Tanrı neden biz Doğulu kadınları lanetledi?

Merhaba, ben size Doğulu bir ailenin kızı olarak yazıyorum. Çoğu günümün yarısı düşünmekle geçiyor; Tanrı neden biz Doğulu kadınları lanetledi de bizi şu dünyada sadece erkeklere hizmet etmek için yarattı?

Şöyle anlatayım; doğuda kadınlar, yemek vakti geldiğinde erkekler yemeği aynı dakika içinde yemezlerse kıyamet kopacakmışçasına 2 dakikada erkeklerin önlerine envaiçeşit yemek dizer. Erkekler yemeğini bitirdikten sonra 5 dakika bile geçmeden çayları hazır olmak zorundadır çünkü bu, Tanrı tarafından Doğulu kadınlara verilmiş kutsal bir görevdir. Erkekler çayı da bitirdikten sonra en fazla 10 dakika içinde meyve götürülmelidir. Tabii erkekler için saydığım bunca hizmeti yapan kadınlar, bu süre zarfında temel ihtiyaçlarından olan yemek yeme, su içme, tuvalete gitme, dinlenme gibi ihtiyaçlarından hiçbirini yapamaz. Çünkü onlar birer birey değil, lanetlenmiş hizmetkârlardır.

İşte ben 17 yaşında ve hayatta tüm şanssızlığını böyle bir ailede doğmakla kullanmış olan bir kız olarak, bugün yine anlattığım şeyleri yaşadım. Ve bunlar sonucunda düşünüyorum, benim Tanrı’m onlarınkiyle bir olamaz.

Şu anda tesettürlüyüm ama tesettüre başladığımda bu benim için dinsel bir simge değildi, geleneksel bir durumdu. Ailede bütün kızlar, aşağı yukarı 13-14 yaşlarında tesettüre geçerdi. Ben de onlardan biriydim. Üstümde aile baskısı vardı. Annem, 8. sınıfta erkek arkadaşım olduğunu öğrenince beni babama ve abime söylemekle tehdit etti -ki eğer söyleseydi okula gönderilmezdim. Babam ise kızların ergenliğe geçtiğinde saçlarının her bir teli için anne ve babasına günah yazılacağını söyleyip ortaokulu bitirdiğim yaz tatilinde “Kesin kapanacaksın” diye baskı yapıp durdu. Annem beni öyle korkutmuştu ki derslerim böylesine iyiyken okuyamama korkusu tüm yaz boyunca beni bir kılıç gibi kuşattı. Ben de eğer tesettüre geçersem annem her şeyi unutur, beni sever, okula da giderim diye 2 Temmuz sabahı örtündüm. Her sene o günü nefretle anarım. Bu sene, lise son sınıfım. Elimden gelen her şeyi yapıp uzaklaşacağım buralardan, kendime söz…

(Görsel: Şirin Neşat)

Comments (3)

  1. umarım başarabilirsin, umarım. herzaman yanındayız. yalnız yürümeyeceksin!?

  2. Merhaba, bende bu siteye hikaye yazmak için girdim fakat yazmama gerek yok çünkü yazdıklarınız tam benim yazacaklarım. Annem 8. Sınıfta annem konuştuğum erkeği yakalayarak beni babama söyleyeceğini tehdit etti. O sıralar da babam kapanmam için baskı uyguluyordu. Kendi isteğim dışında imam hatibe gönderildim Şuan lise 2yim. Ve kürdüz, Kürt olmaktan hiç bir zaman üzülmedim ama kürtlerin böyle saçma anlayışlarından şikayetçiyim. Ve vee babamda sen kapanmak istemiyorsun ama günahı bana geliyor dedi Lütfen sesimizi duyun! Hiç bir kız zorla kapattırılmamalı

  3. Bende doğuluyum. Aynısını yaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir