Ben kapanmayı isteyen bir kızım.

Öncelikle bu sayfanın karşıma nasıl çıktığını bilmiyorum ama mutlaka bir sebebi vardır. Burada hikayelerini yazan kişileri gördükten sonra ben de kendi hikayemi yazmak için derin bir istek duydum, hele de bu kadar zor zamanlar geçiriyorken.

Diğerlerinin aksine ben kapanmayı isteyen bir kızım. 17 yaşındayım. Şu an İngiltereli babam ve Türkiyeli annem ile İstanbul’da yaşıyorum. Bir de abim var. Annem Müslüman, ama açık. Babam ise ateist. Aslında annemin Müslüman olduğundan emin değilim çünkü ben uzun süredir Müslümanlığı araştırıyorum ve annemin bu dine uygun olduğunu düşünmüyorum. Dedim ya, ben araştırdım ve araştırmaya hâlâ devam ediyorum. Araştırdıkça İslam’ın doğru olduğuna, benim dinim olduğuna inandım ve tam anlamıyla Müslüman olmaya karar verdim. Bundan kimsenin haberi yok, hiç kimsenin.

Ailemin ne tepki vereceğini kestiremiyorum. Bu sayfada okuduklarıma bakacak olursam yazan kişilerin aileleri açılmalarına karşı çıkmış, kötü karşılamış. İşte ben de bu tepkiyi kapanmak istediğim için almaktan korkuyorum. Yaşadığım aile İslam’a çok uzak. Başta da dedim, babam ateist. Abim serseri tipli, kimin elinin kimin cebinde olduğu belli olmayan ortamların çocuğu. Annem ise çok farklı bir hayat yaşıyor. Benim fikirlerim onlara çok ters düşüyor. Ne yapacağımı bilemiyorum. Ancak ben inandığım şeyi savunmak, ona göre davranmak istiyorum. Aileme, en azından anneme tesettüre girmek istediğimi söyleyecek cesaretim yok. Yine de bir gün mutlaka olacak, biliyorum.

Benim hikayem bu sayfada okuduğum hikayelerden farklı ama ben de yalnızım. Yalnız yürümek istemiyorum.

(Görsel: Kazuki Okuda)

Comments (8)

 1. Bu muhafazakar ailelerde sen doğmalıydın. Ben değil. Bıktım bu aptal düzenden.

 2. Anonimbiri

  Ailem senin gibi bir kızı olmasını çok isterdi eminim ki. Umarım senin ailen de iyi karşılar ve istediğin hayata kavuşursun.

 3. yorumlar çok hatalı. ben kapalıyım veya olmak istiyorum kapalı olmamı/kalmamı isteyen bir ailem olmalı, ben açığım veya olmak istiyorum açık olmamı/kalmamı isteyem bir ailem olmalı düşüncesi çok yanlış. tek gereken ailelerin çocukları üstünden elini çekmesi.

 4. Bende tesettüre girmeyi istiyorum 36 yaşındayım, içinden çıkamadığım kalp karanlığı buhranı içerisindeyim. Duaya Rabbım sarılmak iyi geliyor. Son zamanlarda tesettürü layıki ile yapabilmeyi araştırıyorum. Feraceli iman tahtası kapatan başörtüleri ile kapanış istiyorum. Ailemde tesettür sadece yaşlı bahanemizde vardı oda vefat edince kimse kalmadı. Tesettürü desteklemeyen bir babam var. O beni zora soracaktır maalesef. Ama eşime açtım konuyu karşı gelmedi içine siniyorsa olabilir dedi istiyorsan yap tabiki diyor eşim tam destek. Çevreyi düşünmüyorum fakat ya sonra vazgeçersem diye ödüm kopuyor. Kaç kez namaza başladım yarım kaldı yalnız yürümek istemiyorum

 5. Unutmayın her şeyden önce sizin kararınız. Yeterince düşündüğünüzü ve gerçekten istediğinizi hissediyorsanız başkalarının onayını beklemeyin çünkü bu konu sadece ve sadece sizi ilgilendiriyor.

 6. kim nasıl nerde mutluysa öyle olmalı. muhafazakar bi ailede olsaydı belki o da soğuyacaktı… umarım annen seni anlar.. çok sevgi! yalnız değilsin

 7. taşın kızı

  eğer tesettüre girme fikrinde kararlıysan çok dua et kendine bende senin için dua edeceğim çünkü bazı şeylere gücümüz gerçekten yetmiyor ilahi bir güce ihtiyacımız oluyor.

 8. Koccakadın

  40 yaşında verdiğim bir karardı başımı örtmek. Ailem, çocuklarım,meslektaşlarım, komşularım hepsi malum menfii sebeplerle başımı örttüğümü ya ima etti ya da doğrudan yüzüme söyledi. Ama kaç yaşında olursanız olun kararınıza siz sahip çıkarsanız saygı duymayı da öğreniyorlar. Kendi bedeniniz kendi kararınız. Açık/ kapalı da ne demek pide mi bu kadınlar? Başına örtü isteyen/ istemeyen kadınlar. Ne fikirde olursanız olun kararınızda net ve dirençli olun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir