10 yaşındayken bir parmağıma oje sürdüm diye dayak yemiştim.

Babam beni sevsin diye kapandım. Evet; babam, ailem, sülalem ve el âlem beni sevsin diye kapandım. 15 yaşında bir lise öğrencisiyim. Zorla kapatılmadım ama çocukluğumdan beri ‘Kapanacaksın’ cümlesi beynime kazındı. Ben sanki başka biriydim; onlardan farklı ve özgür olmaya çalışan… Özgürlüğe uçacaksan kanatlarını feda edeceksin önce. Her neyse, ben 2 yıl önce kapandım ama şu an yeni yeni idrak ediyorum ne yaptığımı. Hâlbuki ne çok sevinmişti ailem; şort giyen ve onların gözünde sürtüklük yapan o kız kapanmıştı, vay be! Ailem beni sevdiği için mutluydum ama bu kısa sürdü; benim kapanmamla beraber, yaklaşık 10 gün sonra, ailemin duyguları da kapandı, o sevgi yine gitmişti. Arkadaşım beni buna zorladı diyebilirim, ailem gibi o da beni manipüle etmeyi başarmıştı.

Bu mevzu 1 senedir aklımda ama konuşamıyorum; olmuyor, sanki dilim tutuluyor. Akşam, ‘Yarın sabah söyleyeceğim’ diyerek uyuyorum ama o sabahlar beni yok ediyor. Lütfen bana yardım edin, ne yapacağımı bilmiyorum. Annem kapandığımda bir daha açılamayacağımı söylemişti, ‘Tamam’ demiştim. Babama söyleyeyim desem, hayatım boyunca dertleştiğimiz bir ilişkimiz olmadı onunla. Daha 10 yaşındayken bir parmağıma oje sürdüm diye dayak yemiştim. Ertesi gün arkadaşlarım ‘Yüzüne ne oldu’ deyince nasıldım, biliyor musunuz? Ben bile bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

(Görsel: Jane Newland)

Comments (3)

 1. Hayriye Aydın

  Özgürlüğe uçmak için kanatlarını feda etmek yere çakılmak demek bu cümleyi bir daha düşün bence.
  Kim için ve neden kapandığını bilmiyorsun demek ki açılmayı düşündüğüne gore.
  Kapanmak sadece ve sadece Allah in emri olduğu için yapılır zaten cogu kimse seve isteye kapanmaz ama bizi Yaratan karşısında buna mecburuz .
  Allah a ve ahiret gününe inanıyorsak bu dünyanın geçici olduğunu hesap gününde yerine getirdiğimiz emirler için mükafat getirmediklerimiz yani yasak olanları yaptığımız için de ceza göreceğimize inanıyorsak kapanmak bizim için tek yoldur.aksi düşünülemez düşünmemelisin de.
  Insanlar sınırsızca özgür değil-dir biliyorsun bizim özgürlüğümüz bir yere kadardır .etrafına bak sınırsızca yasayan insanlar ne kadar da başkalarını rahatsiz ediyor ve problem haline geliyor.birileri özgür yasamak için başkalarının hakkını gaspediyor demek ki sınırsız özgürlük diye birşey yok.biz bu dünyada ancak nefsimizin ve şeytanın zincirlerinden kurtulursak ve Allah a kul olursak ki baska dogru yol olmadigina eminim.asıl o zaman özgürlesiriz.
  Kapandiysan kul olmanın gereğini yerine getirmişsin demektir.ve kesinlikle bunun karşılığını ahirette bulacaksın belki bu dünyada istemeyerek kapaniyorsun olsun istemeden de olsa doğru yoldasın bu konuda icjn rahat olsun.unutma cehenneme giden yol zevk ve sefayla doludur.cennete giden yol mesakkatle.
  Sınava hazırlanırken eğleniyor musun mesela kimi zaman uykudan kimi zaman rahatından vazgeciyorsun sınavı kazanıp iyi biyerlere gelebilmek için.unutma bu dünyada da sınavdayız mükafat günü geldiğinde mutlu olacaksın o günü düşünürek hayatini planla.Allah icjn yap ve kimseden onay takdir bekleme ve kimsenin de kinamasindan eleştirmeninden korkma. Insanlar sahte davaları için ne kadar dik durarak etkilemeye çalışsalar da sen doğru yoldan vazgeçme.
  Kalbinin sesini dinle gibi şeylere de kapılma çünkü kalbimizin sesini dinleseydik din diye bişey gelmezdi kitap ve peygamber olmazdı. Herkesin kalbi doğru söyler diye garantimiz yok bu ölçü de değil zaten.sana tavsiyem gençliğini heba edip de ebedi alemde hüsrana uğrama.

 2. İnstagramdan yazabilir misin? Kullanıcı adım @elfulupinar

 3. Diğer yorumlardan birini de okudum da “kalbinin sesini dinleme” ” din de kapanmak mecburdur, bazı şartlarımız var” gibisinden bir yorum. Ona bir şey demeyeceğim herkesin kendi düşüncesi ve fikri. Bana kalırsa ailenle bu konuyu konuşmayı düşünmeden önce Kuranın mealini okumalısın ve bir süre düşünmelisin. Evet kuranda kapanmak geçiyor bunu kendim bir çok kez gördüm ve peygamberimiz de tavsiye etmiş. Ama kurandaki bir çok ayet zamana göre farklı yorumlanıp uygulanabiliyor. Bu yüzden kuran evrenseldir zaten. Örneğin miras konusu gibi konular artık eskiden olduğu gibi erkeklere fazla verilmiyor çünkü o zamanlar kadınlar çalışmaz erkekler çalışırdı. Bunun gibi etkenlerden dolayı ayetler farklı yorumlanabiliyor. Kapanma olayını da buna göre araştırmalı ve senin için doğru olanı yapmalısın. Unutma islam kolaylık dinidir ve zorlama yoktur. Yapsan belki iyi olacak evet ama “niyetsiz yapsan da sevap” diye bir şey yok. İnsanları zorlamayla bir yere varamazsın bir yerde sıkıntı çıkaracaktır bu zorlama. Bu yüzden kimseyi düşünmeden, kendini ve fikirlerini düşün. Kuran da “sadece ahireti isteyin” diye bir şey de geçmiyor. Dünya hayatının geçici olduğu yazıyor ancak sureler de “dünya hayatı için de isteyin” gibisinden sureler var, en basitinden rabbena sureleri diyeyim sana. Dediğim gibi insanların zorlamasına veya laf atmalarını kafana takma sen, bu hayatı da ahireti de yaşayacak olan sensin. Araştır be istediğine inanıp istediğini yaşa ♡

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir