Kimisi ‘Kur’an’ın emri saçları da örtmektir’ diyor, kimi de ‘Farz olan fazla olanı örtmektir, tesettür kalptedir’ diyor.

Lisenin ilk günüydü. Yeni bir okula başlıyordum ve eğer başımı kapatacaksam tam zamanıydı. Çünkü o zamanlar düşünüyordum ki yeni okul, yeni bir başlangıç demek. Beni tanıyacaklarsa bu beni tanısınlar.

Aradan 5 sene geçti ve şimdi örtümle o kadar da mutlu değilim. Başörtüsünün yarattığı kimliği artık üstlenmek istemiyorum. Çok araştırdım, din ile ilgili kişiler bile ikiye bölünmüş durumdalar. Kimisi ‘Kesinlikle Kur’an’ın emri saçları da örtmektir’ diyor, kimi de ‘Farz olan fazla olanı örtmektir, tesettür kalptedir’ diyor. O tarafı dinliyorum, onu haklı buluyorum; bu tarafı dinliyorum, bu tarafı haklı buluyorum. Nedir bu işin aslı? Yani açılırsam Allah beni sevmez miydi? Cehennemde yanar mıyım?

Böyle bir aileden geliyorum. Etrafımdaki birçok kadın tesettürlü. Bazen çok inançlı insanlarız biz, bazen de işimize nasıl gelirse.

Annemle de konuştum. “Beni üzersin” dedi. Şeytan benimle oynuyormuş. Benim imtihanım başörtüsüymüş. Bu imtihanın sonu sevapmış, sabretmeli, vesveseye gelmemeliymişim. İnsan bile bile günah işler de cehenneme kendi ayaklarıyla giderse ya cahil olurmuş ya da kör, annem dedi. Yani ben ya kör olacağım ya da cahil. Açılmak istiyorum ama korkuyorum. Allah’tan ve annemden. Gerisi mühim değil benim için.

Eğer açılırsam Allah’ın emrine şirk mi koşmuş olacağım? Günahkâr olup cehennemde yanacak mıyım yani? İnancımın bir değeri kalmayacak mı? Kendimi mi kandırıyor olacağım ‘tesettürüm kalbimde’ diyerek?

(Görsel: Gladys Hynes)

Comments (5)

  1. ben kendi isteğimle kapanmadım zorla kapatıldım.ve hiç bir şekilde açılamıyorum aslında babam beni kapatmak istemiyodu erkek arkadaşım olduğunu öğrenince kapattı ceza olara ve ben her başımı bağladığımda bu örtüden kurtuluşun yok diyor . babam dinimizi namaz kılmak oruç tutmak kuran okumak ve kızların başını kapatmasında ibaret sanıyor günah bişey yaptığında söylüyorum bişey olmaz eğlencesine yapıyorum diyor bunu anlatmamın nedeni,bazen de işimize nasıl gelirse. şu cümle.

  2. günümüzde islam dinden çok bi kültür, bi gelenek halini almış durumda özellikle türkiyede. başörtü konusunda çok haklısın , madem farz neden müeyyidesi yok ya da peygamber zamanında kadın ve erkeklerin beraber abdest aldıkları anlatılıyor saç haramsa bu nasıl mümkün. Allah başörtülerini yakalarının üzerine vursunlar diyor buna dayanarak başörtüsü farzdır deniyor fakat diğer kesim ise arabistan çok sıcak olduğu için kadın erkek farketmeksizin başörtü takıyor zaten fakat cahiliye devrinde kadınların dekolteleri fazlasıyla açıktı Allah bu yüzden o başörtünüzü yakanızın üzerine vurun dediğini savunuyor ki bana ikincisi daha mantıklı geliyor. sonuçta herkes sorgulayacak ve mantığına uygun olana göre hareket edecek kararı yalnız Allah verebilir

    • Allah’a düşüyorsa bu karar ne bu anne-babaların bize yükledikleri roller? Bize yüklenenlerin dışına çıkmak mümkün mü? Zor.

      • çok haklısın, imam kızı olmanın baskısıyla büyüdüm ona göre davranmam giyinmem gerekti hep,insanlar ona göre yargıladı. zor fakat başaracağız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir