Asla kendinizden taviz vermeyin

Bir gün buraya “başardım” yazacağım aklıma gelmezdi. O kadar korkaktım ki… Öyle ezik hissediyordum ki… Babam fiziksel şiddet uygulamıştı bundan 2.5 yıl önce. Sırf başımı kapatmak istemiyorum dedim diye… O günden sonra her şey değişti. Dini sorguladım, dinden çıktım vs. yeniden söylemeye asla cesaret edemedim. Edemem sanıyordum ama… Öyle ağır ruhsal sıkıntılar yaşadım ki… Gizli saklı açıyordum başımı. Ve bununla uğraşmak o kadar yıprattı ki… Artık dayanamayacağımı hissettim ve söyledim babama: ben başörtü takmayacağım haber veriyorum. Yıllarca beni öldürmesinden korktum. Yıllarca eğitim hayatımın engellenmesinden şiddet görmekten, annemin üzüntüden ölmesinden korktum.

Yıllarca ruhum öyle ezildi ki… Söyledim diyorum size ne kadar kolay görünüyor değil mi? 2.5 sene! Bu kadar zaman geçmesi ve benim tüm o acıları çekmem gerekiyormuş cesur olup babama tekrar söyleyebilmem için. Asla kolay olmadı. Bir gün dayanacak gücünüz kalmadığında, ne olursa olsun artık diyip patlıyorsunuz. Ve emin olun düşündüğünüz kadar kötü olmuyor. Eğer o gün de açamasaydım başımı, bu sefer kendimden taviz vermeyecektim. Ama gerek kalmadı. Korktuğum şeylerin hiçbiri başıma gelmedi. Akrabaların yanında yine örtüyorum bu sorun değil artık. Yeter ki ailemden gizli saklı yapma işi son bulsun. Babama söylediğimde kızdı tabii ki ama kendimden çok emin konuştum. Bana basit olduğunu söyledi örtünmenin. Sen ört öyle çık bi gün dışarıya o zaman! Dedim.

Açıldıktan sonra küpe takmalarıma vs kızdı annem ama alışıyor. Kızlar… Biliyorum çok korkuyorsunuz. Ama ben bile babama söylediysem herkes söyleyebilir. Kendiniz her gün taviz vermeye devam ederseniz, siz diye bir şey kalmayacak. Bizi güçsüz hissettirmelerine daha fazla göz yummayacağız! Bir gün herkes buraya başarı hikayesini yazacak. İnanın beklediğiniz kadar kötü olmuyor. Olsa bile buna değer. Lütfen kendinizi düşünün. Geçecek… Eğer siz inanırsanız ve hareket ederseniz geçecek. Devletin psikoloğuna gitmenizi tavsiye ederim. Güç veriyor. Daha doğrusu, içinizdeki gücü fark ettiriyor. Lütfen korkmayın. Korkum yüzünden yıllarım gitti. Korkmayın. Kendinizi düşünün. Asla kendinizden taviz vermeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir