Kanatları koparılan kuşlar bir daha uçamazlar.

Ruhumu saran kuşlar beni göğe çıkartmak için plan yapmışlardı, o planı bozan çelişkiydi. İliklerime kadar çelişki’yle savaşıyorum. Bir yandan İslamiyet, bir yandan başörtüsü.

Ben 9-10 yaşlarında kendi isteğiyle kapanan bir kızım, henüz regl olmadan kapandım. Ablalarım kapalıydı, onlara özendim. Şimdi 13 yaşındayım, 4 yıldır kapalıyım ve 8. sınıf öğrencisiyim. Açılmak isteği 13 yaşıma girmeden hemen önce sarmıştı beni.

Babam dinsiz, ama sorarsanız ‘Ben Müslümanım’ der. Ayeti kırtmış, Allah’a küfür etmiş, alkolik biri Müslüman oluyor mu? Sabah ezanında kalkıp namaz kılmayan biri Müslüman mı? Allah’ın kuluna, “Sen Allah’sın” diyen birisi Müslüman mı? Neyse. Annem namaz kılmaz ama Müslüman. Annem de kanadı kırılmış bir kuş. Babamı sevmiyorum, ne kadar sevmeye çalışsam da olmuyor, sevemiyorum. Ama annemi seviyorum.

Bir gün anneme “Anne ben açılmak istiyorum” dedim, kızmadı, “Babana söyle, açıl” dedi. Fakat sorun şu, ben babama söyleyemiyorum. Büyük ablam (17), o da açılmak istiyor ama günah diye açılmıyor. Bir gün açılsam kızar mı Allah? Ama ben küçüğüm, hem de çok küçüğüm. Saçlarıma rengarenk tokalar takmak istiyorum. Bu başörtüsünü hak etmiyorum. Başörtüsü bana çok anlamsız geliyor. Erkekler neden başörtüsü takmıyor? Kızlar da erkeklerin saçına, vücuduna tahrik oluyorlar. Erkekler neden bu kadar yüce? Anlamıyorum, erkekleri bu kadar üstte tutacak kadar ne yaşadılar?

Gelelim İslam’a; ben Müslümanım ve İslam’la ilgili birçok bilgim var. Ben diğer dinleri de merak ediyorum. Onları okumak, anlamak istiyorum. Ama annemin arkadaşı bana şöyle demişti; “Diğer dinleri araştırma”, neden? Sebep nedir? Bir de Kur’an-ı Kerim’in Türkçesini okumak istiyorum. Anlamak istiyorum. Bir yandan da korkuyorum çünkü Kur’an’ın Türkçesini okuyan, anlayan dinden çıkıyormuş. Kur’an’ın Türkçesini okuyup anlayan lütfen benimle @guenladyana hesabımdan iletişime geçsin, konuşalım.

(Görsel: Ana Wynne)

Comment (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir