Geçen seçimlerde istedikleri partiye oy vermediğim için günlerce suçlandım

Merhaba. Öncelikle bu sayfayı yeni keşfettim ve benim gibi başka kızların da bu tarz şeyler yaşamış olması yalnız olmadığımı hissettirdi bana. Aynı dertlerden mustarip olanları paylaşıp bizi biraz da olsa güvende hissettirdiğiniz için çok teşekkürler.

18 yaşındayım ve 4 yıldır kapalıyım. Tesettür demiyorum çünkü “el alem ne der?” kalıbı yüzünden sadece başımı örten bir genç kızım. (Annem ve babam ben kapandığım zaman ayrıydılar, sonra yeniden birlikte oldular.) Benim kapanma hikayem tamamen tehdit ve uzun ısrarlar sonucu oldu maalesef. Annemin kapandığım yaz zoraki bir şekilde Kur’an kursuna göndermesiyle başlamıştı her şey. Her gün aynı mevzuyu tartışıyorduk. Eğer çok üstüne gidersem telefonumu alıyordu. Zaman zaman fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldım. Bana saçma sapan imalarda bulunuyordu. Bizim sülalemizde herkes böyleymiş, bütün kızlar liseye geçerken kapandığı için ben de kapanmak zorundaymışım. 🙂 Müslüman değilim, araştırma aşamasındayım. Kaldı ki Müslüman bile olsam, Kuran’a göre dinde zorlama yoktur ayetini tamamen silip atacak şeyler bunlar.

Her neyse, bir gün dayım geldi eve. Annem yoktu o gün. Dayım benimle biraz konuştu. Kendi kızları kapalıydı, onları örnek göstererek aklınca heveslendirmeye çalıştı. Ben kapanmak istemediğimi söyleyince, eğer kapanmazsam beni babamın yanına yollayacağını, benim bedenim üzerindeki kararın hükmünü onun alacağını söyledi. Hatta o zaman kullandığı tabiri çok iyi hatırlıyorum: “Eğer kapanmayacağım dersen biletini bugün keserim, babanın yanına gönderirim seni.” Babamı 6 sene boyunca görmememe rağmen… Ben de tabii o zaman çocuk aklıyla korktum, kabul ettim mecburen.

Gerçekten sevmeye çalıştım biliyor musunuz? Annem üzülmesin, dayım annemin üstüne gitmesin, baskı kurmasın diye sevmeye çalıştım kapanmayı. Ama yok, olmadı beceremedim. Sırf kuzenlerim, teyzelerim, yengelerim kapalı diye kapandım ben. Din veya Allah için falan değil. Öyle ki benim kapanmamı her şeyden üstün tutuyorlardı, okuma hakkımdan bile… Geçen seçimlerde istedikleri partiye oy vermediğim için günlerce suçlandım. Annem, malum parti seçmenleri gibi muhalefet başa gelirse başörtü yasağı getirileceğini sandığı için, “Eğer başörtü yasak olursa asla okutmam seni, okula gitmek için şurada benim cesedimi çiğnemen lazım” dedi.

Şimdi annemle babam evli ve benim artık tek hedefim, ekonomik özgürlüğümü elime alıp tek başıma yaşayabilmek. Ben ne yapıp edip üniversitede bu örtüden kurtulmak istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir