Ben de isteyerek kapanıp isteyerek açılamayanlardanım

Merhaba, ben de isteyerek kapanıp isteyerek açılamayanlardanım… 16 yaşındayken annem ve annemin çevresinin etkisiyle bir heyecanla tesettüre girme kararı aldım. Mutluydum da, hiçbir sıkıntı yoktu. İsteyerek yaptığım bir şeydi. Sonra zamanla insanların “Kapıyı açarken kafanı kapat, “Balkona çıkarken kafanı kapat,” işte, “Kapalısın, oje sürme” gibi söylemleri olmaya başladı. Bu beni zaman zaman daraltıyordu.

1 yılın sonunda yapamayacağımı çünkü tesettürün anlamını yerine getiremediğimi anladım ve annemi karşıma alıp olmadığını, yapamadığımı söyledim. Kendisi de günah olduğunu, Allah’ın ayeti olduğunu vs söyledi. Ben ayeti inkar etmiyorum fakat yerine getiremedigim bir ayeti annem istiyor diye devam ettirmek istemedim. Allah görüyor, ötesi yok… Her neyse ilahiyatçı bir arkadaşıyla benimle konuşmaya başladılar.

“Allah’ın rızası olmayan bir şeyi nasıl ben istiyorum diyebilirsin? Ya başına bir iş gelirse, ya Allah rızası olmadığı için eline yüzüne bir zeval verirse?” diye bana psikolojik baskı uygulamaya başladılar. Öyle öyle beni bastırdılar. Birkaç yıl daha öyle geçti. Sonra tekrar açılmak istediğimi, yapamadığımı dile getirdim. Yine aynı bastırılma ve baskılanmayı yaşadım..

Evlendim ve hâlâ istemiyorum. Eşimi aldım karşıma konuştum, ben açılmak istiyorum diye, o da “Senin günahına vebaline ben giremem, ben seni böyle aldım. Açılmanı istemiyorum. Açılacaksan ailenin evine dön.” dedi. Hâlâ diyor. Bende artık tesettürün ibaresi tek şey kafamda örtü kaldı feraceyle başlayıp pardösüye, tuniklere kazaklara kadar indi. Bluz pantolon giyip saçımı örtüyorum, bazen bone bile takmıyorum, böyle daha mı iyi?

İkilemde kalmış, ruhumla bedenim arasına sıkışmış gibi hissediyorum, nefes alamıyorum… İstemediğimi anlatamadım bir türlü, açılmak onlara göre ne bilmiyorum ama benim istediğim tek şey saçımı örtmemek. Erkekler gibi rahat olmak, kasılmamak… Kardeşimin düğünü var birkaç ay sonra, şeytan diyor “Saçını yaptır git, bütün sülaleyi aradan çıkartmış ol” Sonra diyorum ki; “Milletin düğününü, keyfini kaçırma.” Bilmiyorum, kafam çok karışık, yorumlarınıza ihtiyacım var…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir