Bir gün, öğretmenimiz sınıftaki erkeklere “Evlendiğinizde örtülü kadın mı yoksa örtüsüz kadın mı istersiniz?” diye sordu.

Başörtümü çıkarttıktan sonra dinsizmişim gibi muamele gördüm.

Liseyi, yaşadığım şehrin bir ilçesinde okudum. Ailem merkezde idi. Okuduğum lise Anadolu lisesi olmasına rağmen okulun yönetici kesimi muhafazakâr bir gruptu. Aile bireylerim de çok dindardı. Doğal olarak ben de öyle yetişmiştim, fakat o zamana kadar başörtüsü takmayı düşünmüyordum.

Bir gün, asıl branşı din kültürü olmayan öğretmenimiz sınıftaki erkeklere “Evlendiğinizde örtülü kadın mı yoksa örtüsüz kadın mı istersiniz?” diye sordu. Sınıftaki erkeklerin büyük çoğunluğu örtülü cevabını verdi. Ertesi gün okula geldiğimde sınıfın yarısının başörtüsü taktığını gördüm. 15 yaşında bir çocuğun aklına girmek çok kolay tabii. Sonraki günlerde ben de örtündüm. Lise 2. sınıfta başörtümü çıkardım; bu nedenle benimle konuşmayan öğretmenlerim bile olmuştu. Daha sonra tekrar örtündüm ama bakın altını çizerek söylüyorum, Kur’an’ı birkaç kere okudum fakat Arapçasından, yani bir şey anlamadan.

Yaşıtlarım gibi tişört giymek, saçlarımı rüzgârda savurmak istiyordum. Üniversiteye gittiğimde başörtümü çıkartmamak için çok çabaladım, bu durumu birçok kişinin yaşadığına eminim. Fakat bunun din ile değil, alışkanlık ile alakalı olduğunu söyleyebilirim. İçimdeki kararsızlıkla boğuşurken bir anda çıkardım başörtümü. Kendimi özgür hissettim. ‘Başörtüsü kullananlar tutsaklardır, özgür değillerdir’ gibi bir şey demiyorum, yanlış anlaşılmak istemem. Alkol kullanmıyorum fakat bar vs. gibi yerlere girerken kendimi yalnız, ürkek, bastırılmış hissediyordum. Etrafımdan çok fazla tepki aldım; ailem, aile dostları, komşular vs. Ama hayat benim hayatım, dedim ve beni düşürmelerine izin vermedim. Sevdiğim şeyleri yaptım, sevdiğim şeyleri giydim. Şu an mutluyum. Aslında özgürlük istediğini yapmak demek değilmiş, istemediğini yapmamak demekmiş; bunu öğrendim. Özlem Tekin’in de dediği gibi; “Biter tabii istersen, yeter, çeker gidersin.”.

(Görsel: Katherine Bradford)

Comment (1)

  1. Merhabalar ben de kapanıp açıldım. Deneyimlediğimiz bu süreci akademik açıdan literatüre kazandırmak istiyorum ve bu konu üzerine tez hazırlıyorum. Benimle dertleşme tadında görüşme yapmak isterseniz [email protected] adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir