O örtüyü her taktığımda sanki iki el boğazımı sıkıyormuş gibi hissediyordum

Merhaba, ben Seda. Ben tesettürün verdiği zorlukla boğuşan bir genç kızım, 20 yaşındayım. Ailemdeki herkes tesettürlü, tüm akrabalarım, tüm teyzelerim, halalarım, yengelerim, kuzenlerim, annem ve ablam.
Dolayısıyla çevremdeki herkesin benden beklentisi de bu yönde. Tesettüre girdiğimde 13-14 yaşlarımdaydım. Henüz ortaokuldayken annem sürekli “Ne zaman kapanacaksın?” diye soruyor ve ben de “Liseye geçtiğimde.” diye cevap veriyordum. Bakın sorun burada başlıyor, sorduğu soru kapanmayı düşünüyor musun, istiyor musun değil, ne zaman kapanacaksın? Bu arada ablam kapandığında 20 yaşında falandı. Annem bana bu konuyu açtığında sordum ona “Neden ablam o yaşta kapandı da, benden şimdi kapanmamı istiyorsun?” diye. Bana verdiği cevap şuydu “Ablan senin yaşındayken zayıf, küçüktü, sen dikkat çekiyorsun.” bu söz o zamanlar beni çok üzmüştü, vücudum dikkat çekiyordu ve onu kapatmalıydım.

Bu arada açık kıyafetler hayatımda hiç giymedim, çocukken askılı giymek bile istemiyordum çünkü abim kollarımın kalınlığıyla ve tüylerimle alay ediyordu. Annem de benim çok terbiyeli olduğumu, öyle giyinmeyi sevmediğimi düşünüyordu. Neyse gel Zaman git zaman ben ortaokulu bitirdim. Bir gün akrabalarım bize gelmişti ve konu nasıl olduğunu anlamadığım bi şekilde benim saçlarıma gelmişti. Annem o an benim bayramda kapanacağımı söylemişti, öncesinde böyle bi tarih onunla belirlememiştik bile. Yaklaşık bir hafta falan vardı. Ona neden böyle söylediğini sorduğumda bana bayramda kapanmamı istediğini söyledi. Hem yeni kıyafetlerini de tesettüre uygun alırız ekstra masraf yapmayız vs dedi. Alışveriş yaptığımızda da mutlu hissetmiştim ve yeni kıyafetlerimi giymek için sabırsızlanıyordum.

Bayram günü geldiğinde kapandım ben. Anneme içinde hiç rahat hissetmediğimi ve içinde boğuluyormuş gibi hissettiğimi söylediğimde alışırsın dedi ama ben hiç alışamadım buna. O örtüyü her taktığımda, sanki iki el boğazımı sıkıyormuş gibi hissediyordum. Bu arada imam hatip lisesinde okudum ben. Sınıfımdaki çoğu kişi de kapalı olduğu için çok kötü hissetmiyordum kendimi. Neyse 9. sınıfı bitirip 10. sınıfa geldim ve dinimi araştırmaya başladım. Tesettür konusu mantığıma hiçbir zaman yatmadı ve yatmayacak. Kadın, örtülmesi gereken bir avrettir. Dışarı çıktığı zaman şeytan ona gözünü diker diye bir ayet var mesela. Her neyse ben başörtüsüne hiçbir zaman ısınamadım kabullenemedim ve bir o kadar da anneme açılmak istediğimi söylemeye korktum. Ben lise dönemindeyken açılmak isteyen uzaktan bir akraba vardı, benimle yaşıttı. Annem duyduğunda kıza etmediği hakaret kalmamıştı. Abim benim de açılmak isteyebileceğimi o zaman ne yapacağını sorduğunda açılamaz, döverim onu, kenedi isteğiyle kapandı gibi şeyler söyledi. Ben de bu konuyu ne o zaman ne de ilerleyen zamanlarda cesaret edip ona açamadım. Hiçbir zaman vereceği tepkiyi kestiremedim.

Yakın zamanda umreye gitmesiyle namaza başladı, sürekli hocalar vs. dinlemeye, dine daha çok ilgi duymaya başladı. Şu an ona bunu söyleyecek hiç cesaretim yok. Gerçekten ne tepki verir bilmiyorum, orospu olacaksın da diyebilir ve ben bu ihtimalden çok korkuyorum. Bu arada annem bana karşı katı değil. Eve erkek misafir geldiğinde kuzenim vs. başımı kapatmam ve hiçbir şey söylemez.
Geçen günlerde karma plajda açılabileceğimi, benim yaşlarımda kendisinin de aynısını yaptığını söyledi. Aşırı şaşırmıştım, o gün böyle bir sözü asla beklemezdim. Dediğim gibi vereceği cevabı kestiremiyorum. Ona bunu nasıl söyleyebilirim? Konuya nasıl girmeliyim? Kendimi nasıl daha iyi ifade edebilirim? Lütfen bana yardım edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir