Aşık olmak istedim “Sen kapalısın”, makyaj yapmak istedim “Sen kapalısın”, spora gitmek istedim “Sen kapalısın”.

Merhabalar. Benim hikayem 13 yaşındayken başladı. Vücudumdan, kendimden nefret eden bir çocuktum. Güzel olmadığımı bilirdim, aynalardan nefret ederdim, saçlarımı görmek istemezdim. O yaşlarda regl oldum ve çevremden etkilenerek -ki sebep sadece bu değil, açık kadınların cehenneme gideceğini söyleyen ilkokul öğretmenimin de katkısıyla- kapandım. Yüzümü, saçlarımı kapatmak istedim.

Annem, o zamanlar küçük olduğum için karşı çıktıysa da dinlemedim hiç. Küçük yaşımda, büyük bir yük yükledim omuzlarıma. Şimdilerde görüyorum; küçücük kızlar boyu kadar etek giymiş, kapatmış başını… İçim acıyor, inanın. Ben baskıyla kapanmadım ama işkence gibi geliyor artık örtü takmak. Toplum baskısı yüzünden özendiğim çoğu şeyi yapmadım, yapamadım. Oje sürmek istedim “Sen kapalısın”, aşık olmak istedim “Sen kapalısın”, makyaj yapmak istedim “Sen kapalısın”, spora gitmek istedim “Sen kapalısın.” O kadar yoruldum ki..

20 yaşındayım, çoğu şeyin farkına vardım. Bu sene kararımı verdim, ablamla konuştum, pek de yanımda olmadı. Annem susuyor, gelip konuşmuyor. Bu zor günümde “Sana karışmıyorum” demekten başka söylediği bir şey yok. Babamla konuştuğumda aslında güzel konuştu ama birilerine özendiğim için açılacağımı söyledi. Birkaç arkadaşım dışında herkes karşımda. Umurumda değil, inanın. Bu hayatı yaşamaya bir kere geliyoruz. Kapalı olmak günahları silmiyor ya da sizi daha iyi bir insan yapmıyor, inanın.

Beni kınayan kapalı arkadaşlarım, her türlü günahı işliyorlar ama kötü olan ben oluyorum onlara göre. Din, Müslümanlık; kapalı olmaktan ibaret değil ki… Bizler iyi ve vicdanlı insanlar olalım yeter. KPSS var önümde, ona çalışıp ekonomik özgürlüğümü elime aldıktan sonra yaşamak istiyorum özgürlüğümü.

Sesimin ulaştığı kim varsa: Ekonomik özgürlüğümüzü elimize alalım kızlar, gerisi gelir. Baskılar elbet olacak ama hiçbir şey mutluluğumuzdan önemli değil. 07.09.2020 benim miladım olacak. Sadece başımı açmış olmayacağım; aileme, çevreme rest çekmiş olacağım. Herkes konuşacak ama kapatacağım kulaklarımı onlara. Güzel günleri hayal edeceğim.

(Görsel: Shadi Ghadirian)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir