Annem bir başörtü için bizden vazgeçti.

Aslında hiç yobaz olmayan son derece seküler bir ailede büyüdüm. Daha doğrusu baba tarafım solcu, modern, seküler bir aileyken annemin tarafı tam tersine muhafazakâr, baskıcı ve yobaz bir aileydi… Annem ailesinden farklıydı, babamla evlendiği için adeta dışlanmıştı. Mutlu bir ailemiz vardı… Daha sonra annem ailesiyle barışma kararı almıştı, bunu en çok destekleyen de babam olmuştu. Zaman geçtikçe annem dindarlaşmaya başladı, babamı alkol içtiği için uyarıyor, namaz kılması gerektiğini söylüyordu, kendisi de dine yöneldi ve o zamana kadar açık olan annem kapanma kararı aldı. Bana dini eğitim vermek istedi. Babam ateistti, bu duruma doğal olarak karşı çıktı. Bu anlaşmazlıklar ailemizin dağılmasına sebep oldu. Boşanma vs. derken babamla kaldığım zamanlar mutlu ve özgür bir çocukken annemle olduğum zamanlar bir o kadar mutsuz ve baskıyla geçen bir hayatım oluyordu. Bu olaylar olduğunda henüz ilkokula gidiyordum ve annem bana zorla türban taktırıyordu. Bu durumu babama anlattım ve hemen karşı çıktı, benim istemediğimi bunu yapmaması gerektiğini söyledi. Ben de ağlayarak istemediğimi defalarca söyledim, annem en sonunda pes etti ve bizle görüşmeme kararı aldı, ona göre biz günahkârdık. Benim şansım babamla birlikte yaşamak oldu. Annemle kalsaydım nasıl bir hayatım olurdu düşünemiyorum. Annemle artık görüşmüyoruz ve bu durum beni hiç rahatsız etmiyor, o bir başörtü için bizden, çocuğundan vazgeçti, ben de ondan kolaylıkla vazgeçebilirim.

(Görsel: Toni Demuro)

Comments (2)

  1. Çok kısa anlatmışsın ama inanılmaz derin bir dram var aslında. Aynısını benim annem de yapar. Bunu bilen normal adam babam bile tarikata takılıyor yalandan. Bizim ailemiz babamın bu uysallığından dolayı görünüşte dağılmadı ama keşke biraz erkek olsaydı da senin baban gibi nefes alabilecegimiz bir yerimiz olsaydı. 14 yaşındayım ve normal kapalı bir kız olmam bile anneme sinir krizi geçirir. Dip doruk kapalı olmam gerekiyor. 6 senedir falan çok sevdiğim kuzen abilerim teyzemin oğullarının yanlarına sokmuyor manyak karı. Hepsi evli barklı, ve eminim en büyük kuzenim ateist. Etrafına huzur saçan bir insan. Eminim bir gün hepimizi kurtaracak o. Medresede okutulan şalvar giydirilen küçük erkek kardeşini de.

  2. Toplumda kadının rolü o kadar büyükki. Bir inancın bir düşüncenin sadece kadınların arasında yayılması toplumu tamamen değiştirebilir. Malesef kadınlar bu gücün farkında olmadıkları gibi bu güçlerini kötüye kullanıyorlar. Farkında olmadan!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir