Bizim ailede tüm çocuklar, erkek-kız fark etmeksizin o aileye borçlu

Merhaba, adımı belirtmeden yazmak istiyorum. 19 yaşındayım ve üniversite öğrencisiyim. Ben aşırı baskıyla büyümediğimi düşünüyordum manipüle edildiğimi anlayana kadar tabii. Benim babam ben çok küçükken vefat etti ve maalesef babamın ailesiyle kalmak zorunda kaldık. Babaannem ve amcalarımla yaşıyoruz ve babam olmadığı için üzerimde herkesin sözü varmış gibi davranılıyor. Sürekli her şeyime karışılıyor ama ben sesimi çıkaramıyorum. Annem arada kalmasın ve üzülmesin diye.

Konu da başörtüsü. Ben 6. sınıfta kendi isteğimle kapandım. Hatta annem küçük olduğum için istememişti, ama İmam Hatip’te okumanın vermiş olduğu etkiden dolayı herkesi etrafta kapalı görmekten heveslenip kapandım. Tabii lisede artık istememeye başladım, ama bunu kimseye söyleyemedim. Hatta kimse değil, kendime bile geçiremedim bunu ve kabullenmek istemedim bu isteği. Maalesef gittiğim lise, benim yetiştiğim ortamdan çok farklıydı ve kendimi herkesten her şeyden soyutladım. Yaklaşık 3 sene boyunca depresyondaydım ve bu sonrasında da asla geçmedi. Tekrarlı olarak dönem dönem eskisi gibi hissediyorum. Kendime hala açılmak istiyor muyum diye soruyorum. Hala yakıştıramıyorum kendime, çünkü aslında İslam dinine inanıyorum ve güveniyorum. Hatta baskı olmadan namazlarımı kılıyorum, ama örtünmek istiyor muyum bilmiyorum bile. Bunu kimseye söyleyemem ve kendimi açamam.

İyi bir bölüm okuyorum. İleride kendi maddi özgürlüğümü kazandığımda herkesi, her şeyi bırakıp başka şehre gideceğim ve kendimi baskı altında hissetmeden, manipüle edilmeden yaşayacağım. Ailemden kimseyle görüşmeyeceğim. Abim kendini bu “söz altında olma” durumundan çok zor bir şekilde kurtardı. Zor oldu çünkü diğer ailelerin aksine bizim ailede tüm çocuklar, erkek-kız fark etmeksizin o aileye borçlu, bir şeyler yapmak zorunda ve dış dünyaya kapalı kalmalı. Ablalarımsa bu baskıyı inanılmaz normalmiş gibi karşılayıp tıpkı ailemin istediği gibi yaşıyorlar. Ben öyle olmak istemiyorum ve olmayacağım, bunu istemediğimi bile ilk kez gerçekten kendimden kaçmadan dile getiriyorum. Çünkü bana hepsi anormal olarak lanse edildi, değişmek istiyorum. Burada yazan mektupları hep okuyorum ve kim ne olursa ne düşünürse destek olacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir