Bu kadar senedir körü körüne inandığımız şeyin ne olduğunu anlamak istemiştim.

Benim sorunlarım 2018 Ağustos ayında tam olarak başlamıştı. 19 yaşında genç bir kadınım, çocukluğumdan bu yana hep muhafazakâr yetiştim. Çocukken sürekli Kur’an kurslarına gönderirlerdi ve annem de aynı zamanda bir şeyler öğretmeye çalışırdı. Çocukken çok üzüldüğüm bazı anılar dışında başarılıydım onlara göre. 6. sınıfa giderken başörtüsü takmak istemiştim, fakat taktıktan birkaç ay sonra çıkardım. Daha sonra 7. sınıfa geçince artık regl olmuştum ve ailem başıma başörtüsü takmayınca dışarı çıkmama bile izin vermiyordu.

Liseye geçtiğimde okulda başörtüsünü çıkarırdım. Son sınıfa geldiğimde ise pes etmiştim. Ta ki üniversite sınavını ilk yılda kazanamayıp, ders çalışmaktan çok din ve mitoloji okumaya başlayana kadar. Bu kadar senedir körü körüne inandığımız şeyin ne olduğunu anlamak istemiştim. Geçen sene Ağustos ayından Aralık ayına kadar derin bir araştırmaya dalmıştım. Anneme merak ettiğim soruları sorunca çok sığ cevaplar verirdi. Aynı şekilde konuyla ilgili kişilere sorduğumda da tatmin olamıyordum cevaplardan. Ayrıca bazen sorduğum sorular sebebiyle bana bağırırlardı. Aralık ayında kesin olarak deist olmuştum. Ben bile kendimi kabul edememiştim önce, ailem nasıl kabul etsin diyordum. Birkaç kere intihar girişiminde bulunmuştum. Ailemden göremediğim desteği arkadaşlarımdan görmüştüm.

Şimdi buradayım, gayet de yaşıyorum ve artık ateistim. Üniversiteyi kazandım, orada kendi yolumu çizeceğim. Aileme birden açılmak istediğimi söylersem üstüme çok gelirler. Benden küçük 13 yaşındaki kardeşimin açılmasına yardım ettim, ona destek oldum, kendim için bir şey yapamadım. Şimdi kendim için bir şeyler yapacağım.

(Görsel: Brain Stauffer)

Comments (2)

  1. Üniversite konusunda tebrik ederim 🙂 dilerim önünüzde çok daha güzel başarılar sizi bekliyordur. benden size ufak bir abla tavsiyesi olsun, üniversite boyunca durmadan kendinizi geliştirmeye bakın. 4 sene sonra okul bittiğinde fazlasıyla donanımlı olun. çünkü maddi olarak tüm sorumluluğunuzu alamadığınızda, ayaklarınızın üstünde duramadığınızda başkalarının, ailenizin söylediklerine boyun eğme ihtimaliniz artmak zorunda kalıyor maalesef. şimdi çalışıp geleceği kurtarma zamanı 🙂 tekrar tebrikler.

  2. Kararsız ama kararlı

    İlk paragrafi okurken ben mi yazdım bu yazıyı oldum. Tek farkımız benim ailem regl olunca yine de bir şey demememelri ama benim sadece günah diye kapanmam. Ayet bile bilmiyodum. Ama sonra islami araştırdim ve aşık oldum bildigin. Ara ara açılmak istesem de kapalı kaldım. Şu an 12 yu bitirdim ve açılmak istiyorum kesin olarak. Bugün ailemle konsuacagim ama izin vermiycekler çok belli bu. Ama birdahaki sene açılırim. Kardeşin adına sevindim. Darısı senin, benim, hepimizin başına

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir