Bu siyasi simgeyi artık reddetmek istiyorum.

Ben bir Müslümanım.


Tesettürden asla utanmıyorum ve sonuna kadar savunuyorum, fakat şu günlerde tesettür -daha doğrusu kapalılık- artık siyasi bir simge haline geldi. İşte bu yüzden utanıyorum. Kapalı insan dar görüşlü (!), açık insan ise laik gibi bir kalıplaşma önyargısı var.


Ben Atatürk sevgisiyle büyüdüm. Ben Atatürkçüyüm diyen açık saçlı, sözde laik insanlardan daha bilgiliyim. Ben bu kalıplaşmadan ve ahlaksız kapalılardan ötürü artık çok soğudum kapanmaktan ve açılmak istiyorum. Ailem dindar fakat baskıcı değiller ama psikolojik bir baskı da hissediyorum. Bazen söylüyorum açılmak istediğimi ama çok kolay gibi dursa da gerçekten zor bir süreç. Sadece kararsızım, ne yapacağımı bilmiyorum.


Kapanmak bir siyasi simge oldu artık ve bu siyasi simgeyi reddetmek istiyorum. Nasıl bir yol izleyeceğimi ise bilmiyorum.

(Görsel: Clive Barker)

Comment (1)

  1. Seni çok iyi anlıyorum. Ben de daha iki hafta önce açıldım ve açılmamın ana sebeplerinden biri buydu. yani toplumda dini temsil eden insanlara baktım, dindar kesime baktım ve dedim ki “ben bu insanlarla beraber anılmak istemiyorum”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir