10 yaşından itibaren kısa kollu giymem bile yasaklanmıştı.

Öncelikle merhaba.

Ben 19 yaşında bir genç kızım ve buraya yazan çoğu arkadaşımız gibi ben de baskıcı ve muhafazakâr bir ailede büyüdüm. Akrabalarım da fazlasıyla muhafazakâr. Babamın 7 kardeşi var ve hepsinin kızları kapalı. Sizce hepsinin kendi isteğiyle saçlarını kapatması mümkün mü? Tabii ki değil.

Ben 13 yaşında baskılara dayanamayıp başımı kapatmak zorunda kaldım. Zaten 10 yaşından itibaren kısa kollu giymem bile yasaklanmıştı. Şimdi düşünüyorum da kesinle çok hastalıklı bir zihniyet. Bu yaşıma kadar hiçbir zaman aileme başkaldırmadım. Hatta onlar istiyor diye erkeklerle normal arkadaş olarak bile olsa samimiyet kurmamaya çalıştım. Yani tam bir koyun gibiydim. Ta ki bu yıla kadar. Bu yıl artık bu duruma dayanamamaya başladım. Böyle bir hayat istemediğime ve başımı açmak istediğime karar verdim.

Şu an üniversite sınavına hazırlanıyorum. Bir ay kadar bir zaman kaldı. Sınavdan sonra bu durumu aileme açmak istiyorum ama içim içimi yiyor. Onlardan göreceğim tepkilerden çok korkuyorum. Çevremde bunları paylaşabildiğim bir tek kardeşim var. O yüzden en azından burada derdimi anlatıp paylaşmak istedim. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Onlara boyun eğmeye hiç niyetim yok. Ama içimden bir ses yapamayacağımı söylüyor. Şayet yapamazsam üniversiteye onların istediği gibi başlamış olacağım. Belki ileride evleneceğim insana da karışacaklar. Hayatım tamamen benim olmaktan çıkıyor.

(Görsel: Xuan Loc Xuan)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir