Ailemiz yaptığımız şeyin tesettür olmadığını bildiği halde uzun süredir bizi zorluyor.

Merhaba, buraya ilk kez yazıyorum. Sadece kendim için değil, benimle aynı sorunla uğraşan kuzenlerimin adına da yazıyorum. 6 yıldır tesettürlüyüm, aynı şekilde kuzenlerim de öyle. Tesettüre girme serüvenimiz anne tarafı kaynaklı oldu. 4 yıldır bu konu hakkında hiç düşünmemiştik, ‘Büyüyünce kapanacağız zaten’ düşüncesiyle yaşıyorduk. Büyüyünce aslında bunu istemediğimizi anladık. Birbirimize bu durumu izah etmek bile zaman aldı, birimizin diğerine tepki vereceğini düşündük. Son 2 yıldır açılmak istiyoruz ama ailemiz tesettüre aşırı önem atfettiği için bu konuda konuşmamızdan bile inanılmaz rahatsızlık duyuyorlar. Sürekli yaptığımızın yanlış, günah olduğunu söylüyorlar. Sadece ailemiz istediği için başörtü takmaktan inanılmaz rahatsızlık duyuyoruz; bunu Allah için değil, ailemiz için yapıyoruz. Ailemiz yaptığımız şeyin tesettür olmadığını bildiği halde uzun süredir bizi zorluyor. Bu baskı altında üniversite okumakta çok zorlanıyoruz. İstemediğimiz bir görüntüde dışarıda olmak bizi kendimizden uzaklaştırıyor ve özgüvenimizi azaltıyor. Böyle bir ortamda bunu nasıl gerçekleştireceğiz, bilmiyoruz; hayatımıza odaklanmak ve onu sürdürmek inanılmaz zorlaşıyor, cesaretimiz kırılıyor.

Bundan 3 ay öncesinde gelen bir cesaretle bu durumu aileme söyledim. Annemden tepki almadım, babamın ise tepki vereceğini biliyordum ama bu kadar yükseleceğini tahmin edememiştim. 1 ay sonra üniversiteye gideceğim için bile tepki verdiğini düşünüyorum. Beni okulumla tehdit etti. Aslında babamın ibadet olsun düşüncesiyle değil de ‘El âlem ne der?’ diyerek örtümü çıkarmama izin vermediğinin farkındayım. Üstüme giyindiğim şeyle değil, kafamdaki örtüyle düzgün bir tesettür sağladığımı düşünüyor.

Şu an üniversitedeyim. Okulum bittikten sonra tekrar bu düşüncemi dile getireceğim ama bu sefer izin alır gibi değil, “Ben bunu yapıyorum, beni böyle kabul edeceksiniz” diyeceğim. Her ne kadar onlar benim ailem olsa da kendimi bu kadar özgüvensiz hissederek yaşamak istemiyorum. Tesettürlüyken fotoğraf çekilmekten bile hoşlanmıyorum. Yaşım sorulduğu zaman 21 yaşında olduğumu söylediğimde “Aa, daha büyük duruyorsun” diye cevap almaktan bile sıkıldım. Beğendiğim ve giymek istediğim kıyafetleri tesettüre uygun olmadığı için aslında çok da beğenmemişim gibi yapmaktan da sıkıldım. Umarım bir gün buraya başardığımızı söylemek için yazabilirim.

(Görsel: Yoko Akino)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.