Keşke annem el âlemi değil de kızının mutlu olup olmadığını düşünse.

25 yaşındayım. 7 senedir kapalıyım ve kendi isteğimle tesettüre girdim. Annem de tesettürlü ama kız kardeşim değil. Aile olarak ılımlı muhafazakâr denilecek bir aileyiz. Özellikle babam kendi ayaklarımız üzerinde durmamız için annemden daha çok destek olur. Senenin başından beri açılmak istiyorum fakat bunu cesaret edip babama söyleyemiyorum çünkü onu hayal kırıklığına uğratıp daha çok üzmekten korkuyorum. Babamı çok seviyorum çünkü. Hâlbuki o da kıyafetim ve eşarp bağlamadaki farklılığımı görerek bu isteğimi fark etmiş ve anneme ‘Sorun değil istediğini yapsın, zaten ondan bekliyorum’ demiş. Fakat ‘Ondan bekliyorum’ lafı bile direk kötü bir şey yapacakmışım hissi uyandırıyor bende. Şu an ailemden uzak bir yere gittiğimde başımı açıyorum ve o zamanlar kendim oluyorum, mutlu oluyorum. Eve gelirken örtüyorum. Bu ikili hayattan çok bunaldım. Ailemle yaşıyorum ve sırf bu yüzden bile kendi hayatımı ailemden uzak kurup, kendi istediğim gibi yaşamak istiyorum. Ama gerçekten yoruldum bu durumdan. Annem ‘Bu şehirdeyken açma ama başka yerde ne yaparsan yap’ diyor. Sebebi ise tabii ki ‘El âlem ne der’ oluyor. Babamın annem kadar tepki göstereceğini sanmıyorum; laf söyler arada belki ve hayal kırıklığını gözlerinin ardına gizler ama en çok da beni bu üzüyor ya. Keşke annem şu hayatta bir kere olsun el âlemin ne diyeceğini değil de kızının mutlu olup olmadığını düşünse, benim yanımda olsa korkutacağına… En büyük destekçim bir kadın olarak annem olacakken tam tersi en büyük tepkiyi yine ondan görüyorum. Umarım bir gün cesaretimi toplayıp korkmadan karşılarına saçlarım özgürce salınırken çıkacağım ve o zaman görecekler ki eski mutlu neşeli kız geri gelmiş.

(Görsel: Juan Gris)

Comments (2)

  1. Deist Eleman

    Aileniz pek sert bir tepki vereceğe benzemiyor. Babanızın o sözünde ben kötü bir şey göremedim. Anneniz de Türk hastalıklarından birisi olan “el alem ne der” hastalığına tutulmuş. Siz 25 yaşında genç bir kadınsınız ve hayatınızın en güzel zamanlarındasınız. Bence zaman kaybetmeden ailenize “kararınızı” açıklayın ve bunu hemen yapın. Çok az tepki göreceğinizi hatta anlayışla karşılaşacağınızı düşünüyorum. Mutlaka üzülen kişiler olacaktır ama bu yaşamın tek sahibi sizsiniz.

  2. Kararsız ama kararlı

    Benim babam da kıyafetimdeki değişikliği görünce böyle giyinceksen açıl diyor ama bunun anlamı giydiklerine dikkat et sen kapalısın. kendi isteğimle daha doğrsuu hevesimle kapandım ama açılmak istiyorum özellikle bir senedir yoğuun bire şeklide. balkona hep açık çıkıyorum saçlarımı rüzgarda savuruyorum, bugün yine gece dışarı açık çıkıp çöp attım tabi babam isteydi ve annem farketmedi. alıştırmaya çalışacağım ailemi artık istemiyorum kapalı kalmak. aslında planım bu yaz açılmaktı ama şu sıralar babam çok kızgın ve kırgın babam bu tür olaylardan ders çalışmadım ve üni sınav sonucum çok kötü geldi. ben de biraz ertlemek zorunda kaldım. bir de annem dışarda açık birini görünce yan yan bakıyor hele bir de şort giydiyse yani kendime sabır siliyorum… oydaki kardeşim de açık hatta annemler kıyafetlerine karışıyor ama o giyiyor yine de ve sonra annemler bir şey demeyi kesiyor darısı benim başıma. bri de babam dersanede kendine bir arkadaş bul çalışkan olsun KAPALI olsun dedi. şimdi ben bu adama ne diyim yani. dediklerimden bir şey anlamamış olabilirsinz ama sorun değil içimi döktüm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir