En önemli yıllarımda ders çalışmak yerine işe gitmek zorunda kaldım.

Biyolojik anne ve babama,

Bana yıllarca dini baskılamaya çalıştınız, gerek ruhsal gerekse fiziksel şiddet uyguladınız. Beni zorla din okuluna gönderdiniz, zorla tesettüre soktunuz. Ben o zamanlar çok küçük olduğum için hiçbir şeye karşı çıkamadım. Ne dediyseniz yaptım. Şu an aklıselim biriyim. İyiyi ve kötüyü ayırt edebilecek kapasitedeyim. Sizin dayatmalarınıza karşı çıktım.

Babam ve annem dindar görünebilir ancak onlar iki yobazdan ibarettir. Babam, halamın açıklığını asla dert etmedi. Ona laf söylendiğinde ortalığı ayağa kaldırdı. Halam için “Açıksa açık, onun kalbi temiz” derken, ben açıldığım için beni evlatlıktan reddettiğini söyledi. Eğitim hakkımı elimden aldı. Beni diğer evlatlarından ayırdı. Bir öğrenci olarak en önemli yıllarımda ders çalışmak yerine işe gitmek zorunda kaldım. Aynı şekilde annem dediğim kadın; açılan kuzenimin yanında durup onunla fotoğraf çekilirken bir taraftan da beni ona benzeterek hakaret etti. “Peki, onu seviyorsun da beni neden sevmiyorsun?” deyince “Seveceğim tabii, yeğenim o benim” dedi. Sırf kısa kollu tişört giydiğim için bana milleti tahrik ettiğimi ve “teşhircilik” yaptığımı söyledi. Ben henüz teşhircilik kelimesinin ne anlama geldiğini bilemeyecek yaştayım. Bir kadın ya da bir anne, evladına bu sözleri nasıl içi rahat bir şekilde söyleyebilir; aklım almıyor.

Dün metrobüse bindim ve çok kalabalıktı. Erkeklerin ortasında kaldım. Ve bir adam eliyle beni taciz etti. Şok oldum ve ne tepki vereceğimi bilemedim. Eğer bağırsaydım adam inkar edecek ve yanlışlıkla dokunduğunu söyleyecekti. Metrobüste adım atacak yer olmamasına rağmen insanları ite kaka zorla başka bir yere geçtim ve metrobüs durunca hemen indim. Bir daha kalabalık bir metrobüse binmedim ve bu yüzden 5 kilometre yürümek zorunda kaldım. Tacize uğradığımı size anlatamadım çünkü biliyorum ki beni suçlayacaktınız. “Milleti tahrik ediyordun, teşhircilik yapıyordun, ne işin vardı” diyecektiniz. Bu dünyada yalnızca açık kadınlar değil, çarşaflı kadınlar da tacize uğruyor. Hatta hayvanlar dahi… Peki hayvanlar da mı insanları tahrik ediyorlar? Onlar da mı teşhirci?

İster açık giyinsin ister kapalı, bir tecavüzcünün birisini taciz etmesini engelleyemezsiniz. Ve sırf tişört giydiğim için bana bunca hakaret eden annem; o tişörtü giyememekten çok beni senin o sözlerin üzdü. Ve intihar etme istencim o tişörtü giyememekten değildi. Sen, “Sırf bir tişörtü giyemedin diye intihar edeceksen et” dedin. Eğer o gün ben intihar etseydim bu intihar değil, cinayet olurdu. Ama merak etmeyin, bunun için kimse sizi suçlamayacak.

(Görsel: Heidi Hahn)

Comments (2)

  1. irem nur

    Merhaba, umarım iyisindir. Öncelikle ne kadar klasik olsa da şunu söylemek istiyorum; kimse, biyolojik anne baban bile senden veya yaşamak istediğin hayatından değerli değil. O yüzden ne olursa olsun kendin için mücadele etmeyi bırakmaman gerekiyor, başkası için pes etmemelisin. Çok zor, o kadar zor ki en ufak bir meseleyi bile konuşmak yerine kaçmak daha kolay geliyor biliyorum. Ama istediğin gibi adım atmaya başladığın zaman emin ol bu zorlukların üstesinden gelebildiğin için kendinle gurur duyacaksın ki üstesinden geleceksin eminim. Sen de söylüyorsun daha büyümediğini, bir şeylerden vazgeçmek için henüz çok erken. Genellikle bu coğrafyada çocuklar hep anne babalarına bağımlı yaşıyorlar, kendi kendilerine adım nasıl atılır bilmiyorlar; o yüzden çaresiz hissetmen çok doğal. Ama lütfen yaşın da kendi kararlarını verebilecek yere gelene kadar yelkenleri suya indirme. Sonra zaten geminin kaptanı sen olacaksın. Kimsenin bir insanın eğitim gibi temel haklarını elinden almaya hakkı yok. Sen fikirlerini söylemeye devam ettikçe insanlar bir süre sonra pes edecek hayatına burnunu sokmaktan zaten, o yüzden sen yorulma kendin için çabalamaktan. En çok eğitimine önem vermen gerekiyor, kendi ayaklarının üstünde durabilmen. Bunu kendin için yap, kendi başının çaresine bakabilecek duruma gelene kadar kendini ezdirmeden ama bir o kadar da ailenle bağlarınızı koparmadan devam et. Sonra ipler senin elinde olacak, buraya gelip mutlu bir şekilde başardığını yazacaksın. Hem sevdiğin işin elinde olacak, hem istediğin gibi bir yaşam sürmenin hazırlıklarını yapacaksın. Hayat gerçekten güzel, ama istediğimiz gibi yaşayabiliyorsak güzel. Hayatın güzelliklerini görmeden aklına kötü düşünceler sokma, ruhuna yazık etme. Geri dönüş bekliyorum senden, kendine çok çok iyi bak, gerisini düşünme.

  2. İntihar bir çare değil, lütfen aklından çıkar, bu dünyanın senin gibi insanlara ihtiyacı var. Okuduğum kadarıyla çok güçlü bir kızsın, en kısa zamanda ailenin yanından gitmeye bak, şans seninle olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir