Başörtülüyseniz belli bir kesimi tutuyor ve sanki bir erkeğin himayesine girmeyi istiyormuşsunuz gibi bir algı oluşuyor.

Merhaba,

Instagram hesabınızı görünce ben de yazmak istedim size. Okuduğum onlarca olaydan sonra kendimi anlatmak istedim.

Şu an 25 yaşında, hayatında bir karar aşamasında olan bir bireyim. 15 yaşında gayet isteyerek ve severek tesettüre girdim. Ne ailemden ne çevremden herhangi bir tek dikte duymamıştım başörtüsü konusunda. Öyle İmam Hatip lisesinde de okumadım, şehrimdeki en iyi Anadolu liselerinden birine gittim ve oradaki benimle fikir olarak çok zıt kutuplarda olan onlarca insanla çok güzel dostluklar edindim.

Fakat bugüne geldiğimde her türlü ilişkinin içinde başörtüsü sizi çok sıkıntılı bir konuma koymaya başladı. Ne kadar iyi eğitim almış olsanız da, söylediğiniz sözler ne kadar bilimsel ve mantık çerçevesinde olsa da, insanlar hep bir geriden bakmaya başladılar. En önemli kısımlardan biri de başörtüsünün siyasi bir figür haline gelmiş olması. Çünkü başörtülü iseniz belli bir kesimi tutuyor, belli kısıtlı hayatları yaşıyor ve sanki bir erkeğin himayesine girmeyi istiyormuşsunuz gibi bir algı oluşmaya başladı. Hayatımda ilk defa kendimi bu kadar kapana kısılmış hissediyorum. Başörtümü çıkarmayı düşünüyorum. Çünkü şu anki ben ben değilim. Bu kesinlikle başörtüsünün verdiği bir kısıtlama değil benim için, bu insanların belki farkında olarak belki oluşmuş sosyo-kültürel yapının sonucu olarak bana yansımakta.

Şu anda en büyük şansım ailem. Çünkü hislerimi anlattım ve onların bana dediği tek şey; “Biz senin her zaman arkandayız”, oldu. Çok isterdim ki okuduğum hikayelerdeki kadınlar da benim kadar şanslı olsunlar. Ama umuyorum ki onlar çocuklarına gerçekten sevgi ile yaklaşmanın güzelliğini yaşarlar.

Sevgi ile kalın.

(Görsel: Prateeti Verma)

Comments (2)

  1. Evet çok şanslısın.

  2. Aldımsazıelime

    Size böyle hissettiren insanlar olmasına üzüldüm. Onları umursamamanızı dilerim. Açıksanız veya hatta mininetek falan giyiyorsanız belli bir kesimi tutuyor ve bir erkegin altına mı girmek istiyorsunuz demektir? Ben boyle düşünmuyorum ama böyle dusunen bazı insanlari umursayarak mı davranmalıyım? Kendim için neyin doğru olduguna inanıyorsam onu yapmama engel mi olmalı birkaç önyargılı insan. Onlar hayatlarında yenge ve babaannelerinden başka tesettürlü insanla yakinlık kurmadilar, tanımadilar belki. Egıtimlisi ile karsilasmis olsalar bile onyargilarini kıracak kadar güclü olmayabilirler. Günümüz iş ortamlarında başörtülü olmanın ve kabul edilmenin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Allah yardımcınız olsun her türlü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir