“Alışırsın” diye öğüt verdiler. İstemediğim bir şeye niye alışmak zorundaydım?

Buraya yazan insanların çoğu gibi ben de muhafazakar bir ailede büyüdüm. Düğünlerde herkes güzel güzel elbiseler giyerdi, ben daha çocukken o elbiselerin altına iğrenç görünen badiler giymek zorunda kalırdım. Tam 4+4 sistemi geldiği dönem babam tarafından zorla İmam Hatip’e gönderildim. Sonra babam başımı örtmem için söylenmeye başladı.

Bir bayramda gelen “O başını ört” emriyle şal takıp gezmeye gittim. Ağlamamı tutamadım, gittiğimiz yerlerde bile ablalar bana öğüt verdi, “Alışırsın” diye. İstemediğim bir şeye niye alışmak zorundaydım? Liseye geçince de cemaat yurduna gönderildim, yine zorla. Hayatımdaki bütün ibadetleri zorla yapıyordum. Yurttan alındım, zorla namaza başladım. Asla içimden gelmiyordu. Dinden soğumuştum artık bir kere. Bir daha da ısınamadım.

Geçen sene sorgulamalar başladı. Babam dediğim adam benden tiksindiğini söyleyen biri bu arada. Böyle bir insan neden benim cennete gitmem için çabalıyor? Hala başımı örtüyorum ama bir inancım olduğunu söyleyemem.

Şu an lise son sınıftayım, ailem bu yaz Mersin’e taşındı. Ama ben okuluma burada devam ediyorum ve o tiksindiğim adamın suratını görmemek için başkalarının evinde besleme gibi yaşıyorum. Bu hayata katlanıyorum çünkü inanıyorum ki bu yılın sonunda özgürlük var. Güçsüzken “Başımı örtmek istemiyorum” desem beni öldüresiye döver, evden dışarı bir adım atmama da izin vermez. Doğru zamanı bekliyorum. Lise bitince başımı örtmek istemediğimi söyleyeceğim ve yine öyle bir şeye kalkışırsa o eve bir daha girmeyeceğim. Bu yazıyı okuyanlara sesleniyorum. Özgürlüğün nasıl kısıtlanıyor, bilmiyorum ama kendi ayaklarının üzerinde durmalısın ve kimsenin hayatına karışmasına izin vermemelisin.

(Görsel: Elise Mcquaide)

Comment (1)

  1. Ben de aynı durumdayım. kesinlikle vazgeçme çünkü istediğimizde yapamayacağımız hiçbir şey yok. en önemlisi para biriktir. kendini geliştir. öyle çok oku ki sana bunu dayatan insanların ne kadar bilgisiz olduklarını gör. ve ister kapalı ister açık her halinle çok güzelsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir