Tesettüre girmek, kendimi bildim bileli asla istemediğim bir olaydı.

Merhaba. Uzun zamandır yazmak istemiş ama bir türlü adım atamamıştım. Bugün yazmak geldi içimden.

Ben lise 2. sınıfın bitişiyle yaz tatiline başladığımda, babamın psikolojik şiddeti ve annemin de onu desteklemesiyle zorla kapandım. Bu durum ortaokuldan bu yana sürekli dile getirilirdi tabii ama kopma noktası o gün oldu. Sebebiyse Whatsapp’a sıfır kollu bir tişörtle çekildiğim bir fotoğraf yüklememdi. Sanki bikini ile fotoğraf koymuşum gibi tavırlar, küfürler, hakaretler… O gün mecbur kaldım ama tesettüre girmek, kendimi bildim bileli asla istemediğim bir olaydı. Ben haşema ile denize girmek zorundayken erkekler sadece şortla giriyordu. Bunu kabul edecek değilim.

Üniversite 2. sınıfı bitirdiğimde açıldım. Kimseye sormadan ve söylemeden aniden bu adımı attım. Önce aile taraflarına şapka ile gitmeye başladım ama o şapkayı dışarıda takmadım tabii, sonra tamamen çıkarttım. Babamın “Sen bizi düşünmüyor musun, insanlar ne düşünecek?” cümlelerine “Günah benim sevap benim, istemiyorum ve takmayacağım” dedim. Yemek masasını dağıttı, bağırdı çağırdı, tehditler… Normalde susup otururdum ama o gün öyle olmadı, başkaldırdım. Bunu ilk kez yapıyor olmama rağmen içten içe titreyerek de olsa kocaman direndim. Bir süre konuşmadı babam benimle. O zaman bir çöküntüye girdim, intihar etmeyi düşündüm hatta yollarını araştırdım. Ama daha kötü hayatlar yaşayan kadınlar vardı ve direnmek zorundaydım. Pes edemezdim. Bu hayat benimdi ve onu ben yaşayacaktım, ailem değil. Kocaman ve derin bir nefes alıp ‘Yapacaksın’ dedim kendime ve yaptım. Bir sene önceydi, atlattım ve saçlarım rüzgâra kavuştu. Her şey için önce kendime, sonra yanımda olan sevdiklerime teşekkür ederim. İyi ki varız. Herkese umut olmak dileğiyle…

(Görsel: Marinka Masséus)

Comments (3)

  1. Bende zorla kapandım ve saçlarım rüzgara kavuştu dediğin zaman içime su serpildi. Umarım bende senin gibi bunu başarabilirim. Herkesin özgür bir hata yaşaması dileğiyle.

  2. merhaba aynı şeyleri yaşıyorum ve konuşmaya ihtiyacım var sana nerden ulaşabilirim

  3. Kader bana ulaş ben de kapalıydım 6 ay oldu açılalı instagram @nyksatepoine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir