İstemiyorum, istemem mi gerekiyor?

Merhabalar, adımın şimdilik bir önemi yok. 13 yaşına yaklaşık bir ay önce girdim. Küçüğüm, bunun farkındayım. Belki aklım bunları algılayacak kapasiteye sahip değil ama burayı, buradaki çoğu kişiden daha erken keşfettim.

Öncelikle ailem dinine aşırı bağlıdır. Babam kurslarda okumamış, okutmaya çalıştıklarında sürekli kaçıp sevgilisiyle buluşmuş ama ona göre bizim ailemizdeki herkes dinine uymak zorundadır. Annem ise küfreden bir kadın. Bazen de açılmayı düşünüyor, sonra tövbe edip geçiştiriyor. Ablamı zorla kapatmışlar ve yurtlara göndermişler. O süreci bilmiyorum, bizim ailede gizli bir sır. Babam sürekli bana ufak ufak kapanma fikrini aşılıyordu. Ben istemediğimi söyledim, pek oralı olmadılar.

Lise okumak istiyorum ama ablam gibi olmaktan korkuyorum. Hayatı karardı, okumak istemedi. Anksiyete bozukluğu var. Açılmak istediğine adım gibi eminim ama bunu anneme ve babama söyleyecek kadar özgüvenli değil. Bu sene sekizinci sınıfa geçtim; bu yıl, benim için önemli bir yıl. Önümde bir sınav var, her ne kadar ailemin umurunda olmasa da şehir dışında okumak istiyorum. Sanırım buna izin vermelerinin tek yolu, kapanmam. Ama ben istemiyorum. İstemem mi gerekiyor? Bu benim hayatım, onların değil. Hayatıma neden bu kadar karışıyorlar? Sürekli açık olmanın haram olduğunu, Allah’ın açık kadınları yakacağını söylüyorlar. “Küfür etmek haram değil mi anne?” diye sormak istiyorum.

Liseye geçerken aile zoruyla kapanan biri varsa öğrenmek istiyorum, sizi nasıl zorladılar? Kafanıza bir örtü geçirip dışarı atacak halleri yok. Yoksa daha fazla dayanamayıp kendiniz mi istediniz bunu? Buraya kadar okuyan var mı bilmiyorum. Okuduysanız teşekkür ederim. Sorularımı cevaplayıp aklımdaki soru işaretlerini biraz da olsa azaltabilirsiniz. Teşekkürler!

(Görsel: Anne Patay)

Paylaş:

Comments (3)

  1. Mervenur

    ben daha yeni liseye geçtim ve ailem bana baskı yapitı . kapanmadığım için , annem dışarı çkmama izin vermiyordu ,annem benimle konuşmuyordu bilene ve ben de mal gibi kapanınca her şeyin düzeleceğini düşündüm. ama yanılıyordum çünkü sorunlarım yeni başlıyordu…
    istemiyorsan asla yapma , ASLA çünkü sonrasında açılmak çok zor.

  2. selam, ben şuan lise2 yim. ortaokulun yaz tatilinde kapanmıştım, liseyede o şekilde başladım. ama o zamanlar ben bunu kendi isteğimle yapmıştım. en azından sen daha yolun başındasın ve ailene karşı biraz daha sözün geçebilir, yani sanırım. istemediğin bişeyi ailen bile olsa sana zorla yaptıramaz. dayanamayıp kendi isteğinle sakın yapma bunu. ilerde daha çok zorluklar çekersin. yolun başındayken aileni al karşına otur konuş. umarım seni daha fazla zorlamazlar. şans seninle olsun?

  3. Daha çok şey bile yaparlar kapana bir örtü gerçirip atacak halleride var insta ismim lonelywolf Ayşe Çele yaz bana

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir