Geçen yıl fikri açıdan ‘milat’ diyebileceğim bir değişim yaşadım.

Öncelikle hepinize merhabalar, bu platformda birazdan yazacaklarımı anlatıp anlatmamak arasında çok gelgit yaşadım. Ancak birilerine anlatmaya ihtiyacım olduğuna karar verdim ve işte buradayım.

Şimdi sizlerle 5 yıl öncesine gideceğiz, yani 14 yaşımdaki halime. Gerek yetiştiğim ve bulunduğum ortamlar ile olsun, gerek o yaştaki fikirlerim nedeniyle olsun; kısacası o zamanki ben olarak beni başörtüsüne sokmak gibi bir karar aldım. Tabii bu kararı vermek hiç kolay değildi ve aileme bunu anlatmam gerekiyordu. Bu konuyu annemlere açtığım ilk gün çok sevinmelerine rağmen sağ olsunlar gerçekçi düşünerek şimdi hazır olmayabileceğimi söylemiş ve bana 6 ay mühlet vermişlerdi. Ben, bana verilen bu 6 ayın sonunda kapanmak istediğimden emin bir şekilde aileme tekrar konuyu açtım. Sevindiler, normal olarak. Her şey çok güzeldi. Tabii benim için de.

Gelin görün ki geçen yıl fikri açıdan ‘milat’ diyebileceğim bir değişim yaşadım. Bunu aileme bahsetmek şöyle dursun, kendime bile açıklayamıyordum. Oysaki 1 yıldır kendime dahi açıklayamadığım düşüncelerimi artık bastırmak değil, dışa vurmak istediğimin farkındayım. Biraz zor bir dönemden geçiyorum, yani mezun yılımda olduğumu söylesem üzerimdeki baskıyı anlarsınız diye düşünüyorum. İşte böyle bir dönemde aileme açılma fikrimin beyanını yapmam gerekiyor ancak çekincelerim var. 19’unda bir birey olarak kararıma saygı duymalarını bekliyorum ama çok üzüleceklerini bildiğimden anlatamıyorum, belki de anlaşılamamaktan korkuyorum. Kısacası birkaç güne sınavım var ve sınavımın bittiği akşam bu konuşmayı en azından annemle yapmayı planlıyorum. Dini olarak sarsıntıda olduğumun farkında olan annem, -tabii bu onlara göre sarsıntı- sınav sonuna kadar bunları düşünmememi istedi, ben de kabul ettim. Ailem dışında çevremdeki diğer insanların ne diyeceğiyle ilgilenmiyorum. Onları üzmeden kendimi açabilsem yeter. Çok uzun yazdım ama okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Desteklerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden sağ olun.

(Görsel: Edgar Fernhout)

Comment (1)

  1. zakkumçiçeği

    Sana diyeceğim üniversite konusuna zaman ayır çünkü eğer kabul etmezseler ki büyük ihtimal bu şekilde olucak bu yüzden gelecekte nasıl geçineceğini düşün. Ve sakın vazgeçme.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir