“Buluğ çağına giren her genç kız kapanır.”

Ağlıyorum. Yaşadıklarımı anlatamadığım için ağlıyorum. Hislerimi anlatma ve isteklerimi dışa vurma tekniğim ağlamak belki de. 12 yaşında duyduğum “Buluğ çağına giren her genç kız kapanır” sözüyle babam sebep oldu bunlara, tabii annem de. Nasıl anlatılır bu, bilmiyorum; nasıl başlamam gerektiğini de bilmiyorum…

Şimdi 15 yaşındayım. 3 senedir aynaya bakıp bakıp ağlamaktan, etrafımdakilerin özgürlüklerini seyretmekten başka bir aktivitem olmadı benim. İnanç insanın kalbindedir, şeklinde değil. Benim kalbim yerine şeklime işlediler o inancı. “Hayır” diyemedim, korkardım ebeveynlerimden. Ama o isteği kalbimde taşıyamadım. Kapanmayı ya da tesettüre girmeyi mi diyeyim, taşıyamadım. Ağır geldi bana. Küçüğüm. Bıraksalardı da ben çizseydim kaderimi. Ben karar verseydim kendi hayatıma. “O çok kısa” deyip tuniklerin de uzunlarını seçtiler bana bayramlık alırken. “Üstüne başına dikkat et” denilerek büyütüldüm. Annemle konuşma kararı aldım. Bana dediği tek şey “Bizim örf adetlerimiz var” oldu. O kadar çok ağladım da yine görmediler beni, umursamadı kimse; şakaya vuruyorum sandılar. Kalbimle neyin savaşını verdiğimin farkında bile değiller. Korkuyorum.

Ben bu hayatı istemiyorum. Küçücük kızların bir yerlerini örtmek zorunda olduğu bir dünyayı da istemiyorum. Rüzgarda kıvırcık saçlarımın uçuşmasını istiyorum, başımdaki ve kalbimdeki yükü taşımayı değil.

(Görsel: Anita Magsaysay)

Comments (5)

 1. Aynısını yaşıyorum

  • Mervenur

   Ben de .Malesef anneme dediğimde bana hakaretler yağdırdı. Babam elalem ne der , dedi.
   Bilmiyorum 7 aydır bu mücadeleyi veriyorum. Omuzlarım artık bu yükü taşıyamıyor…

 2. 22 yaşındayım bende 14 yaşımdan beri aynı şeyi yaşadım ve bir türlü beceremedim

 3. hiçbir zaman hayallerinden vazgeçme, ve bu dünyadan da . şöyle düşün biz kötü bir yerdeyiz ama bu zorlu süreci atlatıp en güzel yerlere geleceğiz. sabret. ilerde hayallerimize ulaşacağız. sen, ben ve yüzlercesi. size diyeceğim şey ne yaşarsanız yaşayın o Eyfel kulesini göreceğiz. o kulenin ucuna çıkıp hepimizin kıvırcık saçları dalgalanarak uçuşacak. ben yapamam deme. daha çok çalış. ama bu sefer hayallerin için..
  eğer ben yapamazsam senin saçların benimkilerinin yerine dalgalansın. kendimi üzme. senin gibi mükemmel biri bunları yaşamayı haketmiyor. ama bundan sonrasını istediğin gibi sen değiştireceksin. paranı eline alınca seni herhangi bir şeyle tehdit edemezler. onlardan korkma.

  seninleyim, sizinleyim.

  umarım bu yorumu görüp okumuşsundur.

 4. zeynepintheskywithdiamonds*

  ayni kaderi yasiyoruz canim umarim bir gun hepimiz mutlu oluruz benim saclarim da kivircik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir