İHL okudum, dinsiz biri olarak çıktım. Fikirlerim değişti, ama görüntüm aynı.

Bakın; benim babam imam, annem de katı bir dindar. İkisi de bu şekilde yetiştirilmişler. Sizlere nasıl olduklarını biraz daha açayım.

Zerre alakası olmasa bile hemen her konuyu dine, Müslümanlığa bağlayabilirler. İyi veya kötü diye bakmaksızın Müslüman olmayanları insandan saymazlar, onlar için “Ölsün gebersin gâvurlar.” vs. derler. Bilimsel bir gerçeği, kanıtı olsa dahi kabul ettiremezsin, konuyu hiç olmadık bir yerden dinle bağdaştırmaya çalışırlar. Yabancı veya sosyalist yazarları okumama izin vermezler. Babam hep der: “Öyle kitaplar elinde görürsem yakarım.” Lütfen şimdi babasından gizli kitap okumaya çalışan bir kız düşünün. Kitap bu! Ve babam üniversite mezunu. Her sabah namazı bağırarak odaya dalıp, beni ve kardeşlerimi zorla namaza kaldırırdı. Kalkmayınca “Ağzını yüzünü kırayım, onu mu istiyorsun? Sen Allahsız mısın?” der. Hatta bir ara Kuran kursuna geç kaldım diye ne yaptı biliyor musunuz? Beni uykumda dövdü. Uyurken birden bu şekilde uyanmak nasıl bir şey tahmin edemezsiniz. Bunu asla unutmayacağım.

Ben kapalıyım, küçükken özenerek kapandım ve pişman oldum. Pişman olmasam da döverek kapatacağından eminim, küçük kardeşime şimdiden baskı yapıyorlar. Tayt giyince kardeşim (11) rezil bir davranış sergilemiş gibi surat buruşturup, bağırıyordu. Ve annem… Birbirlerinden farkı yok bu konuda. Birkaç ay önce anneme açılma konusunu açtım. Küfürler ve tehditler… Beni okutmayıp, yatılıya vereceklerini söylediler. Bakın ben açılayım, öyle daha güzel bilmem ne demiyorum. Ama içinde olmadığım bir dinin parçasıymış gibi davranmak, sanki nereye gidersem gideyim kollarım bağlı gibi hissettiriyor.

Şu an üniversitedeyim. Nasıl biriysem öyle gözükmek istiyorum. İkili oynamak istemiyorum hiç. Özellikle bu tehditlerle. Ama buna katlanmak zor, siz “Ne abarttın bir örtü sadece.” diyebilirsiniz ama şu kalan hayatımı kendim olarak yaşamak istemem kötü bir şey mi? İnsanlar görmüyor onlar da. Bana ne yaptılarsa ters tepti; İHL okudum, dinsiz biri olarak çıktım. Fikirlerim değişti ama görüntüm aynı.

Öyle ya da böyle bir gün o örtüyü çıkaracağım. Bunun bugün olmasını nasıl isterdim bilemezsiniz.

Comments (3)

  1. Nasıl bir ailen var senin öyle nasıl geri ve yobazlar inşallah tez zamanda hayaline kavuşursun istediğin gibi ol ailen istiyo diye değil inşallah açılırsın

  2. Kararsız ama kararlı

    Umarım yapabilirsin onları umursama çünkü onlar umutsuz vaka gibi duruyor

  3. Can Adalı

    Vah zavallı yavrum vah vah, ya siz komedisiniz haaa, yorumlarda da hiç farklı fikir yok, hep aynı ton, başarırsın canım, hadi aç?
    Babası imammış, yalan, düzmece, kurmaca besbelli, din düşmanı insanlarsınız, kendiniz doğurmadan, hazır bizim çocuklarımızı şekillendirme derdindesiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir