Belli bir çevreden kabul görmek için mi açılmak istiyorum?

Merhaba, bu platformu yakın zamanda keşfettim ve gerçekten hoşuma gitti. Öncelikle neden kapandığımdan ve şimdiki inanç durumumdan bahsetmek istiyorum. Ben kendi isteğimle İmam Hatip ortaokuluna gittim. Arkadaşlarım gayet iyi insanlardı. 8. sınıfa kadar kapanmadım, ailem de bana hiçbir zaman ‘Kapan’ demedi. Başarılı bir öğrenciydim.

Biz 4 kız kardeşiz ve bir de hepimizden küçük olan bir erkek kardeşimiz var. 2 ablam ve 2 kız kardeşim var; yani ben ailenin ortanca çocuğuyum. Sadece ben ve küçük ablam kapalıyız. Bunları, ailemin bu konuda psikolojik veya fiziksel bir baskısı olmadığını göstermek için anlatıyorum.

8. sınıfta kapandım. Bu, ailemden ziyade İmam Hatip’teki çevremden kaynaklanan bir durumdu. Ayrıca o dönem gerçekten dindar bir insandım. Buna rağmen; bunun benim dindar bir insan olmamla değil, içinde bulunduğum çevreyle ilgili olduğunu sonradan anladım.

Lisede Anadolu lisesine geçtim. Dediğim gibi, ailemin ‘İmam Hatip olsun/olmasın’ gibi bir zorlaması yoktu. Hatta İmam Hatip’e gitmemi istemiyorlardı, daha düzgün iyi bir eğitim almamı istiyorlardı. Şehrin en iyi lisesine puanım yetiyordu. Her neyse, tercih listeme tek bir İmam Hatip lisesi bile yazmadım. Liseye başlarken siyasi görüşümden emin değildim ve zaten öğrencilerin siyasi görüşünün olmaması gerektiğine inanıyordum. Fakat dediğim gibi, ortaokuldaki çevrem beni çok etkilemişti. Eğer yalnızca belli bir ideolojinin var olduğu yerleri biliyorsanız beni anlamışsınızdır. Özellikle de benim sahip olduğum gibi bir dışlanma korkusuna sahipseniz.

Başörtüsünü 8. sınıftan beri takıyorum. Başörtülü ablam, ben başörtüsü takmaya başlarken bana ‘Sen daha küçüksün’ demişti ama ben onun söylediklerini maalesef henüz kavrayabildim. Liseye başladıktan sonra, ortaokul dönemimde gerçekten yobaz ve bağnaz bir eğitim aldığımı fark ettim. Çok farklı arkadaşlarım var, bakış açım geniş. Evrim teorisine inanıyorum ki İslam’da da evrimin bir kısmı kabul edilmiş.

Şu an lise 3. sınıf öğrencisiyim. Başörtülüyüm ama oruç dışında dinin herhangi bir zorunluluğunu yerine getirmiyorum, daha doğrusu namaz kılıp Kur’an okumuyorum. Bunlar da liseye başladıktan sonra bıraktığım şeyler, zaten ortaokulda bile düzgünce yerine getirmiyordum. Açılsam mı açılmasam mı; emin değilim. Fikirleri özgür olan biriyim. LGBT karşıtı değilim. Atatürkçüyüm. Açılırsam ailemin vereceği tepkiden emin değilim ama kızacaklarını ya da bağırıp çağıracaklarını sanmıyorum. Sonuçta bunun benim fikrim, kararım ve hayatım olduğunu biliyorlar. Üniversitede açılsam mı açılmasam mı, emin değilim. Aslında benim kafamı kurcalayan kısım kapanma veya açılma sebeplerimin neler olduğu. Belli bir çevreden kabul görmek için mi açılmak istiyorum? Yoksa dindar olmadığım için mi? Başörtünün benim inancımı etkilemediğini bildiğim için mi? Emin değilim.

Konudan konuya atladım, bu yüzden kusura bakmayın. Sizce neyi aradığımdan ve neyi istediğimden nasıl emin olurum? Başörtüyü geçtim, dini inancım konusunda bile emin değilim. Ortamlardan dışlanmak istemiyorum; bahsettiğim ortamlar gece kulüpleri gibi yerler değil, aydın kişilerin olduğu akademik ortamlar. Evet; kendini yetiştirmiş bir birey kimsenin tercihine karışmaz, biliyorum ancak ben kendimden emin olabilecek miyim ve o başörtüyü gururla taşıyabilecek miyim? İşte bundan emin değilim.

(Görsel: Milt Kobayashi)

Comments (11)

 1. İyice düşün neyi ne için istwdiğine karar verebilecek tek kişi sensin bu senin hayatın hangi yoldan gideceğin sana kalmış.

 2. merhabalar. tam olarak aynı sebeplerle ben açıldım. kendimi sürekli açıklamaktan çok yorulmuştum. bu ülkede, en aydın sayılan kesimden sayılan insanlarla birlikte de olsan, kendini “kapalıyım ama böyle düşünüyorum bakın” açıklaması yapmak zorunda kalırken buluyorsun. insanlar ne der diye bir şeyler yapmak çok saçma. ama bu baskı altında yaşamak inanılmaz yorucu. umarım kendin için en doğru kararı verebilirsin. sevgililer:)

  • Ben şu an aklı karışık genç bir kız görüyorum. Canım; başarılı, kendinden emin, dürüst, idealist biri olursan açık ve ya kapalı fark etmez her kesimde takdir görürsün. Sen kapalısın diye kimse seni hor göremez böyle hakları yok zaten, sen onlara düşünceleri kanıtlamak, inandırmak zorunda da değilsin, bu hayatta bir zümrenin, topluluğun onayını almaya çalışmak çok imkansız. Zaten seni dış görünüşünle yargılayacak bir ortamda bulunma bile orası sadece görünüşte bilimsel akademik ortam diye görülür. Hakiki bilimciler dışa değil içe yani beynini içindeki fikirlere önem verirler. Sen kendinden emin ol gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Karşına akıllı görünen ama insan olmamış varlıklarda çıkabilir bu da seni büyütücek olan şey. Acı yaşamadan büyüyemezsin, kendimden biliyorum.

 3. Bence buradaki kimse sana örtünü çıkar/ çıkarma diyemez. Sana tavsiyem kuranin ayetlerini incelemen, tefsirler ve makaleler okuman, tarihi araştırman ve belgeseller izlemen, kısaca görüşlerini oturtman. Görüşlerini oturttuğun zaman bu karar zaten kendi kendine oluşacaktır. Okumaktan sıkılma, umarım kendin adına doğru bir karar verirsin, yolun açık ve aydınlık olsun!

 4. Başörtüsü,imam hatip okulu,baskıcı aile,baskıcı toplum,kariyer,güzellik sıfır bedene sahip olmak.Bu ve benzeri toplumun ürettiği kavramlara çarpmadan ,hayat yolunu yürümek imkansız.İnsanlara değer vererek,insan kalmayı başararak,bu saydığımız kavramları ne kendimize ne başkasına sopa gibi kullanmadan bu hayat yolunu yürümek zorundayız.Özgürlüğümüzü değerli kılmalı ve edepli olmalıyız.Unutmamalıyız ki medeni bir toplum belirli sınırları koruyup,disiplinle davranan insanlardan oluşur.

 5. Tamda aradığım yazı. Ben de senin gibi düşünüyorum ne eksik ne fazla. Bana bu konu hakkında vardığın sonucu söyleyebilirsen çok yardımcı olursun ya da bir sonuca varmak için yaptığın şeyler ve düşüncelerin hakkında. İnstagram hesabım @studynowbeproudlater

 6. Yazının Yazarı

  Merhabalar. Ben bu yazıyı gönderen kişiyim.
  Öncelikle desteğiniz ve fikrinizi belirttiğiniz için hepinize çok teşekkür ederim. Yazıyı yazdıktan sonra yine kapalı mı kalsam açılsam mı diye düşünmeye devam ettim tabi ki. Ama bir süre sonra fark ettim ki ben gerçekten başörtüsü takmak istemiyorum. Başörtünün olumsuz yanlarını görmek istiyorum. Bu yüzden geçtiğimiz günlerde açıldım. Çok şükür ailem hiçbir olumsuz tepki vermedi. Arkadaşlarım da öyle. Umarım herkes istediği tercihi yapar. Herkes kendi istediğini seçme özgürlüğüne sahip olur. Özgür kalın!

 7. Sana ulaşabileceğim bir hesap var mı

  • Bu yazının yazarı

   Maalesef. Sınav senesi dolayısıyla sosyal medya hesaplarımı sildim. Discord kullanıyorum sadece.

 8. anlattığın çoğu şeyi ben yaşıyorum.şu an neye karar verdin?geri dönersen çok memnun kalırım

  • Bu yazının yazarı

   Merhaba,yorumunuzu aylar sonra da olsa gördüm. Umarım bildirim gider. Açılma kararı aldım. Neredeyse 1 yıldır başörtülü değilim. Mutluyum. Ailem ve çevrem olumsuz bir tepki göstermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir