Bir tarikata mensup birkaç Kur’an kursuna gittim ve sebebini hiç bilmediğim şeyler yaptım.

Ben ilkokulda çok iyi bir eğitim alıyordum fakat ailem muhafazakâr olduğu için ve ben de kız çocuğu olduğum için ortaokuldayken beni okuduğum okuldan alıp İmam Hatip’e yolladılar. Yaşım küçük olduğu için ne yaptıklarını anlamıyordum ve bu yüzden tepki vermiyordum fakat şimdi 17 yaşındayım ve artık her şeyin farkındayım.

Ben İmam Hatip’te arkadaşlarımın alttan alta yaptığı baskılar sebebiyle hiç düşünmeden tesettüre girdim. Ailem bir tarikatta ve şu anki yaşıma kadar tarikatta söylenen şeyleri ne olduğunu bile anlatmadan bizim de yapmamızı söylediler. Bu tarikata mensup olan birkaç Kur’an kursuna gittim ve sebebini hiç bilmediğim şeyler yaptım. Sorgulama yetimi kaybettim ve ben artık nerede olduğumu, ne yaptığımı hiç bilmiyordum.

Ortaokulda notlarım düştü, bu yüzden liseye giriş sınavından da düşük bir puan aldım. Evet, bu sadece onların suçu değil, düşük almak benim de suçum ama ben, benim hayatıma nasıl yön verdiklerini anlatıyorum. Ardından lisede de İmam Hatip’e gittim, istemediğim halde. Artık o kadar yoruldum ki… Babamla veya annemle bir konu konuşmak istesek konuyu hemen dine getiriyorlar ve ben bu yüzden bulunduğum dinden soğuyorum. Bu sadece bende de olmuyor, kardeşimde de aynısı oluyor. Şimdi ben açılmak istiyorum ve ailemin buna karşı çıkacağını düşünmüyorum ama nasıl söyleyeceğimi, nasıl tepki vereceğimi bilmiyorum. Hayatım boyunca onlara çok sinirliyim ama bir yandan da açılma şansım olduğu için kendimi şanslı hissediyorum çünkü açılmak isteyip de ailesi yüzünden açılamayan arkadaşlarım var. Biz bu aile yapısından artık kurtulmak istiyoruz ve özgür düşünce hakkımızın olmasını istiyoruz, hepimiz.

(Görsel: Danilo Stankovic)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir