Bana söylenen “Evlen, kocan ne derse o” cümlesinin ne kadar midemi bulandırdığını bilemezsiniz.

Merhaba, sizi sosyal medyadan tanıdım ve ben de yazmak istedim. Ben 18 yaşındayım. 12 yaşında kendi isteğim ile kapandım ancak o yaşta ileride bunun ne kadar sorun teşkil edeceğini tabii ki bilmiyordum, sonuçta 12 yaşındaydım ve ailem de bana yön göstermemişti. Sonuçta kapanmak, yaş fark etmeksizin onlar için en önemli şeydi.

Yaklaşık 2 yıldır açılmak istiyorum. Bunu geçen sene annem ile paylaştığım zaman bana gösterdiği ilk tepki makyaj malzemelerimi toplamak oldu. O zaman neler yaşadığımı hatırlamak bile bana acı veriyor. Bunu teyzeme ilk kez söylediğim zaman ise bana kendi kızından laf çarpıtarak “Sen sakın açılma, sen böyle olursan sana neler yaparım” demesi sanırım gördüğüm ilk kötülük oldu. Sonrasında yine bir akrabam, “Sen daha küçüksün, kapanmışsın bir kere, bu saatten sonra kötü, hem annene de günah olur” dedi. Daha sonra babamla konuştum ve babam beni bu durumda destekledi ama beni yanına alamadığı için şu an hâlâ kapalıyım. İnanın ki ne kadar kötü hissettiğimi yaşamayan bilemez, kendi dinimden soğuyorum, hiçbir şekilde namaz kılma isteğim yok. Taktığım aksesuardan dolayı direkt ‘malum partili’, ‘Sümeyye’ gibi lakaplarla anılmak da inanılmaz kötü. Bana söylenen “Evlen, kocan ne derse o” cümlesi bile ne kadar midemi bulandırıyor, bilemezsiniz. Bu toplum yapısı ve dini etkenler yüzünden ben de dahil toplumdaki gençliğin ne kadar boğulduğunun farkında değiller. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım hepimiz özgür oluruz; ne derse onu uygulayacağımız bir kocaya muhtaç olmayan, kendi ayakları üstünde durabilen insanlar olabiliriz.

(Görsel: Pablo Picasso)

Comments (2)

  1. Bize 2. sınıf insan muamelesi gösteriyorlar biliyorum benim annemde öyle evlenince kocanla yaparsın… biz evlenmeden eksik bir bireyiz çünkü Allah böyle insanları cennetine almasın dinden soğuttular ..

    • Kesinlikle katılıyorum kendi ayaklarımızın üstünde durabiliyoruz kararlar alıp verirken ailemiz karşımızda değil yanımızda olmalı ama sanki bir malmışız gibi kocan ne derse o sözleri gerçekten gurur kırıcı bir davranış erkeklerde bundan dolayı ne yazıkki bize üstünlük kuruyor bu üstünlüğü sağlayanlarında kendi hemcinsimiz olması aşırı zoruma gidiyor keşke onlarıda küçük dünyalarına kapatsak ben başörtü takınca onların küçük dünyasında hissediyorum kendimi kurtulmamız dileğiyle ? ?? ? ..?? ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir