Kabul etmediğim düşünceleri dış görünüşümde yansıtmak bana ağır geliyor.

Kendi zihnimde kabul etmediğim düşünceleri dış görünüşümde yansıtmak bana ağır geliyor. Daha 5-7 yaşlarımda bile ailem bana tunik, etek, elbise giydirirdi. Başıma da bone takardı. Biraz büyüyünce ise tişört giymeme bile izin vermediler.

6. sınıftayken başladı babamın kapanın baskısı. Ablama da bana da çok diretti. Ablam bir gün bile dayanamadı kapandı. Ben de ancak baskılara 1 yıl dayanabildim ve 7. sınıfın ilk günü kapandım. O kadar isteksizdim ki… İlk kapandığımda geceleri ağlıyordum, açılma hayali kuruyordum.

Aslında ortaokuldan sonra ailem, ablamla beni Kuran kursuna gönderip okutmayacaktı. Sonra da evlendireceklerdi işte ama öyle olmadı. Ben cesaretimi toplayıp üniversite okumak istediğimi söyledim ve hiç beklemediğim bir tepkiyle karşılaştım. Babam “Tamam.” dedi,  annemse pek razı olmasa da ses çıkarmadı. Sonra liseye geçiş sınavına girdim. Benim hayalim 5. sınıftan beri sosyal bilimlere gitmekti, puanım da yetiyordu ama ailem beni imam hatibe yerleştirdi, zorla. Bu arada artık kabullenmiştim kapalı olduğumu, çıkarmam diyordum kendi kendime. Okulumda hiç mutlu olamadım derslerim de düştü iyice.

Hep sorgulamaktan korktuğum şey dinimdir. Küçükken aklıma gelse de unutmaya çalışıyordum ama bu kez öyle olmadı sürekli düşünür oldum, aklıma yatmayan zaten çok şey vardı. Şimdi ne Müslümanım diyebilecek kadar inanıyorum ne de Müslüman değilim diyebilecek kadar inanmıyorum, bu yüzden başörtü takmak beni çok zorluyor. Aslında üniversiteyi bitirene kadar dayanıp ekonomik özgürlüğüme kavuşunca açılabilirim diyorum ama diğer sorunlarım tükenmiyor. Ailem bana ferace giymem konusunda baskı yapıyor. Bense gizli gizli oruç tutmayacak kadar inançsızlaştım. Ne yapacağımı bilmiyorum. Başörtüyle idare ederim ama ferace giymek istemiyorum. Aileme bu konuları açamam bile zaten aram bozuk.

(Görsel: Kathrin Honesta)

Comment (1)

  1. merhaba, benim de buradakilerden pek de farklı olmayan bir örtü ve beraberinde gelen diğer şeyler saçmalığım vardı. sancılı da olsa bazılarından kurtuldum. eğer konuşmaya ihtiyaç duyarsan buradayım (:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir