Evde gördüğüm baskıyı okulda da gördüm.

Bu sayfayı çok uzun zamandır takip ediyorum.

8. sınıfta isteyerek kapandım. Annem hiçbir zaman pantolon giymeme izin vermezdi, ben de ‘Madem pantolon bile giyemiyorum, o zaman kapanmalıyım’ dedim. O zamanlarda ailemde benimle yaşıt olan kimse kapalı değildi. Babaannem kapandığım gün bana çok kızdı, daha çok küçük olduğumu söyledi ama ben dinlemedim çünkü annemden bıkmıştım. Annem çok sert biri; bana hiçbir zaman istediğim şeyleri giydirmedi, bir mağazaya girdiğimizde benim için alınacakları kendisi beğenir ve alırdı. Aldığı bu şeyler de yaşıma asla uygun olmazdı.

Annem ortaokulda beni İmam Hatip’e göndermeye kalktı ama başaramadı. Lisede İmam Hatip yazdım çünkü diğer liselerde dışlanacağımı düşündüm, bu düşünce bana şimdi çok saçma geliyor. İsmi İmam Hatip’ti, evet ama içi bomboştu. Evde gördüğüm baskıyı okulda da gördüm; pantolon giymek yasak, herkes ferace giymek zorunda, şal siyah takacaksın. Dayanamadım ve lise 3. sınıfta açık liseye geçtim.

Şu an açılmak istiyorum çünkü başörtüsü yüzünden içine kapanık biri gibi gözüküyorum, mutlu değilim. Açılma isteğimi 3 kişiye söyledim, bu isteğimi yanlış da bulsalar bana saygı duydular. Ama benim için önemli olan annem. Annem saygı duymaz. Ama ben de böyle yaşayamam. Anneme nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum, bu yüzden sizden yardım istiyorum. Üniversiteye olmadığım ve hissetmediğim biri gibi gitmek istemiyorum. Gizli gizli açılıp kapanmak da istemiyorum. Artık baskı görmek istemiyorum. Lütfen bana akıl verin. Teşekkür ederim.

(Görsel: Paul Klee)

Comments (5)

  1. Ben de şuan tıpkı senin gibiyim. Lise hayatım imam hatipte geçiyor ve aile baskısı ile kapandım açılmayı bir kaç kez denediğim halde beni küçük olarak gördükleri için ciddiye bile almıyorlar. Ancak üniversiteden önce mutlaka bunu başarmalıyım ki bence sen de o zamana kadar yapmalısın bunu. Üniversiteye geçtikten sonra açılırsan ailenle ve çevrendekilerle yaşayacağın sıkıntılar üniversite hayatını da etkiler. Zor olacak hatta belki mümkün değilmiş gibi bile görünebilir gözüne çünkü asla anlayışla karşılamayacaklar ama şuan yanında olan hiç kimse bir yaştan sonra yanında kalmayacaklar bile. Sırf bu zamana kadar “aman açılırsam böyle derler üzülürler” diye özgürlüğünü kısıtlamanın ve kendine ait olmayan düşüncelerini taşımanın bir manası yok.

    • merhaba, seninle neredeyse aynı şeyleri yaşıyoruz, konuşma imkanımız var mı? instagramım @onlyspeciallpeople yazarsan çok mutlu olurum

  2. ben de aynı durumdayım kendimi bildim bileli kapalıyım ailem çok küçük yaşlarımdan beri bana başörtüsü taktırıyor şu an 12.sınıfa geçtim ve artık aileme açılmak istediğimi söyledim ama asla kabul etmediler tehdit ettiler vs. bu sene de sabredeceğim ama bu yılım sonunda üniversiteyi kazanacağım ve artık aslında olduğum kişi olacağım açılacağım ve istediğim hayatı süreceğim sadece bir soru var kafamda ben aralık ayında doğduğumdan üniversitenin ilk üç ayında henüz 18 yaşıma basmamış olacağım ve ben bu üç ayda açıldığımı aileme söylersem babam beni okuldan almaya çalışır peki alabilir mi biri cevap verirse çok sevinirim ♥️

    • Benim bildiğim kadarıyla üniversiteye geçmiş olsan bile henüz reşit olmadığın için babanın seni okuldan alma hakkı oluyor. Yine de umarım her şey dilediğin gibi olur ve istediğin gibi özgürce hayatını yaşarsın♡

  3. Yeni kapanmış biri olarak yazdıklarınız beni çok hüzünlendirdi. Benzer baskıları ben de ortaokulda aile çevremden çok gördüm ve üniversiteye gidince bunlardan kurtulacağımı düşünüp oturup sürekli ders çalıştım. Üniversiteye gittiğimde daha 17 ydim. Etrafımda özgürlük(?) dağıtan insanlar çok yoktu. Çoğu baş örtülüydü ama. Bana sıkıcı geldikleri de olurdu. Ne özgürlerle ne muhafazakarlarla olabildim öyle arada bitirdim. Atandım ilk yıl. Atandığım yerde tam özgürdüm. Artık hayatıma kimse müdahale edemezdi. Havalıydım. Tepeden bakardım o muhafazakarlara. Koca karı gibiler diye düşünürdüm. Arkadaşlarım çağdaştı canım. Eğlencelilerdi. Herkes dinini içinde yaşıyordu ne de olsa ben dinli imanlı büyümüştüm bana etki edemezlerdi ya. Onların yanında eğlenirdim. İlk defa bir arkadaşımın içtiğini öğrendiğimde gece yarısı onu taşımaya eşlik ettim. Sonra yatıp kalktıkları erkeklerle tanıştım. Özgürlerdi. Her istediklerini yapabilirlerdi değil mi. Hâşâ Allah başı boş yaratmıştı bizi. Bu dünyanın tadını çıkaralım. Anne baba da kim oluyor karışıyor benim özgür hayatıma (?) . Zamanla ben de tabiki onlara benzedim. Ruhsal bunalımlar, daralmalar, mutsuzluk, ne yapsam sonunun gelmesi, erkeklerin beni s..ecekleri bir meta gibi görmeleri, ailesel çatışmalarla aileden uzaklaşmam… Ve bir gün tayin isteyip o ortamdan uzaklaşmam! Daha özgür olabilmek için.! Beni Kimsenin tanımadığı bir yere! Seninle tanışanların senin cinsel obje görmeleri. Seni yolda görenlerin k..çından başka dekoltenden başka yere bakamamaları, yaşıtlarının evlenmiş olması ve ÖLÜM. Tabi ya ölüm vardı değil mi. Şu an bu odada virüs yüzünden hapis değil miydim. Ya mezarda ne yapacaktım. Allah yaptıklarımı görüyordu ve bana hâlâ mühlet vermişti. Ben başı boş mu yaratıldığımı zannetmiştim. Ya birazdan ölseydim. Hemen derin bir tövbe edip ağlayıp namaz kılmalıydım. Kafirleştiğimi ilk namazımda secdeye giderken anlamıştım. Kafirler Müslüman olduklarında ilk namazlarında derin derin ağlarlar secdede. Bu bir lütuftur işarettir. Ferahlıktır. Sonra bırakmadım namazı. Her günü son günüm bildim. Ve düğün günümde gelinliğimde kapandım ELHAMDULİLLAH. Her gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum Hamdolsun YÜCE VE RAHMAN VE RAHİM RABB’İME. Her gün bana bir hediye. Her sabah uyandığıma şükür. Yarın yok dün bitti. ÖLÜM VAR. O üniversiteye gitmeden ölebilirsin. Bir arkadaşım üni 2 de öldü. Diğerinin en yakın arkadaşı hayalindeki motoru alıp kaza yaptı öldü… Annenin yanlış tutumuyla hayatını ters düz etme. Teseetürünü çıkarırsan her şeyin değişir. Sana garanti veriyorum. Çevren ortamın düşünce tarzın her şeyin. Önce derinden bir tövbe. Kimseyi düşünmeden. Sadece aciZ Bir kul olduğunu düşünerek. Ve kesinlikle namaz . Namaz kılarsan dosdoğru yavaş yavaş okuduğun surelerin anlamını bilerek, Allah içini ferahlatır ve sende güzel bir basiret ortaya çıkarır. Yapma bu katliamı Allah için tesettürünü bırakma. Her fâni ölüdür. Süresini bekler. Bol bol dini ilim öğren.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir