Kur’an’da başörtüsüne dair bir şeyin olmadığını acı bir şekilde fark ettim.

Merhabalar. Buraya üç sene önce de bir yazı yazmıştım, korku ve umutsuzluk dolu bir yazıydı. Bugün tam tersi şeyler yazmaya geldim.

Ben 21 yaşındayım. Üniversiteye gittiğim sene ailemin haberi olmadan açıldım. Küçüklüğümden beri dindar bir ailede büyüyen biriydim zaten. Hatta eskiden ben de onlar gibiydim. Bugün “yobaz” olarak nitelendirdiğim insanlardan biriydim. Ferace giyiyor, Kur’an kurslarına gidiyor, günah diye erkeklerle konuşmuyordum. Ateist insanlarla din hakkında uzun uzun tartışmalar yapıyordum. Sonra birden, Kur’an’da başörtüsüne dair bir şeyin olmadığını acı bir şekilde fark ettim. Tahmin edeceğiniz gibi, kabullenişim hayli zor oldu. Sıcaklarda başımdaki örtüyle boşa terlemişim, kendimi kısıtladığım, hatta bazen de aşağıda gördüğüm her şey boşunaymış. Bunu kendime itiraf etmemle birlikte fark ettim ki, aslında ben başörtülüyken kendimi hep diğerlerinden bir tık aşağıda görmüşüm. “Başörtülüyüm ama aslında evrime inanıyorum, başörtülüyüm ama aslında film kültürüm var, başörtülüyüm ama aslında…” cümleleri. Sürekli kendimi kanıtlama ihtiyacı içindeydim ama bunu kendime bile itiraf edemiyordum. Yaşadığım bu aydınlanmadan sonra, fikirlerimi ablamla da paylaştım. Ona da mantıklı geldi ve o da çok geçmeden açıldı. Ablam evli olduğu için çok sorun olmadı. Arkasından; “Kocası istemiş.” dediler. Ablam, babamın karşısına; “Kur’an’da böyle bir şey yok.” diyerek çıktığı için, ilahiyatçı babamla sonu gelmeyen tartışmalara girdiler. Annem sadece ağladı, kendini yerlere attı; “İnanmıyorsan bile benim için kapan.” dedi. Ablam ikisini de dinlemeyip kendi bildiğini yapmaya devam etti ama annem bu durumu hiç kabullenemedi. Üzerinden üç yıl geçmesine rağmen hala ara ara; “Acaba ne zaman geri kapanacak, hevesini almadı mı? Yeter.” gibi şeyler söylüyor arkasından. Tüm bunlara şahit olan ben, kimseye söylemeden üniversiteye gittim ve açıldım.

Karantina süresince evde ailemle beraber kaldım ve en sonunda bir yerde patladım. Konu açılmam değildi ama bir şekilde buraya kadar geldi. Babama açılmak istediğimi, kendimi böyle rahat bir şekilde ifade edemediğimi söyledim ve inanır mısınız, kafamda kurduğum senaryoların hiçbiri gerçek olmadı. Babam; “Sen istedikten sonra ben ne diyebilirim ki?” dedi. Kendimi daha rahatlamış hissettiğim başka bir an yok hayatımda. Zaten istediğimi yapıyordum ama onay altında olmak beni inanılmaz rahatlattı.

Babam buraya geldiğim zamanlar en azından biraz daha “elalemin bir şey demeyeceği” şekilde giyinmemi istedi. “Annenle de ben konuşurum.” dedi. İstediği şey kendimden taviz vermem, biliyorum ama şu an için bu bile harika bir şey benim için. Sonuçların, korkmadığım şekilde olması beni çok mutlu etti. Gerçekten kafada kurulan sonuçlardan daha kötüsü olmuyor asla. Bunun için 3 yıl beklemiş de olsam şu an, değdi, diyorum. Lütfen kendiniz gibi olmaktan korkmayın. İşler bir şekilde yoluna giriyor, sadece biraz sabır. Şunu da unutmayın ki, asla yalnız yürümüyorsunuz.

(Görsel: Nona Limmen)

Comments (5)

 1. Ne harika bir mesaj bu! Bir gün ben de yazabilirmiyim böyle bir şey acaba. Sanmıyorum ama umut ediyorm. Bir gün özgürlüğüme kavuşacağım inancını korumaya çalışıyorum. Ailemiin de senin ailen gibi kötü tepki vermemesi en büyük dileğim

 2. BIR ILAHIYATCI OLARAK SÖYLÜYORUM,

  KURANDA BASBÖRTÜ KAVRAMI YOK..ARAP FISTANINI, KILINI, CÜBBESINI,
  TESTTÜRÜNÜ ALDILAR BASIMIZA DIN DIYE GIYDIRDILER.
  KURANDA NUR SURESINDEKI AHZAP SURESINDEKI ÖRTÜYÜ YANLIS TERCÜME ETTILER.

  TAM 5 YIL BASÖRTÜSÜ ÜZERINE BOLCA ARASTIRMA YAPTIM..NIHAYET BASÖRTÜ VEYA TESETTPR HER NEYSE
  KURANDA GECMIYOR..KIZLARIMIZIN BASINI VE BEYNINI KAPATIYORLAR. TÜRK KADINLARI EGITILMESIN,
  APTAL KALSIN..KI ERKEK EGEMENLIGI TARAFINDAN DAHA IYI YÖNETILSIN DIYE, KADINLARIMIZI ZORLA KAPATIYORLAR
  YAZIKLAR OLSUN.,ALLAH,A HESAPLARINI NADIL VERECEKLER.

  KURANIN TÜRKCESINI YANI ANLADIGINIZ DILDE OKUYUN BENI ANLAYACAKSINIZ.
  PROF.GAZI ÖZDEMIR VE YASAR NURI ÖZTÜRK,ÜN KURAN TERCÜMELERINI TAVSIYE EDERIM.

  YA DA SORUSU OLAN BANA YAZSIN.
  MAIL. aylin.kaplan.könig@gmail.com

  SAYGILAR
  Ayla

  Not: Lütfen hakaret icerikli yazilar göndermeyin..Sorusu olan bana yazsin.

 3. merhaba üniveristede açıldığında kimlik kartında sıkıntı yaşadın mı¿

 4. Dinde olmadığına nasıl kanaat getirdiniz? Yıllardır var olduğu söylenen bir konu bu. Çoğunluğun kabul ettiği şey nasıl olur da bir uydurmadan ibaret olur anlam veremiyorum. Eğer aslı sizin de dediğiniz gibiyse diğer görüşler nasıl yalanlanabilir?

 5. Arkadaşlar eski tarihi eserlere baktığımızda duvarlarda yapılmış Meryem Ana resimlerinde bile başörtüsü çizilmiş nasıl başörtüsünu inkar ediyosunuz anlamadım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir