İçinde bulunduğum görüntü kesinlikle benim değerlerimi yansıtmıyordu.

İstedim ve yaptım.

Ben muhafazakâr bir ailede büyüdüm. Ailemde ablam ve annem başörtüsü kullanıyor. Ben de böyle gördüğüm ve böyle olması gerektiğini düşündüğüm için liseden mezun olduğum yaz kapandım. Ailemden kapanmam yönünde direk bir baskı görmedim fakat onlara göre rahat bir giyim tarzım olduğu için dikkat etmem konusunda sürekli uyarılıyordum. Tesettüre girene kadar bu konuda ciddi bir sorgulama sürecim olmamıştı çünkü ‘böyle olmalı’ düşüncesindeydim.

Kapandıktan sonra sorgulamaya, okumaya ve araştırmaya başladım. Kutsal kitapları okudum ve bu sürecin sonunda oluşan değerlerimin dış görünüşümle uyuşmadığını, değerlerimin çok daha farklı şekillendiğini fark ettim. Aslında içinde bulunduğum o görüntü ve o görüntünün beni içine soktuğu kalıplar kesinlikle benim değerlerimi ve hayat görüşümü yansıtmıyordu. Uzun bir süre bu durum beni çok fazla mutsuz etti; bu mutsuzluk, her şeyin önüne geçmeye başladı. Artık sadece fazlalıktı ve kendimi yaşayabilmem için ondan kurtulmam gerekiyormuş gibi hissetmeye başlamıştım.

7 yıl sonra o örtüden, o örtünün beni soktuğu kalıplardan, insanların iğrenç yargılamalarından ve kendimle aramadaki mesafeden kurtuldum. Eğer gerçekten isterseniz bunu yapabilecek gücü içinizde bulacaksanız ve sizi hiçbir şey ve hiç kimse durduramayacak.

(Görsel: Marie Muravski)

Comments (2)

  1. fakat ailemiz… özellikle de babamız çok sert bir şekilde karşı çıkıyorsa?

  2. Minik bir adım

    Benim dayım çok sert bir adamdı. Kızlarını sürekli başörtüsü yüzünden döven bir adam. 8 yaşından beri. Okul giriş çıkışlarında kontrol ederdi onları. Büyük kız direnmedi kapattı. Ama küçük kızı önce gizli saklı açtı. Üniversitede komple açtı başını. Aylarca eve gitmedi. Ama çok çalıştı. Bursla krediyle okudu üniversiteyi. Gerekirse ek iş yaptı. Sonra ne olduysa dayım işten kovuldu birsürü borç falan. Kızları çalışıp didinip bitirdiler dayımın borçlarını. Dayım attığı dayaklar için utanmış mıdır bilemiyorum. Ama küçük kız kendini kanıtladı. Şuan çalışıyor, geziyor, arkadaş grubuyla geç saate kadar dışarılarda. Anlatmak istediğim şey en sert insanları bile yumuşatacak şeyler olabilir. O kızın hikayesi tam bir başarı. Her yönden. Kendşne inan, çok çalış. Donanımlı ol. Herşey daha iyi olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir