Tesettürlü olduğum için dışarı çıkmak istemiyorum.

Kendim kapanmak istemedim ben, 2 yıl öncesine kadar her şey çok güzeldi. Ailem bana 5. sınıfta kapanmamı söyledi, üstelik daha regl bile olmamıştım o zamanlar… Bunu sorgulayacak yaşta değildim, doğru olan buydu. Başka bir seçeneğim yoktu, en azından ben böyle sanıyordum.

Kuzenlerimin çoğu açıktı, ben ise kapalıydım. Artık sorgulayacak yaştayım. Aileme bu konuyu açtım, çok kızdılar, açık olmak mı? Öyle bir seçenek bile yoktu. Daha 10 yaşındaki bir kızı kapatmışlardı. 10 yaşındaydım, daha sadece, 10 yaşında…

Şimdi 13 yaşındayım, denize bile rahat giremiyorum, dalamıyorum. Sırtım açılırmış, umurumda mı? Geliyorum balkona, üstüm kapalı çıkmak zorundayım, ekmek almaya giderken bile bir ton hazırlık yapmak zorundayım. Neden? Çünkü ailem öyle istiyor. Kapanmak istediğimi düşünmüyorum ama böyle öğretmişlerdi. Halbuki beni tarafsız olarak büyüterek, kendi kararlarımı kendim verebilmemi sağlayabilirlerdi. Bana “Namaz kıldın mı” diye soruyorlar “Evet” diyorum ama yaklaşık 1 yıldır namaz kılmıyorum. Beni zorlayarak, dinden soğutuyorlar. Ben kendi hayatımı yaşamak istiyorum, beni bırakın ve ne olursunuz çocuklarınıza bunu yapmayın. Zulme uğruyor, işkence çekiyor gibi hissediyorum.

Tesettürlü olduğum için dışarı çıkmak istemiyorum. Ben tesettürlüyüm ve asla karşı cinsten bir arkadaşım olamaz. Benim içimin tesettürlü olup olmadığı kimsenin umurunda değil. Kendimi iki yüzlü bir yaratık gibi hissediyorum. Piercing yaptırmak istiyorum ama ben tesettürlüyüm. Tesettürlü insanlar hanım hanımcık, uslu insanlardır. Onlar asla makyaj yapamaz, dövme yapamaz, piercing takamaz, dar kıyafetler giyemez, erkeklerin yanına gidemez, sevgilisi olamaz, eşcinsel olamaz, biseksüel olamaz… Belki de istediğim şeyleri tesettürlü yapmam garip karşılanacağı için açılmak istiyorumdur, bilmiyorum. Sanırım piercing takarsam herkes bana, dinle dalga geçen satanist bir ruh hastası gibi bakar belki de. Tesettürlü insanların istediklerini yaptıklarında eleştiren, küçümseyen, insanlar olmasa; tesettürle bir sorunum olmazdı. Sizce de öyle değil mi? Açık insanların yaptığı şeyleri yaparsam, mesela erkek arkadaşlarımla (sevgili değil) gezersem; balkondaki teyze, coğrafya hocasına dünyanın piramit şeklinde olduğunu söylemişim gibi bakmaz mı bana? Veya hayalim olan septum piercingini yaptırıp sokakta dolaşsam, herkes kedi kesmişim gibi bakmaz mı? Ben istediğim gibi yaşamak istiyorum; eğer bana kapanmamı söylerseniz, ben yine de kendi hayatımı yaşamak isterim. Mesela en yakın zamanda dilimi deldireceğim piercing için, kulağıma piercing yaptıracağım, smiley piercing de yaptıracağım, septum piercing de, Medusa piercing de. Bunları çok istiyorum. Bir de saçımı lilamsı bir mora boyatmak istiyorum ama ailem hiçbirine izin vermiyor, neden? Çünkü ben tesettürlüyüm. Tesettürlü olduğum için istediklerimi yapamıyorum, bu yüzden de tesettürden nefret ediyorum.

(Görsel: Shadi Ghadirian)

Comment (1)

  1. merhaba. ben de tesettürlüyken septum taktırdım hiç aileme sormadan çünkü dilediğim zaman gizleyebiliyordum. fark edince öküzlere mi özendin ,sen delirdin mi, satanist misin vs dediler. dershanedeki arkadaşlarımdan bazıları garip karşıladı bazıları bu kız tesettürlüyken yaptıysa ben de yaparım diyerek cesaretlendiler, biri göbeğine biri diline taktırdı.demek istediğim şu ki ne istiyosan yap saçını boya,piercing tak insanlar her türlü eleştirecek bişey bulacak, onlara o gücü biz veriyoruz. benim ailem de beni öldürür diyordum fakat zorla alışıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir