Bazen ‘Keşke hayatı ve bilimi bu kadar merak etmeseydim’ diyorum.

Kapandığımda henüz 11 yaşındaydım. 5. sınıfın Mart ayında regl oldum ve regl olduğum günden itibaren ailemden, akrabalarımdan, hatta ablamın kocasından duyduğum “Ne zaman kapanıyorsun?”, “Ben senin yaşındayken beş vakit namazımı kılardım”, “Kapanmayanlar cehennemde cayır cayır yanacak”, “Kapanmayacaksan sokakta başına bir şey gelirse şikayet etme sakın” gibi ifadelerine maruz kaldım. Regl olduğum gün, cehennemde yanacağım diye saatlerce ağladığımı hatırlıyorum. Kapanmaya karar verdiğimde yarı bilinçle yaptım bunu; ne hissedeceğimi, benden ne beklendiğini hatta ailemin beni ancak bu şekilde seveceğini düşünmemiştim. Yalnızca başımda bir bezle gezecektim. Cehennemde yanmaktan iyidir, diyordum. Daha ilk birkaç hafta içinde açılmam gerektiğini anladım. Kendimi kendim gibi hissetmiyordum. Sınıfımda kapalı olan tek kişiydim. Okulda kızlar tuvaletinin aynasına bakıp dolan gözlerimi siliyordum. Artık dayanamıyordum ve bu konuyu aileme açmaya karar verdim. Hislerimi ablalarıma söylediğimde beni şaşırtmadılar. Keşke şaşırtsalardı diyorum ama yapmadılar. Bana asla bunu yapamayacağımı, kendimi gizlemem gerektiğini çünkü artık genç bir kız olduğumu söylediklerini ve bunların şeytanın bana bir oyunu olduğunu söylediklerini anımsıyorum. Her sene belirli aralıklarla bu duygularımı paylaştım ve aldığım cevap hiçbir zaman değişmedi. Rock-punk müzik dinleyen, evrim teorisiyle ilgili kitaplar okuyup kendini agnostik olarak tanımlayan bir insan olarak bu sene yeniden aynı konuşmayı yapacağım. Bazen keşke hayatı ve bilimi bu kadar merak etmeseydim diyorum, ancak biliyorum ki bir kere düşünen bir daha aptallaşamaz. 10 yaşında televizyon izlerken annemin yanıma gelip “Sen de izlediğin bu şeytanlar gibi olursun kesin” dediği günü unutamadığım gibi, hayatımda ilk defa kendim gibi hissedebileceğim günü de yaşamayı ve unutamamayı diliyorum.

(Görsel: Stephanie Cost)

Comments (10)

 1. Deist Eleman

  Pek değerli arkadaşım, söylediğin sözlerden alıntı bile yapabilirim, öyle güzel ve acı. Ben de kendimi 2013’ten beri dinsiz olarak tanımlıyorum. Bunu ise hep saklıyorum. İçindeki fırtınanın dışarıdan su damlaması sesi kadar bile duyulmaması ne kadar boğucudur ne yazık ki biliyorum. Evet haklısın, bir kez düşündüğün zaman gerisi geliyor. Sakın pes etme. Güzel günler gelecek. Er ya da geç ama mutlaka gelecek. Yaşının kaç olduğunu bilmiyorum ancak 17-20 arasında gibi geldin. Eğer bu yaşlarda veya daha üstündeysen sonucu ne olursa olsun bunu yap. Seni açlıktan veya dayaktan öldürmezler. Kınarlar, kızarlar ve parasız da bırakabilirler. Ama özgürlük buna değer. Kendi fikri için tüm sülalesini karşısına almış birisi olarak söylüyorum bunları. Ne olursa olsun onu söke söke al. Bu hayatı onlar değil sen yaşıyorsun. Unutma.

 2. Kapanmayacaksan sokakta başına bir şey gelirse şikayet etme sakın… Üzücü…

 3. Ya kötü söz kullanmıyım diyorum ama siz iflah olmazsınız. 17 yasında üzerimde upuzun pardesu varken sıfır makyajken ben niye tacize uğradım ama sayın çok bilmiş hanımefendi. Karşımızdaki ahlaksız ama biz gene suçu kendimizde kendi cinsimizde arayalım. Kadının en büyük düşmanı kadındır çok cinsiyetçi bi tabir ama bazen sonuna kadar hak veriyorum. Şu sözleriniz öyle iğrenç ki napayım ne diyeyim kestiremiyorum inanın…

  • Bade, bence Süm yazıdaki cümlelerden birinden alıntı yaparak sana bunu söylemeleri çok üzücü/kırıcı olmuş demiş. Sanırım yanlış anlaşılma olmuş.

 4. Eğer öyleyse çok özür dilerim (“”) böyle yapmadığı için alıntıladığını anlayamadım.

 5. öyküde regl oldum yazıyorsa onu bir erkeğin yazdığını anlıyorum.

  • Açıklama yapmak isteyen bir kadın

   Merhaba, bu öyle olmasını gerektirmiyor, adet oldum ve ona benzer şeyler demek bize söylemesi utandırıcı şeyler gibi öğretildi hep o yüzden ben hala o şekilde söyleyecek olsam tuhaf hissediyorum söyleyemiyorum. Biz hep hasta oldum derdik o da anlaşılmıyor haliyle ama Regl oldum demek daha sonra öğrendiğimiz bir şey bizde öyle utanç verici bir çağrışım yapmıyor o yüzden bu tarz kelimeyi kullanmış olabilir.

 6. Nasıl aileler var gerçekten hayret ediyorum. Benim babam da dindar bir insandır. Ama kız kardeşlerimden ikisi kapalı biri açık. Babamın açık olan kız kardeşime hiç bir zaman “neden kapanmıyorsun?” dediğini hatırlamıyorum. Hiç kimsenin kendi inançlarını veya ‘elalem ne der’ safsatasını bir başkası üzerinde baskı unsuru olarak kullanmaya hakkı yok. Özgürleşen kadınların her zaman yanındayız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir