Başörtülüyüm ama bir dine bağlı değilim.

Merhaba, böyle bir platform olduğunu daha önce duymuş ama bakmamıştım, şimdi benim gibi iki ruh arasına sıkışıp kalmış insanları görünce ben de yazmak istedim.

Benim hikâyem 14 yaşında başladı. Kendi isteğimle kapandım ben. Bir gün derste, bir hocanın tesettür üzerine konuşması beni çok etkilemişti ve kendim kapanmak istedim. Annem ve babam devam edemeyeceğimi düşündüler, “Açılırsın sen zaten.” gözüyle baktılar, ben de çocuk aklıyla inat ettim ve onlara yapabildiğimi ispatlamaya döndü durumum, ta ki liseye başlayana kadar. Okula kapalı gidip orada saçlarımı açardım çünkü yönetmelik böyleydi. Uzun, siyah güzel saçlarım vardı. Onları savurmak hoşuma giderdi ama bunu sadece okulda yapıyor olmak, bu özgürlüğü orada yaşamak bir süre sonra canımı sıkmaya başladı. Çünkü ben artık tamamen özgür olmak istiyordum, böylelikle açılma kararı aldım.

Kimseye bir şey demedim, okulum eve yakındı, ben de aileme görünmeden okula açık gidip geliyordum. Okul dışında evden çıkmamaya çalışıyordum. Bir gün okul çıkışında eve girecekken babam beni açık gördü ve sert bir şekilde uyarı da bulundu. Keşke o an boyun eğmeseydim diyorum şimdi ama iş işten çoktan geçti. Ailem gittikçe muhafazakâr oldu. Hatta annem de babam da şu an bir tarikat hocası. Ben o gün, o uyarıdan sonra bir daha açılamadım. Zaman geçtikçe kitaplarla tanıştım, bazı şeyleri sorgulamaya başladım. Ve araştırdıkça bu din benim dinim olamaz dedim.

Kafam hep soru işaretleri ile dolmuştu, araştırdıkça her şey yerine oturmaya başladı. İçsel olarak din-tanrı kavramına inancımı yitirdim. Başörtülüyüm ama bir dine bağlı değilim. Açılmak istiyorum, saçlarım yeniden rüzgâra karışsın istiyorum. Aileme bunu nasıl anlatacağımı bilemiyorum. Aslında söylesem buna çok şaşırmazlar çünkü böyle bir şeyi benden hep beklediler. Ama tepkileri çok ağır olacak biliyorum. Başka şehirde okuduğum üniversiteye göndermeyebilirler, babam bir daha benimle konuşmaz biliyorum, annemse ayrı bir baskı. Biliyorum yazdıklarım çok karışık fakat içim de bir o kadar karışık. Ne yapacağımı bilmiyorum…

Fikirlerinize ya da benim gibi çok baskıcı ailede bu konuda mücadele etmiş biri varsa öneriye çok ihtiyacım var. Teşekkür ederim şimdiden.

(Görsel: Dora Duran)

Comment (1)

  1. Böyle olanlar ve sen bana bu instgramdan denizaslantyr987 den mesaj atın konuşalım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir