Kitabı bitirdikten sonra Mıller ve Urey deneylerini araştırdım.

Kitap okumayı çok seven bir insanım. Yine yeni bir kitap almak istiyordum ve Dan Brown’un Başlangıç adlı kitabını aldım. İlk kıvılcım burada başladı. O ana kadar annem ve babam yüzünden çok dindardım. Ailede hepimiz 5 vakit namaz kılardık. Kitabı bitirdikten sonra Miller ve Urey deneylerini araştırdım. Sonra daha fazla araştırdım evrimi. Sonrasında din çok saçma gelmeye başladı. Babam beni sürekli tarikatlara götürüyordu. Orada duyduklarıma inanırdım. Sonra bi’ baktım, hepsi çok saçma! Tabii bunu kimseye soramadım.

Bir gün okuldayken din öğretmenimiz yine peygamberle ilgili bir şeyler anlatıyordu. Ben de hocaya bununla ilgili bir soru sordum. Hoca kem küm etti, “Çok sorgulama dinden çıkarsın” dedi. Ben de “Kur’an ‘Niçin tefekkür etmiyorsunuz?’ demiyor mu?” dedim. Hoca beni en arka sıraya attı. Tabii ders sonunda herkes “Sen ateist misin” diyor, işte şöyle böyle. “Ya” dedim, “ne alakası var”.

Bir hafta geçti, okul çıkışında sınıf arkadaşımın arkadaşları gelmiş. İşte “Sen ateist misin? Allah’a inanmıyor musun? Kafirler yanacak” gibi şeyler dediler. Ben de “İnanıyorum, sadece sorularım var” dedim. Sonrasında o arkadaşlar – yaklaşık 6-7 kişi – beni dövdüler. Kimseye de bir şey söyleyemedim, ne anneme ne de babama. O günden sonra dedim ki bir daha fikirlerimi açıklarsam… Bir iki hafta sonra beni dövenler gördüler beni. Yine temiz bir dayak yedim. Artık dışarı çıkmaya korkuyorum. O zamanlar sadece sorularım vardı, artık tam anlamıyla ateist oldum.

(Görsel: Shaun Tan)

Comments (4)

 1. tebrik ederim <3

 2. Ben Kuran okuyorum, evrim teorisinin de doğru olduğunu düşünüyorum. Açığım.
  Kuran’ da evrim yok demiyor, insanların kafasını neyin karıştırdığını anlamıyorum:)
  Tanrı insanları doğru/yanlış seçimine göre yargılar diye kabul ediyoruz, eğer insanın beyni gelişmemişse ve seçim yapma yeteneği yeterince güçlü değilse (evrim basamağında bir noktada) Tanrı onu nasıl ve neye göre yargılayacağını biliyordur bence:)
  Kuran’ ın Muhammed Esed tarafından çevirilmiş halini çok faydalı buldum.
  İnsanlar “Oku.” Emrine daha çok uysa keşke. Uysak. Ne güzel olurdu. Her şeyi okumak.
  Sorgulayarak hem de, sonuna kadar. Daima.

  • Kesinlikle. Evrim teorisine en sıkı bağlanan grup her ne kadar Ateistler olsa da aslında Ateistlerin savunduğu evrimin de felsefi bir yönü var. Genel olarak -ateizm felsefesi içermeyen- evrim teorisini ortaya atan adam zaten Hristiyan idi -yanlış hatırlamıyorsam-
   Caner Taslaman’ın Bir Müslüman Evrimci Olabilir mi diye bir kitabı var.(internette pdf’i mevcut) Ki eski İslam Alimlerinden bile evrim çalışmaları mevcut. ‘Kur’an ve Tabiat Ayetleri Işığında Yaratılış ve Evrim’ isimli kitapta yine direk Kuran’dan alıntılarla açıklanmış.
   Son olarak ben de sizinle aynı durumdayım. Ben de açığım. Ben kesinlikle ateist deist agnostik vs olan hiç kimseyi yargılamıyorum, haddim de değil böyle bir şey. Ama arkadaşlarımdan gördüğüm kadarı ile bir şeyleri eksik bırakarak ateizme deizme vs yöneliyorlar. Bu yönelenler de ne yazık ki baskıcı dindar bi ailede yetişmiş insanlar oluyor genelde. Çok üzücü gerçekten ‘İslam’dan kurtulmak’ istiyorlar, aileleri yüzünden. Ailelerin aldığı çok çok büyük bir vebal gerçekten. Üzülüyorum sadece.. Böyle ailelerin çocukları oldukları için istediği şeylere yönelebiliyor olmaları sevindirici ama 🙂 neye yöneldikleri önemsiz mutlu olmaları benim açımdan güzel, ‘Allah dilediğine iman ettirir dilediğine inkar ettirir’ diye bir ayet varken o ailelere de bu yazıyı yazan arkadaşımızın bahsettiği hocaya da ona şiddet uygulayan kişilere de bir görev düşmüyor.. keşke herkes anlasa şunu :/

 3. İlk insan diye bir şeye inanmıyor musunuz siz, evrimle islam nasıl çelişmiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir