Evden çıkmama bile izin verilmezken şu an yurtdışında eğitimime devam ediyorum

Merhaba. Az önce bu siteyi keşfettim. Kız kardeşlerimin yazdıklarını okudum, ne kadar ortak acımız var diye düşündüm. Ben de biraz içimi dökmek istedim.

Buradaki pek çok kişi gibi ben de muhafazakar bir aileye sahibim. Abilerim, erkek kardeşlerim var ve ailemdeki tek kız çocuğuyum. Bunu duyan herkes “Kesin çok kıymetlisindir” diyor ama ataerkil bir aile için bu durum tam tersi ne yazık ki. Hayatım boyunca yoğun baskıya, ihmal ve istismara maruz kaldım. Çok fazla fiziksel şiddet gördüm. Onlardan farklı bir bakış açısına sahiptim, bu yüzden kusurlu, günahkar, fazla açık fikirli olduğumu düşünüyorlardı. Bizim ailede kızlar pek okumaz, erken yaşta evlendirilir. Akrabalar arasında tek okuyan kız çocuğu bendim, defalarca okuldan alınma tehditine karşın geçtiğimiz yaz mezun oldum, üstelik psikolog oldum.

Üniversite hayatım boyunca ve hala da tüm masraflarımı kendim karşıladım. Sayısız işte çalıştım. Evden çıkmama bile izin verilmezken şu an yurtdışında eğitimime devam ediyorum. Şans diyemiyorum çünkü bu durumu adım adım inşa ettim. 16 yaşında biraz aile baskısı, biraz da ergenlik hevesiyle başörtü taktım. Aradan 7 yıl geçti. Şu anda açılmak istiyorum sanırım ama çok kararsızım. Aslında buna 2 yıl önce karar vermiştim, ama aileme açıkladığımda kabul etmediler ve beni eve kapattılar. Eğitimime devam etmek için onlara uymak zorunda kaldım ve bu isteğimi erteledim. Fakat cesaretim bir kere kırıldı. Eskisi kadar kararlı olamıyorum sanırım bu yüzden.

Neden istediğimi ya da neden istemediğimi de tam olarak bilmiyorum. Sadece kendimi keşfetmeye çalışıyorum. Bu halimi de çok seviyorum. Ama sanırım bir kalıba girmekten artık çok sıkıldım. Ya da bilmiyorum, sadece daha rahat olmak istiyorumdur belki. İnançlı biriyim ve bu isteğimin inancımı zedelediğini düşünmüyorum. Karşılaşacağım zorlukları da biliyorum. Sadece daha kararlı biri olmak istiyorum. Benim gibi git-gel yaşamış birileri vardır belki. Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim. Cevap vermek isterseniz de seve seve bekliyorum. Sevgiyle.

Comment (1)

  1. Hayaletkullanıcı

    İlk önce eğer ikilemde kalıyorsan bir sebebi vardır, kendin hissetmeni sağlayacak olanı seç. Ve seni tebrik ediyorum cidden o şartlarda çalışarak okumandan kendim gururlandım. Kendin hissettirecek olanı seç, hangisinde daha özgür hissediyorsan bu sefer evine kapatılan kız olarak değil, yurtdışında okuyan isteklerini bilen kız olarak seç. Kendine iyi bak♡

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir