Ocak 2023 – Bülten

“Hangi Diyanet?” kitabının yazarı Fatma Yavuz, gazeteci Günal Çantak’ın yayınında Erdoğan’a seslendi. “Nefret politikaları sebebi ile LGBTİ’lerin tek bir tanesinin tırnağına zarar gelirse başörtümü çıkarır yakarım.” dedi. “İnsanların suç olmayan günahları, başkasının hakkına girmeyen özel günahları Allah’la kendi aralarındadır.” dedi. İsmail Saymaz “Gidin kendinizi yakın” dedi.

Bilhassa Müslüman feminist kadınlardan oluşan Havle Kadın Derneği, 171 kadın ve LGBTİ+ örgüt ile birlikte Kadının İnsan Hakları Derneğinin “Kadın ve LGBTİ+ Örgütleri Olarak Muhalefet Partilerine Çağrımızdır: Anayasa Değişikliğine HAYIR!” imza metninde yer aldı ve kurumları imzaya davet etti. Bunun üzerine sosyal medyada Havle’nin linçlenmesinin yanı sıra derneğin bina ve kapısına “LGBT Dernekleri Kapatılsın” yazılı broşürler yapıştırıldı. Havle Kadın Derneği yayımladığı dayanışma çağrısı ile birçok kurumdan destek aldı.

Yeni Şafak yazarı 28 Şubat sürecini yaşamış Nuriye Çakmak Çelik, attığı tweet ile başörtüsünü çıkaran kadınlara saygı duymadığını söyledi, “O günlerde dimdik duran, örnek aldığımız ablalarımız (!) patır patır başını açıyor.” Açıklamasını yaptı. 28 Şubat sürecini yaşamış kadınların kendi bedenleri, yaşamları üzerindeki tercih haklarına daha adil yaklaşması beklenirken Nuriye Çakmak Çelik, başörtüsünü zorla takan bunun için şiddet gören en temel hakları elinden alınan fakat buna rağmen direnç gösteren kadınlar için “O zaman neye direniyordunuz, şimdi neye yeniliyorsunuz?” dedi.

Kanal 7 muhabirine “Başörtünüzü açın ve biraz hava alsın” dediği iddia edilen kadın gözaltına alındı. Muhabir “Başörtümüzden elinizi, dilinizi çekin.” dedi.

Birgün gazetesinin haberine göre, “Kırşehir’de yaşları 13 ile 14 arasında değişen 7 kız öğrencinin yurt müdürü tarafından istismar edildiği ortaya çıktı. Mağdur çocuklara, ‘Hocan sana dokunurken bir şey hissettin mi?’, ‘Notların için iftira mı atıyorsun?’ gibi sorular soruldu.  Ankara’nın Keçiören ilçesindeki bir okulda görev yapan 62 yaşındaki din kültürü, ahlak bilgisi ve hafızlık öğretmeni Münir Yükselmiş’in, 14 yaşındaki öğrencisi F.N.Ö’ye cinsel istismarda bulunduğu belirlendi. Yükselmiş’in kendisini kimseye söylememesi için tehdit ettiğini, tehditle istismara devam ettiğini söyleyen F.N.Ö, ailesiyle birlikte şikâyetçi oldu. Gözaltına alınan Yükselmiş, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Yükselmiş için 71 yıl 11 aya kadar hapis cezası talep edildi.”

TV100’den Devrim Tosunoğlu’nun haberine göre; İstanbul Sultangazi’de İşrak Vakfı‘na bağlı yurtta yatılı kalan 14 yaşındaki çocuk, 44 yaşındaki müdür tarafından istismar edildi. Çocuğun babası şikayetini geri çekti. Gazeteci Esref Larsen de haberi twitter üzerinden paylaştı. 23 Derece haber sitesi “44 yaşındaki müdürün kurstaki birçok çocuğa cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı.” haberini paylaştı.

HKP (Halkın Kurtuluş Partisi), genel başkanı Nurullah Efe Ankut’a ait, “Ömürleri talan edilen kız çocukları” adlı kitabın duyurusunu sitelerinde “Genel Başkanımız Nurullah Efe Ankut‘un, her biri birer din derebeyliği olan “cemaat ve tarikat” adlı tekke ve zaviyelerde, Kur’an Kurslarında, İmam Hatiplerde ömürleri talan edilen, 6 yaşında evlendirilen, tecavüze uğrayan masum kız çocuklarının yaşadıkları cehennemcil felaketi; nedenleri ve tarihsel arka planıyla birlikte ele aldığı yeni kitabı çok yakında Derleniş Yayınları’ndan çıkıyor.” diyerek yaptı.

Sputnik haberine göre, 25 Ocak tarihinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık basın toplantısında “Eşcinsel vatandaşlarımız bizim vatandaşlarımız. Haklarını korumak ayrı bir konu. Bu devletin sorumluluğu ve bundan taviz veremezsiniz. Ama öbür taraftan eşcinselliği normalleştirmek, eşcinselliği kamusal alanda hiçbir problem değilmiş gibi kabul edilmesini sağlamayı bizden hiç kimse beklemesin. İkisi birbirinden ayrı şeyler.” dedi. Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı hazırladığı imza metni ile “Bakanın açıklamaları bizlere uzman olması gerektiği sosyal politikalar, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadına yönelik şiddet ve cinsiyet yönelim/kimlik konularından bihaber olduğunu açık bir şekilde göstermektedir.” diyerek bakanı istifaya davet etti.

Başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği teklifi, TBMM Anayasa Komisyonunda kabul edildi.

Enes Kara, 2022 senesinin 10 Ocak gününde, kaldığı KYK yurdunda bir video not bırakarak intihar eden, 20 yaşında ve tıp öğrencisi olan bir gençti. Bıraktığı notta, aile ve çevre ekseninde üzerinde kurulan dini baskılar ve neticesinde ortaya çıkan psikolojik/ekonomik şiddetten bunaldığını, kendi değerlerinin ve var olma hakkının gözetilmediğini, artık bu çatışma üzerine kurulu yaşamı daha fazla kaldıramayacağını söyleyerek hayatına son verdi. Yalnız Yürümeyeceksin olarak Enes Kara’nın aramızdan ayrılmayı tercih ettiği 10 Ocak tarihini “Dini Baskılara Karşı Dayanışma Günü” ilan ettik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir