Ben artık belirli bir kalıba sokulmak istemiyorum

   Küçüklükten beri Kuran kurslarına gittim. Ve hep bu sevgiyle büyüdüm. Bundan bir an bile pişman olmadım. Ortaokulda imam hatipe gittiğim için 10 yaşında kapandım ve herkes beni tebrik etti. Tabii karşı çıkan da oldu ama ben hiç kimseye kulak asmadım. Ferace falan giymedim. Etek dahi giymek istemedim. Bunca zaman bol durması açısından saçma sapan şeyler giydim. Şu an 11. sınıfım ve tanıdığım kişiler kendilerini üstün görüyorlarmış gibi hissetmeye başladım. Belki ergenlik zamanlarım diye böyle hissediyorum, belki de aşırı çekingen olduğumdandır. İnsanların sizin hakkınızda düşündükleri her zaman doğru değildir ki.      

   Tesettür konusu da dahil ama ben artık belirli bir kalıba sokulmak istemiyorum. “Kapanacaksan tam kapan böyle kapalılık mı olur? Yaşıtlarından daha yaşlı duruyorsun.” cümlelerinden sıkıldım. Ben de isterdim tam manasıyla tesettüre girmek ama olmuyor işte. Hayatım boyunca din konusunda bile her şeyi detaylıca ben öğrendim. Tek tek araştırdım ama ailem belirli bir kalıpta kalmışlar. Tesettürün ne demek olduğunu bile doğru düzgün açıklayamazlar. Din sanılan ama aslında kültürel bir olgudan beslendikleri için bana hiç anlayış göstermediler. Tam anlamıyla açılmak istediğimi söyleyemeyeceğim. Kendim ne yapmam gerektiğini bilsem bir dakika bile düşünmem. Yaklaşık bir ay önce anneme durumu anlattım ve ne yapacağımı bilmediğimi söyledim. Tabii ki hemen bağırmaya başladı. Açılacaksan açıl kime göstereceksin vb. Babama da söylemiş ve babam beni anlayışla karşıladı. En azından bağırıp çağırmadı. Bana kafamın karıştığını, yaşıtlarıma göre olgun olduğumu ve kapalılığımda bir sorun olmadığını söyledi. Ve ben de düşüncelerimden arınmaya çalıştım. Aslında o kadar çok istiyorum ki kendim gibi giyinmeyi, rahatça dışarı çıkabilmeyi… Amacım daha açık giyinmek falan değil. Sadece tesettür adı altında benim tesettüre bağdaştırmadığım şeyler giymek

   Çok korkuyorum. Açılırsam günah olur ve cehenneme giderim. Çok günaha batarım vs. Bir arkadaşımla görüştüğümde şu anda da günahlarımın olduğunu, açılınca da bunun değişmeyeceğini söyledi. Bir türlü içimdeki korku geçmiyor. Tesettürüm tesettür değil. Namazlarımı tam kılmıyorum. Cehennemde yanacağım korkusuyla yaşıyorum her gün. Ama ne ileri ne geri adım atabiliyorum. Açılmak istediğimde ölmeyecek misin diyorum. Ferace giyinmek istediğimde hazır değilsin diyorum. Kafamdaki düşünceleri biraz olsun yansıtmaya çalıştım. Umarım bu kafa karışıklığını giderecek bir kişi çıkar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir