Tesettüre girmek, kendimi bildim bileli asla istemediğim bir olaydı.

Merhaba. Uzun zamandır yazmak istemiş ama bir türlü adım atamamıştım. Bugün yazmak geldi içimden.

Ben lise 2. sınıfın bitişiyle yaz tatiline başladığımda, babamın psikolojik şiddeti ve annemin de onu desteklemesiyle zorla kapandım. Bu durum ortaokuldan bu yana sürekli dile getirilirdi tabii ama kopma noktası o gün oldu. Sebebiyse Whatsapp’a sıfır kollu bir tişörtle çekildiğim bir fotoğraf yüklememdi. Sanki bikini ile fotoğraf koymuşum gibi tavırlar, küfürler, hakaretler… O gün mecbur kaldım ama tesettüre girmek, kendimi bildim bileli asla istemediğim bir olaydı. Ben haşema ile denize girmek zorundayken erkekler sadece şortla giriyordu. Bunu kabul edecek değilim.

Üniversite 2. sınıfı bitirdiğimde açıldım. Kimseye sormadan ve söylemeden aniden bu adımı attım. Önce aile taraflarına şapka ile gitmeye başladım ama o şapkayı dışarıda takmadım tabii, sonra tamamen çıkarttım. Babamın “Sen bizi düşünmüyor musun, insanlar ne düşünecek?” cümlelerine “Günah benim sevap benim, istemiyorum ve takmayacağım” dedim. Yemek masasını dağıttı, bağırdı çağırdı, tehditler… Normalde susup otururdum ama o gün öyle olmadı, başkaldırdım. Bunu ilk kez yapıyor olmama rağmen içten içe titreyerek de olsa kocaman direndim. Bir süre konuşmadı babam benimle. O zaman bir çöküntüye girdim, intihar etmeyi düşündüm hatta yollarını araştırdım. Ama daha kötü hayatlar yaşayan kadınlar vardı ve direnmek zorundaydım. Pes edemezdim. Bu hayat benimdi ve onu ben yaşayacaktım, ailem değil. Kocaman ve derin bir nefes alıp ‘Yapacaksın’ dedim kendime ve yaptım. Bir sene önceydi, atlattım ve saçlarım rüzgâra kavuştu. Her şey için önce kendime, sonra yanımda olan sevdiklerime teşekkür ederim. İyi ki varız. Herkese umut olmak dileğiyle…

(Görsel: Marinka Masséus)

Comments (4)

  1. Bende zorla kapandım ve saçlarım rüzgara kavuştu dediğin zaman içime su serpildi. Umarım bende senin gibi bunu başarabilirim. Herkesin özgür bir hata yaşaması dileğiyle.

  2. merhaba aynı şeyleri yaşıyorum ve konuşmaya ihtiyacım var sana nerden ulaşabilirim

  3. Kader bana ulaş ben de kapalıydım 6 ay oldu açılalı instagram @nyksatepoine

  4. 4. Sınıftan beri zorluyor lar şu an lise 2 deyim ğit ğit daha da kötü hale ğeliyor ama artık eskisi ğibi susmuyorum tabi istemedimi açıkça belli ediyorum bu sefer de senin yüzünden bizde cehennem e ğiricez falan diyorlar annem ğile anlatma ya çalışıyorum anne sen uyardın yani sizden o sorumluluk ğitti artık dedim kaç defa olmuştur ama nafile asla anlamak istemiyorlar bide anne tarafı çok karışıyor kuzenlerim bana destek veriyor benimle aynı durumu yaşayan bi kuzenim var oda babasının zoruyla kapandı bana dedikleri herkes kapandı sen niye kapanmadın sen niye ayrı baş çekiyorsun bak bakim senden başka varmı ben senden utanıyorum halan ğile çekmişsin onlar ğibi olacaksan öl ğeber ğibi cümleler ama işin kötü yanı derslerim berbart ğidiyor asla düzelmez nottadalar ve okumak dışında burdan kurtulmanın bi çaresi yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir