, tam olarak rızası yoktu ve bence yapmayacağımı düşünüyordu ya da belki de artık pes etti bilemiyorum ama ben ertesi gün evden başörtüsü olmadan çıktım ve bir yıldır tekrardan yaşadığımı hissederek yaşıyorum günlerimi. Evet şimdi bazen annemin ya da babamın üzüldüğünü hissedip üzüldüğüm oluyor ama tekrardan fotoğraflarda yer alabilmek ve ayna görünce kaçmamak o kadar güzel ki…

(Görsel: Florence Harrison)

Comments (10)

 1. Senin adına çok sevindim bende bir eşcinselim ve kapalıyım içimde hissettiğim görünüş bambaşka seneye her şey benim içinde güzel olur umarım.

 2. Deist Eleman

  Öncelikle bir dinsiz olarak aramıza katıldığın için ayrı, cesaretinle bu işi başardığın için ayrı kutlarım seni. Dinle ilgili öneriler arıyorsan hemen her mektuba yanıt veriyorum onlardan bazılarında da bizim durumumuzda olan kişilere kaynaklar veriyorum. Tepki çektiği için artık bu konuya girmiyorum. Kutlarım. Cinsel kimliğinle istediğin ve mutlu olduğun gibi yaşamanı isteyen bir erkek diyeceklerim bu kadar.

  • Kararsız ama kararlı

   Tahmin etmiştim böyle olacağini ama sen onlara kulak asma. Tekrar her yazı altında yorumlarını görmek istiyoruz biz. Beni çok cesaretlendirdin mesela. Biz senin yanındayız. Sen de bizim yanımızda ol

  • Dinsiz olarak aramıza katıldığın için kutlarım? Hayır yani neden? Bir insanın dinin olup olmaması deist bir insanı neden bu kadar ilgilendirir ki?

   • Deist Eleman

    Bir dinin mensubu kendi dinine katılan birisini görürken sevinirken veya televizyonlarda el kadar çocuklar dini şovlarla Müslüman yapılırken ve herkes bunu alkışlarken bir sorun yok ama ben birisini kendi görüşlerimden birisi olarak gördüğüm için tebrik ederken sorun mu oluyor? Bizi siz anlayabilirsiniz diye umuyorum. Nasıl ki sizler baskı altında kalıp başörtüsüne karşı içten içte bir öfke duyuyorsanız, en azından bir kısmınız, biz de baskı altında kalarak öfkeleniyoruz. İçimi dökebileceğim hiçbir kişi veya yer yok. Bari bırakın da kimseye zarar vermeden burada içimi dökebileyim. Çok mu şey istiyorum?

 3. Kendi hayallerini baskasina dayatma!

  Sevgili Hey arkadas bir baskasinin musluman olmasi bizi ilgilendiriyorsa yine dinden cikan birisi bir dinsizi ilgilendirebilir.Ben muslumanim ama cok eslilige,hurilere,kadin erkekten ustundur,kuranda saci ortmeye dair bir sey gecmemesine ragmen tek bir sac teli gorunmeyecek sekilde saclarin ortulmesi vs. daha sayabilecegim binlerce sacmaliga inanip musluman olunmasindansa insanlarin dinsiz olmasini tercih ederim.Dunya uzerinde 1.5 milyar musluman varsa bunun sadece %0.00002 si kurani anlayarak okuyor.Geriye kalani beynini din adamlarina satmis.Gayrimuslim oldugu icin baski ve zulüm goren insanlarin hesabini vermeyecegini zannediyor muslumanlar.O cok meraklisi olduklari cehennemde yandiklarini gormek icin ahirete inaniyorum.

  • Başörtü ile ilgili ayet tartışılabilir fakat dediğiniz ve karşı olduğunuz seyler kuranda geçer. Siz kuranı okuduğunuza emin misiniz?

 4. Deist Eleman

  Teşekkür ediyorum yorumunuz için. Büyük oranda da haklısınız. Ancak bir kişi bu kitabı anlayarak okursa mutlaka dinden çıkar. Siz de saymışsınız nasıl bir kitap olduğunu. Saydıklarınızı çıkarınca ortada birkaç sayfa kitap kalıyor. Eleştirdiğiniz kısımları haklı buluyorum ancak bunları bilip de hala inanıyor olmanızı anlayamadım.

 5. Kendi hayallerini baskasina dayatma!

  Kuran ayetlerinin carpitildigini  dusunuyorum.Ozellikle kadinlarla ile ilgili ayetlerde.Şimdi burasi dini bir site olmadigi icin detaya girmeyecegim.Sadece başortusune deginecegim. Kuranda saclarin ortulmesi gerektigine dair bir ifade gecmiyor.Bunu uyduruk hadis ve bir takim rivayetlerle destekleyip kadinin el ve yuzu haric avrettir diyorlar.Oysa ki ayetten anladigim kadariyla ortulmesi gereken yer yaka acigi-goğus yirtmaci.Bu kismi ister basortusuyle ort ister baska bir seyle.6000 ayetlik Kuran da 2 tane ortunme ile ilgili ayet var.Bu ayetler de yari ciplak dolasan arap kadinlarinin goguslerini ortmeleri icin inmis ki ben bu konuda ayni fikirdeyim.Nitekim şu anda dunya uzerinde musluman olsun ya da olmasin cogu kadin nasil giyinecegini biliyor.Nasil giyinmemiz gerektigini bir erkegin soylemesine ihtiyacimiz yok.Herkes baskasinin giyimine,inancina,fikirlerine,yasamina saygi duymayi ogrense sorun ortadan kalkacak bence.

  • Deist Eleman

   Haklısınız. Dediğiniz ayetleri biliyorum, bence de baş örtmek gibi bir şeyden bahsetmiyor olabilir. Eğer öyleyse bunu herkese kabul ettirmek topluma çok yararlı olur. En azından çocuklarımız, kızlarımız, kadınlarımız mutlu olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir