Sorsanız “Biz baskı yapmadık.” derler.

Sizi her gün takip ediyorum, yazılanları okuyorum. Ne kadar aynı hayatlar, yıkılmış hayaller var. Evet, ben de onlardan biriyim.

26 yaşındayım. Bundan 6 yıl önce kendi isteğim ile kapanmıştım. Sonunda beni kesin kapatacaklar diye düşünerek, işler ileride zorlaşmasın diye 20 yaşında kapandım. Bunu hangi mantık ile yaptım, hiç bilmiyorum ve bir o kadar da pişmanım. Şimdiki aklım olsaydı kesinlikle kapanmazdım, bu örtüyü örtmek çok zor geliyor bana. Şimdilerde geçiştirmeye çalışıyorum. Yeterince cesur değilim, esaretteyim ve bir gün o özgürlüğe kavuşmak istiyorum.

Özgürleşmek, bireyselleşmek istiyorum. Saçlarımın rüzgârda savrulmasını istiyorum, bunu hissetmek istiyorum. Bir gün bir kızım olursa ona özgürlüğü vadedeceğim. Bu ben değilim, biliyorum. Şu “Saç telinden tahrik olan erkekler var” sözü bana o kadar saçma geliyor ki. İçiniz pis sizin, kötü bir insan her koşulda her şeyden tahrik olabilir. Yoruldum bu zihniyeti değiştirmeye uğraşmaktan, yıprattı bu beni.

Annem hakkını helal etmeyeceğini söyleyip duruyor. Ailem o kadar bencil ki bana “Açılırsan bunun hesabı bize sorulur” diyorlar. Düşündükleri din değil, ‘el âlem ne der’ korkusu; kızlarının hayatını da bu sebeple bitiriyorlar. Anneme ve babama bakıyorum da dini yaşamıyorlar, sadece kulaktan dolma bilgilerle hayatlarını sürdürüyorlar. Babam desen kendisi gizli gizli her bir haltı yapar ama “Aman kızım açılmasın, laf gelmesin” deyip durur. Annemse bana destek olması, arkamda durması gerekirken babamdan beter tepkiler verir. Tam bir yobaz. Geri zihniyetliler.

Şu an sadece başım örtülü, namaz kılmıyorum, içimden gelmiyor. Bir de laf olsun diye şey derler, “İslam baskı dini değil”. Gülüyorum sadece. Basbayağı baskı ve korku dini, insanlar cehennemle korkutuluyor. Düşünsenize, dışarıdan modern görünüp onca kadının hayatını bitirmiş ne çok anne baba var… Sorsanız ‘Biz baskı yapmadık’ derler. Çok uzattım, ben de anlatmak istedim. Umarım bir gün bu esaretten kurtulurum. Özgür günlerde saçlarımı rüzgârda savururum.

(Görsel: Marek Boguszak)

Comment (1)

  1. Merhaba, malesefki bende bu durumdayım. 11 yaşında kapandım ve şuan 16 yaşındayım. Açılmak istiyorum fakat gerçekten cesarer edemiyorum.aileme bir kaç defa bu konuyu açtım fakat çok ters tepkiler verdiler. Siz ne yaptınız açıldınızmı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir