Şu an 17 yaşındayım ve bu baskı giderek artıyor. Ne yapmalıyım bilmiyorum.

Ben küçüklüğümden beri muhafazakar bir aile ortamında yetiştim ama hiçbir zaman kendimi örtüye alıştıramadım. Ben şanslıyım ki annem her zaman nasıl davranmak istiyorsam öyle olmama izin verdi. Daha 13-14 yaşlarında yanımızda babamın olmamasını, bir tanıdığın görmemesini istiyordum bir şort giyebilmek için; yoksa ayıplanırdım. Arkadaşlarım istediklerini giyerken benim yapamamam çok üzüyordu.

Liseye başladığım sene babam şehir dışında bir işe başladı ve üniformasız bir okul olduğu için istediğim gibi giyinebiliyordum. Aynı sene teyzemin kızı tesettürünü açtı. Hepimiz onu destekledik annem olsun, dayım olsun, fakat baba tarafından aynı tepkiyi görmedi. Hala da onlarla görüşmez, ben babamın olmaması rahatlığıyla istediğim gibiydim. Aynı dönemde annem ve babam boşandığı için İstanbul’da olsa bile babamla çok sık görüşmeyecektim fakat onun yanında ne kadar onlara göre “usturuplu” giyinsem de örtünmem konusunda hem babam hem de ailesi baskıda bulunuyordu.

Şu an 17 yaşındayım ve bu baskı giderek artıyor. Ne yapmalıyım bilmiyorum, annem hiç karışmasa da babam ve ailesinin tepkilerine ses çıkaramıyor. Sizce ne yapmalıyım?

(Görsel: Gertrude Abercrombie)

Comments (3)

  1. Menekşe

    Olan olmuş. Kendini hapsetme. Büyüyorsun kendi kararların var. Bak o nedenlerle başını kapatan birsürü kadın var açmaya çalışan. Madem açıksın artık krndine bunu yapma

  2. Eğer seneye üniversiteye gideceksen şehir dışını yazarak daha rahat olabilirsin ben de bu sene üniversite sınavına hazırlamıyorum istersen sana yardımcı olabilirim.

    • Balıkçı

      Bir kere kapanırsan zulüm bir hayat seni bekler buradaki hikayelere baktigim kadarıyla kapanipta açılma mücadelesi veren bu mücadele neticesinde hasta olan saçları dökülen intihar etmek isteyen her gün boğulduğunu söyleyen ve hala kapalı kalan bir sürü kız var o yüzden iyi düşün derim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir