Açıldığımı öğrendikleri zaman beni okuldan alacakları korkusu içindeyim.

Merhaba. 8. sınıftan beri babamın baskısıyla başörtü takıyorum. Babam 10 yaşından beri başörtü takmam için ısrar ediyordu ve ben yaz aylarında belli sürelerle takıp, kışın okul dönemi başladıktan sonra okul bahanesiyle başörtü takmayı bırakıyordum. Uzun yıllar bu şekilde ilerliyordu ve babam bu şekilde kabul eder düşüncesiyle rahattım. Okul arkadaşlarımla yazın görüşmediğimiz için de hiçbirinin yazın kapalı olduğumdan haberi olmuyordu. Ben bu şekilde ilerler diye umarken bir gün babamdan kışın başörtü takmadığım için şiddet gördüm. O gün de zorla başörtü taktırdı ve okula öyle gittim. O zamandan beri de başörtü takıyorum.

Şu an 18 yaşındayım ve lise son sınıf öğrencisiyim. Lise hayatım boyunca başörtü taktığım için ve bu beni yansıtmadığından çevremdeki insanlarla iletişim kurmakta sıkıntı çektim ve neredeyse bütün lise hayatımı yalnız geçirdim. Seneye üniversiteye başlayacağım ve şehir dışı yazmayı düşünüyorum. Bu şekilde ailemden uzak olacağım için okula açık gitmeyi düşünüyorum. Büyük ihtimalle de devlet yurdunda kalacağım. Fakat bazı endişelerim var. Ailemin beni yurda ziyarete gelmesi gibi. Açıldığımı asla öğrenmemelerini istiyorum. Öğrendikleri zaman beni okuldan alacakları korkusu içindeyim. Özellikle çocukken bu sebeple gördüğüm şiddet beni daha çok korkutuyor ve umudumu kaybetmeme sebep veriyor. Bu konu hakkında bana yardımcı olursanız veya öneride bulunursanız çok sevinirim.

(Görsel: Aleksandra Waliszewska)

Comments (2)

  1. Bana [email protected] mailinden ulaşabilirsin. Ne kadar yardımcı olabilirim bilmiyorum ama insan bu dönemde konuşup kendine rehberlik edecek birisine ihtiyaç duyuyor. Ben de aynı şeyleri yaşadığımdan ve hala yaşıyor olmamdan ötürü relate edebiliyorum. Kurallar, ahlak kuralları, parametreler ve ahlak bekçiliği.. Ancak başta çiğneyebilmişsen çiğneniyor ama başta çocuk olduğum için ne yaptığımın farkında bile değildim.

    Baskı altındayken değişiyor muyuz? Yoksa asıl kimliğimiz mi ortaya çıkıyor? Bilmiyorum.

    Umarım özgürlüğüne kavuşursun. Kendine iyi bak.

  2. ben de aynısını düşünüyorum, üniversiteye açık gitmek ama onların öğrenmemesi… konuşma imkanımız olursa seninle konuşmak istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir