Örtüden dolayı basketbolu bıraktım.

Ben 12 yaşındayken annem beni zorlayarak örtünmeme sebep oldu. Niye? Çünkü artık regl çağım yaklaşmış, kapanmam gerekiyormuş. Başta pek önemsemedim, sonuçta ailemdeki herkes tesettürlü ve aşırı dindar insanlar. Ben kimsenin inancına karışmam ama onlar sürekli beni sorguluyorlar, örtünmem yetmiyormuş gibi… Giyinişime, makyaj yapmama, farklı tarzda müzik dinlememe, davranışlarıma, her şeyime karışıyorlar; abim başta olmak üzere.

Örtüden dolayı basketbolu bıraktım, oysa bu konuda çok iyiydim. Çok üzüldüm, çok ağladım. Liseye geçince voleybola başladım ama hep hor görüldüm, insanlar ve arkadaşlarım tarafından. Artık dayanamıyorum, anneme anlatmaya çalışıyorum ama beni anlamıyor. Her seferinde anlamıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum artık, mücadele edecek gücüm kalmadı.

Örtülü olduğum için yüzmeye gidemiyorum, herhangi bir spor yapamıyorum, en basitinden bisiklet sürmem bile hor görülüyor.

Ailem aşırı baskıcı, sadece onların Hilal’i olmamı istiyorlar, akrabalardan da bıktım. Sırf onlar söz edecek diye beni birçok şeye zorladılar, hala da öyle yapıyorlar. Ama artık okula istediğim gibi gitmek, rahat olmak, kendim olmak istiyorum. Eşarbın arkasında saklı olan Hilal olmak istemiyorum. Babama nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum, karşılaşacağım tepkiyi bilmiyorum ama böyle korkusuzca kalmak da istemiyorum. Cesur davranıp kendi hayatıma müdahale etmek istiyorum. Her gün kendime söylediğim şeyleri yapmak istiyorum. Ben, ben olmak istiyorum… Lütfen ne yapmam gerektiği konusunda bana yardımcı olun!

(Görsel: Nikoleta Sekulovic)

Comments (5)

  1. I am sorry you are in a difficult situation. Remember nobody is telling you how to think. Only YOU can choose how you think. So try to choose to think positively. Remember when you leave home you will be able to do what you want. Your life is not just to please others. So focus on the good things you have in life.

  2. biliyor musun fransada yaşayan ingilizce hocam yazının çeviri halini görmüş ve çok etkilenmiş. fark etmeden dünyaya dokunuyoruz aslında. Buraya yazma cesaretin ve bilincin bile insanları etkiliyor. istediğin hayatı kurabilirsin, başarılı olabilirsin. sadece kendine inan ve insanların söylediklerini sessize almaya çalış. kendine iyi bak 🙂

  3. madak.d istersen bana yazabilirsin

  4. Başörtülüyüm. Yüzüyorum. Bisiklet sürüyorum. Zaten basortusulu olunca yanında gelen kısıtlamaları kabullenmek zorunda kalıyoruz ama neden ailen buna ek olarak sporu yasaklamış anlayamıyorum. Ben de acilacagim çünkü bu dine uygun yaşamıyorum. Benim için aksesuardan başka bir şey ifade etmiyor. Kutsal kabul etmiyorum.
    Yalniz değilsin.

  5. Lütfen ailene içinden geçenleri söyle, evet kolay olmayacak ama yine de bilmeleri gerek. Söylediğin zaman büyük bir yükten kurtulmuş gibi hissedeceksin zaten, bu senin yararına. Her gün söylemeye devam et, şans seninle olsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir